Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    ...
    Nu va mancati vorbele; reno face cele mai proaste masini iar vw pe cele mai bune.
    @Fanez.
    Tu din ce cauza ai ales dacia? Eu am recunoscut ca datorita pretului.
    Ha, ha! Parca ar fi in funclub vw topic: "ce parere aveti despre renault?"
    Am ales Dacia pentru ca este cea mai ieftina masina noua care-mi ofera ce am nevoie ca masina de familie.
    Ieftina, spatioasa, piese de schimb la indemana (la masini mai pricopsite poti sa astepti cateva luni pana-ti vine piesa), nu fac liniute nici drifturi cu ea. Ma transporta in conditii decente impreuna cu familia.
    P.S. pot sa adaug ca e cea mai buna masina pe care mi-o permit.


    via Tapatalk
    Last edited by Fanez; 1 August 2016, 00:11.

    Comment


    • Completez si eu...pret corect la variantele Acces si Plus. Ce sare de 7000-8000 de euro nu prea mai face banii respectivi...


      Sent from mobile
      Keep walking...

      Comment


      • nu prea are cum sa nu sara de 7000-8000, daca e sa comparam nivele similare de echipare, pentru ca la astea noi e obligatoriu 4 airbaguri (inainte aveai optiune la 200euro), esp (optional pe duster diesel la 360euro), abs, ebd, afu (optional si ala inainte la vreo 3-400 de euro), martor de centura (inainte inexistent, costuri minime, ce-i drept), volan cu reglaj pe inaltime (inainte doar pe prestige, 1.6_16v, care venea si cu jante de aliaj si alte mascaranii), lumini de zi (inainte inexistente), start-stop (inainte inexistent). cine crede sau se astepta ca aceste cerinte de secuitate sa coste zero lei, probabil ca notiunile "directiva", "conjunctura", "cost de dezvoltare", "amortizare investitie" si "profit" sunt doar niste cuvinte aiurea intr-un dictionar sau ca noi romanii meritam orice e bun, pe gratis, pentru ca suntem saraci si comozi si n-avem (si chiar daca am avea, nu vrem sa dam) bani destui pentru o dacie, dar vrem passat-uri si e-klasse nou la pret de bicicleta pegas.
        eu inainte sa aleg loganul am fost la kia, fiat, ford, renault, opel, skoda, vw...apoi m-am gandit ca la diferenta de pret intre un megane nou si-un golf nou (4000 de euro), in 6-7 ani cat estimam ca tin masina, nu se strica renault-ul de 4000 de euro, ca sa-mi convina "fiabilitatea" vw. apoi am zis ca de mers la lucru si de cateva ori intr-un an in concediu, o masina de care sa-mi bat joc nu are voie sa coste 16000 de euro, ca-mi bat joc de mine. asa c-am pus logan laureate 1.6_16v cu ceva optionale versus fiesta, fabia, megane, golf, ceed la aceleasi dotari. ghici ce? loganul a iesit cu 3000 de euro mai ieftin si-n 7 ani si 105000km am bagat 400 de euro in tot ce inseamna directie si suspensie, in conditiile in care arcurile sport isi cer tributul cam la 2-3 ani in ceea ce inseamna "bucsaraie" si capeti de bara. de motor nu mai zic nimic, asta parca e facut pentru prosti, sa nu zic intr-un ceas rau, dar n-are moarte. acum citesc pe-aici cum unii incearca sa ma convinga ca dacia nu face masini bune probabail logan2 o fi o petarda la fiabilitate, nu contest, insa logan1 e orice dar nu o masina nefiabila. mai am unul in curte si nici ala nu cere decat benzina, ulei la revizie, lichid de parbriz, gume si placute de frana. ala in schimb e petarda din pct de vedere al performanetlor si dotarilor
        Last edited by Seba; 1 August 2016, 09:55.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          Am ales Dacia pentru ca este cea mai ieftina masina noua care-mi ofera ce am nevoie ca masina de familie.
          Ieftina, spatioasa, piese de schimb la indemana (la masini mai pricopsite poti sa astepti cateva luni pana-ti vine piesa), nu fac liniute nici drifturi cu ea. Ma transporta in conditii decente impreuna cu familia.
          P.S. pot sa adaug ca e cea mai buna masina pe care mi-o permit.
          via Tapatalk

          Aici voiam sa ajung; cam asta e segmentul pe care Dacia si-a propus sa si-l atraga.
          Si atunci cum sa-i intelegi pe unii tovarasi care se chinuie pe branci sa demonstreze oamenilor din segmentul despre care vorbeam ca Dacia nu-i cea mai buna optiune. Uite ca pentru unii este si asta.
          Intrebare.
          Cu ce ma coafa mai bine pe mine daca in 2008 luam masina anului, Kia Ceed? Difernta dintre Logan si Kia la momentul acela era de peste 3 mii de euro. Oare s-ar fi meritat? Categoric nu dupa ce in 8 ani n-am dat un leut pe reparatii si nici n-a ruginit. Si daca luam vw cu ce eram mai castigat? Poate un pret mai bun la revanzare, dar asta e ca vrabia de de pe gard.
          Asa ca, mai cugetati un pic inainte de a arunca cu vorbe, aici pe acest forum unde nu cred ca avem oameni de afaceri cu multe mii de euro in cont.
          Lasati-i sa-si aleaga masinile pe care le pot intretine si pe care le pot achita, fara sa-si gireze casele pentru urmatorii 10 ani.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Un exemplu de avantaj pe care-l am la logan: In portbagaj, pe langa carutul copilului incap si sacosele cu cumparaturile saptamanale sau alte bagaje pentru concediu . Pe o alta masina care sa aiba si aceasta facilitate ar fi trebuit sa dau cel putin inca 50% in plus.
            Alegand Dacia, nu m-am intins mai mult decat imi e plapuma, ba chiar ma lafai sub plapuma .
            Eu consider ca am spus tot ce aveam de spus si ar fi cazul sa mai discutam si despre alte cele. Multumesc.

