1.5 dci 85 , masina de familie , economica si ieftina sau nu?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.5 dci 85 , masina de familie , economica si ieftina sau nu?

    Spunetim parerile dvs. , pls , eu cred ca este ce-a mai buna masina cu cele mai multe dotari la bani astia (10.950 e) si de familie

  • #2
    ieftina la consum km multi
    mai scumpa ca mpi
    revizii mai dese si mai scumpe
    de fiabil ,nu stiu .am mpi sunt multumit
    sigpic Alexandria

    Comment


    • #3
      e perfecta pentru familie
      ym! dorinu2005@yahoo.com
      BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

      Comment


      • #4
        Ca masina de familie e ideala!dar daca vrei ceva mai puternic,mai rapid recomand 1.6 sau 16v
        Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

        Comment


        • #5
          Au raspuns negativ cei cu benzinare si un raspuns pozitiv din partea celui cu dizelache.


          eu am diesel. Uni zic ca acum e mai scumpa motorina decat benzina - dar parerea mea este ca iesi mai bine cu motorina la consum, la bani. Revizi mai dese nu neaparat inseamna costuri mai mari... Nu stiu cam cat costa o revizie la benzinare dar la motorina o reviziei costa in jur de 250 -300 ron la 10 000 km. Si cam la fel la 20 000 cat si la 30 000. Sa zicem ca e 300 revizia -3 revizii inseamna 900-1000 ron. Consumul mediu la un diesel este sa zicem 6 desi e mai mic de 6. Iar la benzinare e in jur de 8 mediu (mers economic) deci dieselul consuma in 30 000 km 1800 l motorina iar benzina 2400l benzina. Diferenta de 600 litri. 1800 l motorina costa 8100ron si 9600 ron deci o economie de 1500 ron la 30 000 km

          aceasta economie este pt un consum mediu in conditiile in care dieselul merge cat de cat sportiv iar benzinarul economic. in oras diferenta e mult mai mare.
          Last edited by Cristi_Xp; 9 July 2008, 16:13.
          1.5 dc

          Comment


          • #6
            Offtopic: dieselache, cum spui tu, e mai scump decat benzinarul daca nu faci multi kilometrii cu el. Si la pretul de achizitie si la costurile ulterioare. La naiba, s-a discutat asta si s-au facut calcule exacte.

            Ontopic: da, este o masina foarte misto pentru familie. Este mai scumpa, reviziile mai dese si mai scumpe dar merita, mai ales daca esti fan diesel (cum sunt eu).

            Comment


            • #7
              Mai mae da ce urat vb....Rusinica rusinica (daca eram moderator ai fi primit un "premiu" substantial).
              Pai ia lumineaza-ma si pe mine de ce ar fi mai avantajos sa am banii bagati intr-o masina decat sa-i am in buzunar?
              Per total diesel e o varianta buna, e fasnet la rpm scazute, consuma putin. Cam tot pe acolo se invarte ca si pret precum un mpi ( per total , poate chiar mai scump un pic, depinzand de nr de km. Mananc oare fecale?).
              Parerea mea este ca e o masina buna, si se merita daca esti amator de cuplu la turatii mici. Caci de fapt asta e sevrajul dizalului: are acel cuplu mare la turatii mici, ce da impresia de putere, cuplu pe care doar motoarele pe benzina mari il poate atinge.
              Referitor la pret, nu cred ca are rost sa comparam cu benzina, caci iar se ajunge la flame-uri ( cum face mai domnul mae, care ii vb gura pe dinaninte, pardon tastatura)
              @iuli81: asa este, ai dreptate, s-au facut calcule. Insa asa sunt unii, mai presus de orice lege a matematicii, respectivi fizicii.
              Last edited by Cezar; 9 July 2008, 15:32.

