1.5 dci 85 , masina de familie , economica si ieftina sau nu?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am 1.6 gpl
    in opinia mea, cel mai bun diesel e benzina cu gaz
    ba baiatule, pe ce lume traiesti ma ?
    cum sa fie 4 mii pentru o berlina ? pentru o dacia berlina ? ba esti demn de cartea recordurilor
    invatati-l ma pe asta sa scrie
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Originally posted by Eu4yas View Post
      Hai las-o-ncolo. Inseamna ca sta masina in parcare ori mergi noaptea. In Bucuresti in traficul de rigoare sub 6.5% nu te lasa nici loganul. Nici pe aer nu merge!
      asa e. dar inseamna totusi cca 250-300 km la 100 lei. si nu fac 40-50 km pe zi

      Comment


      • Originally posted by vasile78 View Post
        Nu numai costul si intervalul reviziilor trebuie avut in vedere, eventualele probleme mecanice la care se stie ca Loganul DCI este predispus sunt mult mai costisitoare. Strict parerea mea este ca DCI-ul este excelent pentru cei care castiga bani de pe urma masinii (multi kilometri, extraurban). Daca ai de exemplu masina de 4 ani, vreo 60.000 km si-ti pica turbina, deja toata economia de pe urma consumului dispare, or sa sara in sus cei cu DCI-uri si o sa spuna ca-s foarte fiabile si alte cele... eu am exemplele mele.
        Sigur, poti avea exemple. Dar si eu le am pe-ale mele chiar in curte.

        Clio 6 ani 1.5 85, 110.000 km - fara probleme
        Megane 4 ani, il conduc de 5 luni, 78.000 - fara probleme

        DCI-ul este excelent pt mine si nu castig bani de pe urma ei.
        9! 9! 9!
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by samy0388 View Post
          am 1.6 gpl
          in opinia mea, cel mai bun diesel e benzina cu gaz
          ba baiatule, pe ce lume traiesti ma ?
          cum sa fie 4 mii pentru o berlina ? pentru o dacia berlina ? ba esti demn de cartea recordurilor
          invatati-l ma pe asta sa scrie
          bine... spune tu cat costa.. si tie cu gpl iti ia doar 10 la 100 km ?! cat benzina?!

          Comment


          • am spus 33 lei la suta de km, imparti 33 la cat e litrul de gaz si ajungi la 11 %, care a fost calculul pe baza caruia tie ti-a dat 10%, dupa cum ti-am mai zis, rezolva ecuatii de gradul 2, si mananca peste oceanic !
            2 la mana, pentru dacia berlina e 10 milioane instalatia iar pentru logan e fix 1900 lei milano iar tomaseto 2100 lei
            bine,pa
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • El cu gpl-ul bate un diesel in ceea ce priveste costurile de carburant si intretinere.
              9! 9! 9!
              sigpic

              Comment


              • iar cel mai tare raport pret/km parcursi este 1.4 gpl, intretinere, costuri carburant sunt foarte mici
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Originally posted by Eu4yas View Post
                  El cu gpl-ul bate un diesel in ceea ce priveste costurile de carburant si intretinere.
                  33 lei: 5,5/ litru= 6 litri motorina. cam acelasi consum cu dci . si cu supapele ce face?! ma uitam pe un topic gpl si se cam plangea lumea

                  cat reduce fiabilitatea motorului?!
                  Last edited by B997NDL; 2 November 2011, 16:02. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • care-i topicul ala, posteaza aici linkul sa citesc si eu cate supape se vaita din cauza la gepele
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      33 lei: 5,5/ litru= 6 litri motorina. cam acelasi consum cu dci . si cu supapele ce face?! ma uitam pe un topic gpl si se cam plangea lumea

                      cat reduce fiabilitatea motorului?!
                      Las-o balta. Ne vaitam ca ne trezim dimineata daramite de supape.

                      Ce mai incolo si incoace cu supapele la gpl. Vezi sute sau cine stie MII de taximetristi in Bucuresti cu GPL si nu se mai plang pe forumuri.
                      Vezi pe Alex care are peste 200 si ceva de mii de km.
                      9! 9! 9!
                      sigpic

                      Comment


                      • sunteti amandoi ca niste copii care se lauda care o are mai mare

                        Comment


                        • Hahahahahahahahahhahahaahahahahahahahahhahahaahaha hahahahahahhahaha!
                          9! 9! 9!
                          sigpic

                          Comment



                          • bine tu drogas, hai zi si tu ceva contra dci, ca-mi iau megane din 2000
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Originally posted by Drogas View Post
                              sunteti amandoi ca niste copii care se lauda care o are mai mare
                              ai dreptate. nu mai dezbat. @eu4yas : o sa ramai surprins. uita-te pe strada. am vazut intr-o zi numai dci-uri pe taxi. si taximetristii nu mai au pretentii sa ia vreun pret la revanzare. la ei se pune pblma sa scoata cat mai multi bani inainte sa cada total. de obicei sunt masini sortite pieirii

                              Comment


                              • eu zic doar atat : am avut diesel Astra 2.0 DTI si nu mai imi trebuie diesel , exact cum spunea cineva mai sus, dieselul e un miraj al consmului redus dar pe cealalta parte reparatiile te omoara , per total am iesit in dezavantaj mare fata de un benzinar

                                PS eu fac 100 de km in Buc cu 40 de ron si n-am GPL

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google