            Comment


            • Corect.
              ...
              Parteneriatul Român de Siguranţă Rutieră (GRSP- România) susţine Proiectul de lege privind obligativitatea conducătorilor auto care conduc maşini cu volanul pe partea dreaptă de a face cursuri suplimentare de conducere auto.
              Parteneriatul Român de Siguranţă Rutieră (GRSP- România) susÅ£ine Proiectul de lege privind obligativitatea conducătorilor auto care conduc maÅŸini cu volanul pe partea dreaptă de a face cursuri suplimentare de conducere auto.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • inca un alt proiect tampit, initiat de ageamii, cu rezultat final egal cu zero. singura diferenta e pentru cei care tin cursurile, mai mulg un leu din bani europeni sau publici. n-o sa-i imbunatateasca vizibilitatea si nici n-o sa-i ingusteze masina cand iese in depasire unul cu o masina cu volan pe dreapta un curs de conducere, oricat de meserias ar fi cursul ala. sau in loc de diploma de absolvire le da un periscop sa-l monteze pe stanga, ca sa vada mai bine? asta-i ca si faza cu updateul de soft la telefon si l-ai facut subacvatic
                Last edited by Seba; 1 August 2016, 19:41.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Si mie mi se pare aiurea. Masinile cu volanul pe dreapta circula in general in tarile unde se circula pe stanga; aici sunt o serie de argumente in favoarea circulatiei pe stanga.
                  Dar, in tarile in care circulatia se face pe partea dreapta mi se pare destul de stresant sa conduci o masina cu volanul pe partea dreapta.
                  Cum pot niste cursuri sa te faca sa vezi masina din sens opus, in cazul in care doresti sa depasesti, cand tu esti pe partea dreapta a masinii, adica pe locul pasagerului?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Lasa sa bage cursuri, ca acusi apar in Romania Duster cu volan pe dreapta aduse din Brexit la pret de mic.
                    Zic sa bage si scoala de soferi speciala pentru masini cu volan pe dreapta.
                    Daca suntem pe alta planeta in tara asta, acusi apar si masini cu leviere de directie, in loc de volan.
                    Last edited by mr.K; 1 August 2016, 20:45.

                    Comment


                    • Si vw; ca astea sunt cele mai bine vandute.
                      Si le place la romani ca e bune.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Am logan 1.4 din 2006, mai exact decembrie, primit cadou de craciun, asa cum este ,,chel" il mai tin cel putin 10 ani. am trecut cu el si prin apa de-o juma de metru (singura paguba atunci a fost claxonul, s-a inecat saracul). asa cum e sunt f multumit de el.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          ...cei-care-conduc-masini-cu-volan-pe-dreapta-vor-avea-nevoie-de-cursuri-suplimentare...
                          Originally posted by Seba View Post
                          inca un alt proiect tampit...
                          Stati putin sa ne intelegem. Pai Anglia nu are si ea gunoaie de care sa scape? Numai nemtii? Nu e frumos. Facem discriminari, separatisme, ce e asta?
                          Unde se arunca gunoaiele? In Romania normal.

                          Comment


                          • Vechituri sunt peste tot, Ungaria ne depaseste, ca exemplu. Bulgaria, le fel.
                            In Romania circula masini cat de cat bune.

                            Comment


                            • Originally posted by MIHAI C View Post
                              Am logan 1.4 din 2006, mai exact decembrie, primit cadou de craciun, asa cum este ,,chel" il mai tin cel putin 10 ani....
                              La cum arata cred si eu . Arata de parca e fabricat in decembrie 2015, doar ca are mai putin praf la motor decat am eu la a mea, fabricata in mai 2016.

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post
                                Unde se arunca gunoaiele? In Romania normal.
                                "Gunoaiele" se vor arunca acolo unde este cerere si legislatia permite.
                                Acum ca europeni ce suntem, nu putem sa oprim poluarea Romaniei; am fi acuzati de discriminare.
                                Taxa de poluare se vede treaba ca n-a putut opri..."poluarea"; ai platit la inmatriculare, dupa care ...10 ani nu te deranjeaza nimeni. Varsta medie a parcului auto a crescut si am depasit cu peste 4.6 ani media Europei. O taxa suplimentara, un impozit anual care sa creasca gradual, ar fi probabil o masura mai buna.
                                Orice veti spune, "gunoaiele" ne afecteaza pe toti; si nu vorbesc despre poluare.
                                Mai mult decat faptul ca...Simona da cu racheta de pamant.

                                Un exemplu.
                                Astazi pe la ora 14.30 pe Centura; o masina stock de jermania.
                                Attached Files
                                Last edited by IancuMIC; 1 August 2016, 22:30.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google