4 x 4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 4 x 4

    Salut,

    Am o mare problema, nu m-am lovit de ea pana acum, dar trebuie sa o iau in calcul. De cand cu nebunia de afara, zapada, viscol si altele asemenea, nu mai pot pleca de acasa. Singurii ce mai circula pe la mine (Domnesti, Ilfov) sunt posesorii de 4x4. Acum doua saptamani, pe viscolul trecut, am facut pe jos drumul pana-n Bucuresti, dar azi conditiile sint total diferite si chiar nu se mai poate repeta experienta. In urma unui consiliu de familie s-a ajuns la concluzia ca ne trebuie o masina 4x4. Acum, am nevoie de sfaturi cu privire la alegerea marcii, de ce caracteristici tre' sa tin cont si tot ce mai stiti de ele, taxe, impozite, consum, etc. La viscolul trecut am ramas impresionat de capacitatea de a merge prin zapada a unui Patrol asemanator astuia http://www.autovit.ro/nissan-patrol-C22774238.html cu mentiunea ca era varianta scurta in 3 usi. Nu ma intereseaza Duster, am avut ocazia sa conduc, are o verisoara si mi se par prea scumpe pentru ce ofera.

    Asadar, astept pareri.
    Last edited by ady_p; 7 February 2012, 11:34.
    sigpic
    Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

  • #2
    Pai tu cu ala te pui ? Aia masina adevarata de off road.
    Orice-ai lua, ramai la un motor sub 2000 cm cubi sa pastrezi o impozitare decenta, de consum nu tre sa te sperii foarte tare, un diesel de 2 litri ia cat un logan benzinar, te poti uita la tucson, santa fe, nissan
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #3
      Nu-l iau ca sa ma pun cu cineva si nici de fite. Pur si simplu e o necesitate. Am uitat sa mentionez bugetul 6 - 8000 eur pentru o masina inmatriculata RO.
      Last edited by Seba; 7 February 2012, 23:57.
      sigpic
      Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

      Comment


      • #4
        Daca gasesti versiunea scurta in 3 usi este si mai bine. Nissan a scos Patrol GR3 din fabricatie pentru ca nu intorceau bani din utilizare (nu prea ajung in service decat pentru consumabilele uzuale). Ca si masina este intradevar de off-road fara sa schimbi altceva decat anvelope. La taxe si RCA in schimb te va cocosa ca cel mai mic a avut motor de 2.8 l.
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • #5
          O Lada Niva nu ar fi buna? Motor de 1700, pret bun, chiar daca iti ofera doar strictul necesar si nu e cea mai confortabila masina, dar isi face bine treaba.
          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
          sigpic
          Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

          Comment


          • #6
            nu ma refeream ca te pui cu el in sensul de intrecere, ci ma refeream ca ai pus un link cu o masina care este cu adevarat potenta pe teren accidentat
            cum a spus colegul, o alegere buna ar fi si lada niva, din pacate pentru masina de genul asta iti cam trebuie cascaval, depinde si cat esti dispus sa cheltuiesti
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • #7
              Nissan Qashqai sau Suzuki SX4.

              Comment


              • #8
                Toyota land cruiser, si o inmatriculezi pe post de autoutilitara. Poti avea 3000 cmc, ca oricum platesti putin impozit.

                Comment


                • #9
                  Volksvagen Tuareg,Range Rover,Hyundai Santa Fe,Nissan Pathfinder,HUMMER

                  Comment


                  • #10
                    eu iti recomand toyota hilux, crede.ma isi face treaba!

                    Originally posted by Cezar View Post
                    Toyota land cruiser, si o inmatriculezi pe post de autoutilitara. Poti avea 3000 cmc, ca oricum platesti putin impozit.
                    la o dacia papuc inmatriculata ca autoutilitara platea asigurarea aproape dublu, nu mai stiu cat plateam la impozit!
                    Last edited by nicu_rcn; 7 February 2012, 12:39. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      mai bine spune cati bani ai pentru un 4X4
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • #12
                        A specificat bugetul:
                        Originally posted by ady_p View Post
                        Am uitat sa mentionez bugetul 6 - 8000 eur pentru o masina inmatriculata RO.

                        Originally posted by ERS-ul View Post
                        Volksvagen Tuareg,Range Rover,Hyundai Santa Fe,Nissan Pathfinder,HUMMER
                        Tu glumesti?
                        sigpic
                        Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

                        Comment


                        • #13
                          Land Cruiser merita toti banii....tucsonu , Nissan Qashqai ,Suzuki SX4 nu le consider off road.sunt in aceeasi gama cu dusterul.
                          Fara Semnatura.

                          Comment


                          • #14
                            Salut,

                            Am un vecin care are 3-4 masini (cate una pentru fiecare anotimp) printre care si Nisan Navara.Masinuta este de 5 locuri si are si bena in spate.I-a pus troliu de 7 tone, suspensii modificate si admisie de aer de pe stalpul de la usa. bara pe fata este din tabla groasa ...ceva original produs pentru Nissan.

                            Masinuta arata chiar bine si am inteles ca o vinde cu 10.000-11.000 euro, dar poate te mai intelegi cu el.
                            Are motor de 2,4 TDI si daca nu ma insel pana in 100mii km.
                            Pentru detalii PM sa te pun in legatura cu el.

                            Asta este masina.

                            http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...=1&tabNumber=1
                            Last edited by cosmindan; 7 February 2012, 13:02.
                            real power..... diesel power by

                            Comment


                            • #15
                              cred ca dusterul e un 4x4 suficient pentru circulat prin nameti ...motor mic , consum acceptabil ,taxe mici , asigurari mici ,intretinere in limitele bunului simt.
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google