-Ştiri Auto De Tot Felul Discutii generale Orice nu intra la alta categorie Ştiri Auto De Tot Felul - Pagina 92 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Lucruri generale > Cafenea > Discutii generale

Discutii generale Orice nu intra la alta categorie

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Ştiri Auto De Tot Felul

Discutii generale

Raspunde

Thread Tools
Vechi 6 Zile in Urma   #1821
abc
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 25-09-2008
Motorizare : 1.4 MPI, 75 CP
Varsta: 48
Posturi: 767
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit Vanzari auto in Romania

Cu trimitere la o persoana care a achizitionat recent un autoturism Kia Cee'd

Marcile de autoturisme noi (inclusiv SUV-uri) cele mai vandute in Romania in anul 2017 sunt (incepand cu cea mai vanduta):

1. Dacia
2. Volkswagen
3. Skoda
4. Renault
5. Ford
6. Opel
7. Toyota
8. Hyundai
9. Mercedes
10. Suzuki

Evident de la fiecare marca s-au vandut mai multe sau mai putine modele, dintre care unele in numar mai mare sau mai mic.

Dincolo de caracteristicile tehnice, de pret (ambele evident conteaza mult in decizia de achizitie) si mai ales de gustul clientului (argument decisiv de cele mai multe ori) de ce as alege sa cumpar o marca de masina (in cazul de fata Kia - nu am nimic cu ei, chiar imi plac masinile pe care le fac) care nu se afla in top cele mai vandute 10 (zece!) marci de masini in Romania.

Adica marea majoritate a oamenilor din jurul meu aleg un model de la oricare din cele 10 marci si vin eu (mai cu mot) si cumpar altceva.

Nu spun sa cumparam toti o singura masina (ca inainte de '90 - cu mici exceptii) dar avem totusi o multime de modele de la zece marci. Oare multimea este prea mica?

Last edited by abc; 6 Zile in Urma at 16:24.
abc e offline   Reply With Quote
Vechi 6 Zile in Urma   #1822
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Data inscrierii: 19-02-2008
Motorizare : kerosen
Posturi: 21,253
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Nu spun sa cumparam toti o singura masina (ca inainte de '90 - cu mici exceptii) dar avem totusi o multime de modele de la zece marci. Oare multimea este prea mica?
Fara suparare, dar cred ca regreti comunismul.
Adica daca ai avea bani de Ferrari, tu nu-ti cumperi doar pentru ca in Romania nu e in top vanzari?

Tu esti cel cu Loganul?
Citat:
La semafor se opresc un Logan şi un Ferrari. Şoferul din Logan îi face semn celui cu Ferrari să coboare geamul şi îl întreabă sec:
- Ia zi, merge maşina? Eşti mulţumit de ea? N-am văzut prea multă lume că-şi cumpără...
Dacia e in top vanzari in Romania doar pentru ca romanii n-au prea multi bani de aruncat pe masini, altfel ai vedea pe strada doar marci premium.

Daca un cetatean are de "aruncat" inca 500 de euro pe o Kia si inteligenta sa o faca, ce ai tu impotriva lui?

”În vremuri ale înşelătoriei universale, a spune adevărul este un act revoluţionar”. George Orwell

Last edited by mr.K; 6 Zile in Urma at 16:40.
mr.K e offline   Reply With Quote
Vechi 6 Zile in Urma   #1823
abc
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Kia nu este totuna cu Ferrari

Nu stiu cum as proceda daca chiar as avea bani de Ferrari

Probabil as schimba inainte casa si orasul (adica tara), poate si continentul - dar la asta mai reflectez!

