1.2 16V 75 CP Vs. 1.4 8V 75 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atunci ce facem cu 1.2 16v, caci el doar asa se misca.

    Comment


    • Mai bine bagau un motor de 1Litru in 3 cilindri cu turbina(pentru o masina cu greutatea asta e suficient) si avea si emisii de CO2 mult mai mici si consum mai mic, dar cine stie ce ne rezerva viitorul poate asta va fi urmatoarea generatie de motoare euro5.

      Comment


      • Originally posted by Cezar View Post
        Atunci ce facem cu 1.2 16v, caci el doar asa se misca.
        Cum te misti cu 1.4 ?
        1.2 pe reprize se misca mai bine.

        Toata lumea vede cuplul pus la turatia de 4200 rom si gata, e motor de turatie.
        Mai studiati graficele

        Comment


        • mai turat in aglomeratia urbana de la noi, nu inseamna si mai multa benzina?sa vedeti cati de astia o sa zica ca "nu trage domnule" si el mere cu 2000 de ture.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • Ce grafice coane? Daca e sa luam in considerare doar cuplul motorului, atunci e nasol.
            Spune-mi de unde stii rapoartele cutiei de viteze....
            Nu vb de clio 3, ci de Logan.

            Comment


            • Pai uita-te la grafice sa vezi pe ce plaja de turatii dinpunde de peste 90% din cuplul maxim, ne raportam la cuplul maxim, nu conteaza ca e 800 Nm sau 100 Nm, vezi cat la% dispune de el intre ~2200-6000 rpm.
              Si e foarte rau sa ne raportam numai la valoarea cuplului maxim fara sa vedem cum il aseaza pe asfalt (cum am luat-o eu de la Fiesta pe 80-120 pe tr IV) sau/si e foarte rau sa ramanem in cap cu rapoartele de pe 1.4 mpi, pt ca vad ca aici ''se bate''.
              Probabil ca daca ar fi avut cutia de pe Logan 1.4 nu scotea nici 15 sec pana la 100 si la viteza max se poticnea pe la 140 km/h.

              Sau traiti cu impresia ca s-a inventat o cutie speciala pt sandero 1.2?
              Sau ia dati-mi voi mie o alta cutie care ar putea fi pe Sandero decat cea de pe Clio III (nu vedeti ca si pretul seamana foarte mult?)

              Nu stiu raportele, le banui, le banui ca fiind aceleasi (cum sunt rapoartele la megane 1.6 16V cu Logan 1.6 16V). Atata timp cat n-ai dovezi ca nu e asa, lasa-ma sa cred ce-mi dicteaza logica )) dupa datele furnizate de carte.
              Last edited by Octavian; 21 July 2009, 13:29.

              Comment


              • Pana la aparitia unor date concrete, vb doar de dragul de a vb.

                Logan 1.4 mpi a avut parte de aceleasi rapoarte ca si Clio 1.4 mpi? Sandero la fel?
                Eu unul cred ca ar avea rapoartele de pe JR5 mcv 16v.
                Last edited by Cezar; 21 July 2009, 13:41.

                Comment


                • asta am zis si eu...acu vreo 100 de posturi...
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by Cezar View Post
                    Pana la aparitia unor date concrete, vb doar de dragul de a vb.

                    Logan 1.4 mpi a avut parte de aceleasi rapoarte ca si Clio 1.4 mpi? Sandero la fel?
                    Eu unul cred ca ar avea rapoartele de pe JR5 mcv 16v.
                    Pai daca am stii totul , am mai vorbi? ))
                    Logan 1.4 mpi a fost o greseala cu rapoartele, de dragu economiei de benzina.
                    (consuma mai putin daca mergi 90-100, in rest...).

                    Adica pe la 100/h sa aibe ~3000 rpm...(MCV 1.6 16V) mm....e ceva, seamana izbitor de mult cu rapoartele de pe Clio III 1.2

                    PS: e clar ca n-o sa recunoasteti niciodata ca sunt rapoartele de pe 1.2 Clio III, ci sunt de pe Logan 1.6 16V MCV

                    Comment


                    • Teoria conspiratiei: Noi ( care nu stiu, dar existam) impotriva ta

                      Comment


                      • chiar vreau sa vad un utilizator al loganului cu 1.2 16v sa vad ce parere are el...

                        Comment


                        • pai..o sa fie ca noi astia cu 1.4......o sa zica ca rupe tot..
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • Originally posted by Cezar View Post
                            Teoria conspiratiei: Noi ( care nu stiu, dar existam) impotriva ta
                            E clar ca e o batalie pierduta (de mine desigur) )
                            Pierduta nu datorita realitatii, ci a faptului ca majoritatea vor avea asteptari mari de la 1.2 (sa-i dea pe spate, altfel e slab!) si se vor dezumfla ca un balon dupa test, altii vor fi subiectivi mai ales cei cu 1.4 )

                            Comment


                            • Care din cele de mai jos crezi tu ca o sa fie(rapoarte)?
                              Attached Files
                              Last edited by Cromatic; 21 July 2009, 20:26.

                              Comment


                              • Da' de unde sa stiu, nu stiu nici la 1.4 ce rapoarte sunt, stiu doar ca sunt prost etajate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google