9,10 Mai-Zile importante din Istoria Nationala

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 9,10 Mai-Zile importante din Istoria Nationala

    "Data de 10 Mai marchează trei momente importante din istoriografia României: începutul domniei lui Carol I, Independenţa de stat şi încoronarea primului rege al ţării."

    Ziua Regalităţii. Data de 10 Mai marchează trei momente importante din istoriografia României: începutul domniei lui Carol I, Independenţa de stat şi încoronarea primului rege al ţării. Din aprilie anul acesta, ziua de 10 Mai este şi zi de sărbătoare...
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

  • #2
    Data de 10 Mai marchează trei momente importante din istoriografia României
    Eu stiam ca e ziua de nastere a unei gagici misto, care-mi placea mie.

    Comment


    • #3
      coane Iancule, ce zici matele e neimportant pentru noi conteaza data la care am scapat de basescu si cand ni s-a livrat galeata rosie cu kilu' de faina aferent, sau aia portocalie, cu mop si-un litru de rom...
      in cartile noastre de istorie nu scria ani buni ca independenta a fost obtinuta sub un rege, mai rau, neamt si ca unirea s-a facut tot sub un rege. in carti scria ca unirea a facut-o poporul. in zilele alea probabil n-aveam conducatori, ca nu da bine la republica parlamentara si mai scrie de andreea esca si de copilu' minune. ca pentru noi asta conteaza si eventual daca becali a mai cumprat vreun jucator la fece ste-oaia...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        azi e 10 mai ? credeam ca e 8 !
        ziua pcr, 8 mai 1921 atunci l-a nascut masa de la kremln

        Comment


        • #5
          Nene seba, m-am gandit ca e cazul sa ne mai amintim si de momentele importante sau nu ale istoriei noastre. In fond,
          Istoria este cea dintâi carte a unei naţii. Într-însa ea îşi vede trecutul, prezentul şi viitorul.O naţie fără istorie este un popol încă barbar, şi vai de acel popol care şi-a perdut religia suvenirilor
          Daca uitam trecutul cu greselile sau izbanzile acestui popor, atunci suntem ca o pana in voia vantului.
          Sa ne amintim asadar de aceasta pagina din istoria tarii acesteia, zic.
          Sunt convins ca avem printre noi si useri capabili sa poarte discutii asezate despre acest moment.

          Last edited by IancuMIC; 8 May 2017, 23:02. Reason: Automerged Doublepost
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Originally posted by IancuMIC View Post
            ...Daca uitam trecutul cu greselile sau izbanzile acestui popor, atunci suntem ca o pana in voia vantului....
            a naibii dreptate ai! dar cati oare inteleg asta? si cati incearca macar sa inteleaga lucrul asta?
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              La sarbi exista o vorba: Spune-mi de unde vii ca sa-ti spun unde mergi. Si din nefericire pentru poporul roman, este foarte adevarata vorba.
              In toata istoria romaniei...noi nu am fost decat niste sclavi supusi unor boieri. Scuipam unde se poruncea si lingeam unde se poruncea.
              Noi avem o vorba extrem de urata, dupa care am fost ghidati in istoria noastra: Capul plecat sabia nu-l taie. Adica suntem o natie de sclavi supusi. Si cum cand stai cu capul plecat fundul iti este expus...am impresia ca ne place...chiar si fara lubrifiant.

              Din nefericire, tot ce a inregistrat pozitiv tara asta s-a facut in perioada in care au fost la putere persoane straine.
              De fapt, ma uit la istoria satului meu (aka timisoara). El a evoluat si a ajuns unul dintre cele mai importante orase din europa in perioada austro-hungara. De cand am preluat noi fraiele...am cam mers pe cur inaopi.
              Ma uit la satul in care m-am nascut eu (langa timisoara, la 40 km). Sat fondat de nemti, cu spital, scoala, port pe mures...una dintre comunuele cele mai infloritoare. Acum? Este o ruina, fara industrie, cu scoala construita de calugraite abandonata.
              Si cam asa rata toata tara.

              Comment


              • #8
                În fiecare an, pe data de 9 mai se aniversează Ziua Europei. Pe lângă această semnficaţie, 9 mai marchează şi Ziua Independenţei României şi a sfârşitului celui de-al doilea război mondial. Ziua Uniunii Europene marchează istorica declaraţie de la 9 mai 1950, a ministrului francez de externe Robert Schuman, prin care propunea un plan de […]
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google