Last edited by abc; 6 Zile in Urma at 16:47. Motiv: Automerged Doublepost
Vechi 6 Zile in Urma   #1824
Seba
sofer amator

Seba's Avatar

Data inscrierii: 24-05-2007
Motorizare : 1.6_16volti/1.4mp3
Varsta: 39
Posturi: 13,479
Membru :
[sofer amator]
Implicit

mercedes e pe 9, deci e masina de evitat? eu zic ca e irelevant topul in cauza. mai ok ar fi topul pe clase de masini (mica, medie, compacta, lux) si pe clase de pret si pe fiabilitate. ei, atunci daca gasesti aceeasi masina in 3 topuri pe aprox aceeasi pozitie, aia e masina de luat. degeaba dacia e ieftina, daca la fiabilitate si confor e praf, degeaba mercedes e super-lux daca la pret si fiabilitate e degeaba. o cifra aiurea de vanzari nu inseamna mare lucru. faptul ca vw e a doua cea mai vanduta masina, iar problemele lor la motoare, mai nou rugina la caroserie sunt cunoscute, pretul e dublu fata de dacia, dar romanul insista s-o cumpere, inseamna ca e o masina buna? unde sunt porsche, bmw, peugeot in top? psa au niste motoare de-ti sta mintea in loc, dar nu se vande pt ca stie vecinu ca peugeot e scump la intretinere, a auzit el de la un var care avea un vecin a carui frate avea peugeot. si nu vad mazda si honda in top, a caror vanzare a crescut exponential in ultima vreme si care ca si fiabilitate dau clasa la aproape orice masina din topul ala, sunt si relativ ieftine, deci masini de luat, dar la noi n-au trecere ca n-au 1.9tdi
in ultima vreme kia si hiunday fac masini al dracu' de bune, lucru recunoscut si de nemti. dar romanii cumpara in continuare dacia sau vw, pt ei altceva nu exista, decat eventual bmw din '99.
Vechi 6 Zile in Urma   #1825
aris86
Loganist de 5 stele

aris86's Avatar

Data inscrierii: 27-02-2014
Motorizare : 1.2 16V 75HP+
Varsta: 31
Posturi: 4,780
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

În următorii ani, kia ceed va fi opțiunea numărul 1 la achiziționarea unei alte mașini, urmata de hiunday, toyota. Mazda, Honda rămân opțiuni scumpe în continuare.
aris86 e offline   Reply With Quote
Vechi 6 Zile in Urma   #1826
Costi-bc
Loganist de 5 stele

Costi-bc's Avatar

Data inscrierii: 01-03-2010
Motorizare : 1.6mpi/1.8tddi/1.9tdi
Varsta: 35
Posturi: 5,015
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Macar daca era un top de vanzari auto noi catre proprietari persoane fizice.
Cu siguranta Dacia (cea mai ieftina) conduce detasat topul la persoane juritice (firme) in care pretul de nou , costurile de intretinere pe 3 ani si asigurarea Casco conteaza mult mai mult decat confortul sau siguranta. Nu mai vorbim de accesorizare (trapa , piele , xenon, led, gama larga de motoare , pachet "sport" , etc)
Pacat ca fordul nu vinde prea bine. Oare daca se mai producea matiz-ul nu era in top ?
Costi-bc e offline   Reply With Quote
Vechi 5 Zile in Urma   #1827
abc
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit Cele mai vandute culori

http://www.turatii.ro/2018/02/13/bas...bile-din-2017/
Vechi 5 Zile in Urma   #1828
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Albul e cel mai ieftin, nu e vorba de preferinte cromatice, ci de malai.
Uitasem. Singurii care prefera albul sunt cocalarii cu ics6, chiu7, oamenii normali vor negru/silver/..alta culoare.

”În vremuri ale înşelătoriei universale, a spune adevărul este un act revoluţionar”. George Orwell

Last edited by mr.K; 5 Zile in Urma at 15:22.
Vechi 5 Zile in Urma   #1829
Seba
sofer amator

Seba's Avatar

Membru :
[sofer amator]
Implicit

din cate stiu, nu-s cocalar, n-am nici ics6, nici chiu7...probabil sunt doar anormal
Vechi 5 Zile in Urma   #1830
prometheus
Loganist de 5 stele

prometheus's Avatar

Data inscrierii: 02-08-2012
Motorizare : 1.2 16v 75CP Laureate
Varsta: 30
Posturi: 3,647
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

mr.K si ligheanul meu este alb asta nu inseamna ca sunt un ciudat/cocalar/extraterestru, si da masina s-a vrut a fi cat mai ieftina la achizitie cu minime dotari de bun simt la vremea respectiva.

Cand vine vorba de culoare ,fiecare cu gusturile lui , pentru unii unele masini arata bine pe o anumita culoare , altele nu, daca incepem acum sa catalogam oamenii in functie de culoarea masinii...no comment .