              Comment


              • #8
                Era sa mai zic eu ceva acuma...Dar prefer sa ma abtin!
                @mae: Se numeste bun simt!Sti tu....Chestia aia de care vorbesc toti dar putini o si "comit"!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #9
                  Nu uitati sa folositi butonu ala mic sub avtar... Report..

                  pe scurt faci cam 30mii pe an ia disel faci sub ia 1.6 16v

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Cine a zis ca "mai bine stai cu banii in buzunar", se cam inseala. Vreau sa aud si eu pe cineva, macar unul, care sa zica: am avut bani de diesel, dar mi-am luat benzina, si cei 1500 de euro sau cat e diferenta ii am de-oparte si cand raman fara benzina, iau din ei pana se termina. Ma cam insel ca e asa. Idee e, cel putin la mine care am avut benzina inainte, ca una e sa mergi 100 km cu 20 de lei, si una e sa mergi cu 30 de lei (e doar un exemplu); am preferat ca sa dau mai multi bani inainte, si sa merg mai ieftin. Iar consumul in oras (apropo de diesel vs benzina ) e 100% superior dieselui, care ia un 5-5,5 in oras (mers turat, nu la consum), iar benzina 8 (mers la consum), deci e o diferenta mare.
                    deci dieselul se merita oricand!
                    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                    Comment


                    • #11
                      Sony, ai cam ggresit calculul...La 17000/an esti la limita rentabilitatii, nu la 30000km.
                      da, ca masina de familie, dci85 e o masina excelenta, in masura in care faci km aia ca sa-ti renteze banii dati in plus la achizitie. Apropo, mae, 8% mediu la benzinar inseamna 140km/h. Dci ala economic si mult laudat cat consuma la viteza aia?
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        [QUOTE=huzzy1981;146209]Cine a zis ca "mai bine stai cu banii in buzunar", se cam inseala. Vreau sa aud si eu pe cineva, macar unul, care sa zica: am avut bani de diesel, dar mi-am luat benzina, si cei 1500 de euro sau cat e diferenta ii am de-oparte si cand raman fara benzina, iau din ei pana se termina. Ma cam insel ca e asa.[...]QUOTE]

                        Asa este, te inseli.

                        Eu am spus ca mai bine stai cu banii in buzunar. Strict dpdv economic mai bine ramai cu banii in buzunar. Insa cum spunea si luli81: se merita sa dai un ban in plus (daca esti fan diesel) pt acel cuplu. Ca de fapt cam asta e marea diferenta dintre cele 2 motorizari.
                        Dar am vb pe tema asta f mult timp, insa se pare ca parerile subiective inca primeaza, ceea ce donata ca nu suntem oameni destepti, ci doar impulsivi.
                        Fara suparare, insa asta e adevarul. Eu nu mai am ce sa comentez, caci mereu va mai fi unul cu mot care va spune ca dci e mult peste benzina, si oricat as aduce in discutie niste lucruri palpabile si obiective nu sunt luat in seama, deci lipsa de respect iar ca urmare nu voi mai lua parte la aceasta discutie.
                        Numai bine.
                        @seba: la 140 km/h (am condus personal) consuma in jur de 6-6.5.
                        Last edited by Cezar; 9 July 2008, 17:23.

                        Comment


                        • #13
                          sa clarificam putin

                          Originally posted by Manolo View Post
                          Spunetim parerile dvs. , pls , eu cred ca este ce-a mai buna masina cu cele mai multe dotari la bani astia (10.950 e) si de familie
                          Nu ai precizat cat de mare e familia

                          La o familie cu 2 copii sau mai mult trebuie sa te gandesti la un MCV care e mai mult de 11 000 de eur. Ptr MCV e clar ca cel mai adecvat e dieselul de 85 de cp.

                          Daca vrei berlina e foarte bun si un 1.6 16v.

                          Parerea mea e ca berlina full options si cu motor de 85 cp diesel e destul de scumpa si se devalorizeaza foarte mult ptr ca totusi e dacie si lumea are idei preconcepute.

                          Daca vrei ceva de familie mai bine ia un Kia Ceed break apropiat de nivelul asta de pret.

                          Nu zic ca Loganul nu e masina buna dar devalorizarea e mare ptr ca Dacia nu e marca cu multe modele de succes. (Loganul e de fapt singurul model modern Dacia de succes).
                          Logan GPL 1.4

                          Comment


                          • #14
                            Kia ceed sw e mai ieftina decat meceveu full, numai ca n-are 7 locuri. In schimb are la dotari...Si arata mai bine de 10 ori...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #15
                              Iar citesc niste aberatii!Apropos de devalorizare!Ia mergi matale in targul de masini si vezi la cat iei un BMW X5???Nou il iei la cel putin 60.000 si dupa 2-3 ani il vinzi la jumatate...Si nus decat fo 30.000 iepuroi...Si nu scrie Dacia pe el!
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google