On topic:
http://www.automarket.ro/stiri/noua-...une-82761.html

Personal nu-mi place interiorul noului X4 , cel anterior iti da o impresie de premium , cel nou lansat cam palid la acest capitol.

Last edited by prometheus; 5 Zile in Urma at 16:45.
prometheus e offline   Reply With Quote
Vechi 5 Zile in Urma   #1831
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Ati inteles gresit.
Voi va incadrati la economia de malai daca ati luat Logan alb, ati fost mai practici in sens financiar si mai putin practici cand vine vorba de rugina, pe alb se vede cel mai bine.
Citat:
Cocalarii nu-si cumpara Logan.
Iar cine isi cumpara X6, Q7 si nu e cocalar, prefera alta culoare decat alb.

Last edited by mr.K; 5 Zile in Urma at 22:40.
Vechi 4 Zile in Urma   #1832
Seba
sofer amator

Seba's Avatar

Membru :
[sofer amator]
Implicit

ai dreptate, dar nu. dupa 8-9 ani de tinut masina oriunde, dar nu in garaj, n-a dat rugina prin ea. iar cand am luat eu masina, nu aveau in gama de culori albastru egee metalizat. 200 de euro in plus la 9000 e fix pix, daca faci un simplu calcul; am preferat sa-mi dau volanul la imbracat in piele calumea, nu in preputul ala de liliac pe care-l ofera dacia, jantele le-am schimbat cu unele pe care nu stiu daca sunt 20 pe forum care ar da banii pe asa ceva (in 4 noiembrie mi-a fost livrata masina, in 1 decembrie aveam deja jantele, suspensia si franele schimbate), iar bordul ala cu bej de prestige nu-mi place. al dracu zgarcit, n-am dat 200 de euro pe vopsea, dar am dat 1000 pe jante, discuri si suspensii, ulei, filtre, in prima saptamana dupa achizitia masinii
Vechi 4 Zile in Urma   #1833
sorin1983
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 13-02-2011
Motorizare : 1.6 16v 1.4
Posturi: 1,053
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de mr.K Vezi Post
Uitasem. Singurii care prefera albul sunt cocalarii cu ics6, chiu7, oamenii normali vor negru/silver/..alta culoare.
bravo Bo$$... ce le-ai/ne-ai zis-o....
sorin1983 e offline   Reply With Quote
Vechi 4 Zile in Urma   #1834
CeDeBe-L
Loganist de 5 stele

CeDeBe-L's Avatar

Data inscrierii: 30-11-2010
Motorizare : 1.6 16v E4
Varsta: 41
Posturi: 725
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Ce tara ciudata...pe la noi tot ce inseamna cocalar are obligatoriu benveu sau haudi obligatoriu de culoare neagra!
Alb? Au vreo doi baieti niste frumuseti de Mercedes albe, niste minunatii! Ba chiar cred ca le spala zilnic sau la doua zile pentru ca masinile sunt mereu impecabile! Da' baietii nu sunt cocalari. Sunt pesti de pesti dar de o mare finete. Au locurile lor, intotdeauna eleganti si politicosi. Nu se-amesteca cu cateii, cu sagetile sau cu pleava.
Si tot apropo de alb: eu am avut inainte o dacie 1310 de un albastru sidefat foarte-foarte inchis aproape negru. Deosebita. Apoi logan visiniu. Culoarea aia care era pe toate posterele si reclamele la logan. Frumoasa.
Dupa aceste experiente, cand am luat masina noua si am putut sa ALEG culoarea...am ales ALB!
Asa...sa ma incadrez in aia 40% la nivel global.
Si parca citisem undeva ca masinile albe au, statistic, cele mai mici sanse de a fi implicate in accidente.
CeDeBe-L e offline   Reply With Quote
Vechi 4 Zile in Urma   #1835
B997NDL
Loganist de 5 stele

B997NDL's Avatar

Data inscrierii: 19-05-2011
Motorizare : 1.5 DCI
Varsta: 52
Posturi: 7,886
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

adevarul e ca nimeni nu-si ia logan alb de frumusete. daca era mertzan, bmw... dar la loganul alb ii mai lipseste doar colantul cu Albalact, Fulga sau ce brand de lactate preferati.
unde il contrazic pe mr.K e faptul ca nu trebuie sa preferi un mertzan alb fata de unul negru. as lua alb si numai pentru cele 9 grade Celsius diferenta la interior.
asa au stabilit cei de la ford ca tranziturile vor iesi albe din fabrica. ceo-ul a pus pe unul sa masoare temp eratura in habitaclu in aceleasi conditii, si cum erau gandite
si pentru marfuri alimentare....

Citat:
Original a fost postat de CeDeBe-L Vezi Post
Alb? Au vreo doi baieti niste frumuseti de Mercedes albe, niste minunatii!
adevarul e ca am si eu un cocalar pe strada carte are un mertzan alb, plafon negru (cred ca din fabrica) si cu nr B xxx ZEU

Last edited by B997NDL; 4 Zile in Urma at 13:03. Motiv: Automerged Doublepost
B997NDL e offline   Reply With Quote
Vechi 4 Zile in Urma   #1836
CeDeBe-L
Loganist de 5 stele

CeDeBe-L's Avatar

Data inscrierii: 30-11-2010
Motorizare : 1.6 16v E4
Varsta: 41
Posturi: 725
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Loganurile albe "de flota" sunt luate intr-adevar, pentru ca sa fie ieftine. Se si vedea pe portbagaj 1.4, 1.5 dci (i-ul argintiu nu ala rosu), se mai vedeau acele oglinzi de Solenza si manerele si bandourile negre...
In schimb cine a dat banii pe 1.6 16v Prestige sau Laureate...nu cred ca a ales alb din considerente financiare. S-ar mai fi gasit ceva banuti daca vroia metalizata. Ci pentru ca lor poate ca li s-a parut frumos loganul asa, alb.
Ei bine, sanatosi sa fim, fiecare dupa cum si-a ales masina.
CeDeBe-L e offline   Reply With Quote
Vechi 4 Zile in Urma   #1837
IancuMIC
Moderator

IancuMIC's Avatar

Data inscrierii: 22-10-2011
Motorizare : 1.6 16v, 1.5 dCi
Posturi: 11,414
Membru :
[Moderator]
Implicit

Propun sa revenim; ati hoinarit destul.
STIRI AUTO; asta e subiectul topicului.
Vechi 4 Zile in Urma   #1838
ZFMFLORIN
Loganist de 5 stele

ZFMFLORIN's Avatar

Data inscrierii: 16-12-2008
Motorizare : 1,2 16v E5N / 08.2012
Posturi: 318
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

ufff... mai lasa-ma si pe mine sa zic de ce am ales alb:
-pt ca nu am vrut ca vara sa mor de cald avand o culoare inchisa;
-rosu ar fi vrut sotia, dar am zis ca acesta culoare o are ibricul in care fac ceai;
-blue-navi cam inchisa si revin la primul punct;
-altele nu m-au atras.
multumesc!
Vechi 4 Zile in Urma   #1839
B997NDL
Loganist de 5 stele

B997NDL's Avatar

Data inscrierii: 19-05-2011
Motorizare : 1.5 DCI
Varsta: 52
Posturi: 7,886
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de CeDeBe-L Vezi Post
In schimb cine a dat banii pe 1.6 16v Prestige sau Laureate...nu cred ca a ales alb din considerente financiare.
a mea e laureate blu navy cumparata de frate-miu. s-a calicit la culoare si a gresit, dar sa nu uitam ca la ph2 culoarea metalizata costa 500 de euro.
blu navy a fost 10500, albastru egee ar fi fost 11000. acum as vrea sa-i schimb culoarea
dar nu-mi mai permit sa dau 1000 de euro cat costa un vopsit "schimbat culoare" care presupune dezmembrarea habitaclului pentru vopsire.
B997NDL e offline   Reply With Quote
Vechi 4 Zile in Urma   #1840
Sifredi
Junior

Sifredi's Avatar

Data inscrierii: 29-10-2013
Motorizare : Turbata!
Posturi: 91
Membru :
[Junior]
Implicit

https://bmwblog.ro/comunicat-de-pres...erie-de-emisii