Accident Din Vina Mea,rog Cine Ma Poate Ajuta.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident Din Vina Mea,rog Cine Ma Poate Ajuta.

    Salut,am comis o mare greseala ieri dimineata,vina a fost a mea aproape in totalitate.Dupa un drum de 6 ore de la Iasi si 350 km parcursi mai aveam aproape 60 km si ceva si ajungeam acasa.Eram pe E 85 in apropiere de urziceni,eu eram pe banda a doua in fata mea alta masina iar pe prima banda,de fapt pe amandoua benzile, un tir.Nenea cu tirul s-a hotarat brusc sa vireze spre stanga spre iesire blocand amandoua benzile.Masina din fata mea cand a vazut ca ii inchide banda a franat violent iar eu ca tolomacul la fel frana dar distanta apreciata intre mine si el nu a fost indeajuns de mare.L-am lovit in spate stanga ,bara rupta si hayonul indoit el iar eu mai grav aripa dreapta incepand cu farul.Avarii sunt urmatoarele la mine:Capota indoita,masca faruri indoita si impinsa spre alternator,capota dreapta si contraaripa,far dreapta(spart in bucati mici),bara fata si element inchidere bara dreapta.Usa pasager fata nu se mai inchide desi nu a fost lovita(este lasata in jos si impinsa in spate din balamale) iar plafonul deasupra aceleiasi usi este infundat pe doua portiuni de 15-20cm.

    Nu au fost victime,acum ma intreb cat o sa ma coste repararea masinii.Casco nu am.
    Last edited by john Q; 16 October 2012, 12:14. Reason: Automerged Doublepost
    "light up the darkness" Bob Marley

  • #2
    naspa moment.......o sa te costa ceva....ca sa aflii preturi pune ce piese trebuie sa schimbi...









    Daca ai ceva constructiv de spus, spune. Totusi, daca vrei musai sa-l inveti cum sa incalce legea, fa-o pe privat.
    Merci pentru intelegere!
    Last edited by Niki; 16 October 2012, 14:26.
    Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

    Comment


    • #3
      imi pare rau de ce ai patit si bine ca nu sunt victime....fierul se indreapta

      mai bine pune niste poze sa ne dam mai bine seama
      sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

      Comment


      • #4
        Cute sau infundaturi?
        Daca s-a cutat plafonul fara sa fii suferit vro lovitura in zona aia pot spune ca e destul de greu de reparat.E vorba de lonjeron.S-a impins spre spate.
        De facut se face dar trebuie sa apelezi la un service cu dispozitiv de indreptat care are masuratori si un tinichigiu foarte bun.
        AG 16 Y M A

        Comment


        • #5
          Maine o sa pun poze,sunt la munca acum.Impactul nu s-a resimtit foarte violent dar nu doresc la nimeni momentele prin care am trecut,mai ales ca sunt la primul accident.Airbagurile nu au sarit iar cu masina am condus restul de km pana acasa
          Aseara am dat bara jos sa ma uit mai atent la avarii.Armatura bara nu este indoita deloc,nici lonjeronul pe partea aceea nu este afectat,in schimb aripa,contraaripa si masca faruri pe acea partea au suportat greul loviturii.
          Piese ce trebuie inlocuite:

          -capota fata cu tot cu balamale
          -masca faruri
          -bara fata
          -far fata dreapta
          -aripa dreapta fata
          -contraaripa dreapta fata(dublura sau cum ii spune)
          -element inchidere carenaj dreapta fata
          "light up the darkness" Bob Marley

          Comment


          • #6
            E semn bun daca ai putut merge cu ea pana acas in conditii normale.
            Probabil infundaturile le aveai sau a sarit ceva pe plafon in momentul impactului.
            AG 16 Y M A

            Comment


            • #7
              Am crezut ca am atins alternatorul pe partea aceea dar nu a fost atins.Infundaturile respective pe plafon mai mult ca sigur sunt din urma accidentului.Aripa dreapta a fost impinsa in usa.

              Masina merge bine,nu trage in nici o parte,nu vibreaza nimic,motorul funtioneaza normal,doar o gaura mare unde trebuia sa fie farul si capota indoita
              Last edited by john Q; 16 October 2012, 12:51. Reason: Automerged Doublepost
              "light up the darkness" Bob Marley

              Comment


              • #8
                eu zic sa iei toate piesele din dezmembrari pentru ca nu ai casco,dar sa fie toate de origine,nu aftermarket ca nu o sa mai aiba nici un luft si nu or sa vina cum trebuie.este un centru bun de dezmembrari si la braila.daca vrei iti dau nr tipului si vb cu el.cu plafonul nu stiu ce sa zic fiindca nu ai pus inca poze,dar in cel mai rau caz se schimba si ala fara probleme.sa te uiti la lonjeroane pe dedesubt sa nu fie ondulate.oricum ar trebui facuta si o expertiza la masina sa nu fie structura de rezistenta afectata.in rest stai linistit ca se repara totul.tu sa fii sanatos.in caz de e ceva mai grav eu zic sa o faci si sa o vinzi ca masini bune gasesti pe toate drumurile.
                Last edited by leopardu; 16 October 2012, 13:37.

                Comment


                • #9
                  E 85 e drum din acela stupid cu o banda şi un acostament cumva? Cred că da, cu alte cuvinte nu sunt 2 benzi ci una singură şi un acostament.
                  http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                  Comment


                  • #10
                    banda de urgenta
                    "light up the darkness" Bob Marley

                    Comment


                    • #11
                      capota fata cu tot cu balamale 360.00 RON
                      bara fata 205.00 RON
                      far fata dr 120.00 RON
                      aripa fata dr 130.00 RON
                      contraaripa fata dr 86.00 RON
                      elemente inchidere carenaj dr fata 60,00
                      cam astea ar fi preturile !! (toate noi nu sh)
                      http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                      Comment


                      • #12
                        capota fata cu tot cu balamale 360.00 RON
                        bara fata 205.00 RON
                        aripa fata dr 130.00 RON
                        Mai adaugi vopsitul, cam 300 de lei de element, cu vopseaua service-ului.
                        Logan la dezmebrari culoarea ta e putin probabil sa nimeresti, o capota motor originala ajunge chiar sh la 300 de lei la hotii aia.
                        Pune si tu ce gasesti in banii de care dispui, nu musai originale, ca si tabla originala e de cacao.
                        Last edited by mr.K; 16 October 2012, 15:30.

                        Comment


                        • #13
                          Am uitat de dublura stalp fata dreapta, deocamdata o sa imi adun piesele,caut un service mai bun pentru expertiza,montare elemente si vopsea,in schimb nu stiu ce o sa fac cu plafonul,nu inteleg cum de s-au produs infundaturile acelea.Pun maine poze

                          Va rog cine ma poate sfatui,m-am lovit de o problema si mai mare.Dupa ce s-a produs accidentul m-am dus la domnul pe care l-am lovit care mi-a cerut asigurarea in original copie neavand unde sa fac,ne-am intors la masina mea si i-am spus daca chemam politia dansul replicand ca de ce sa o chemam,ai o mana rupta,un picior?I-am dat asigurarea,nr de tel si zilele urmatoare am stabilit sa ne intalnim in Urziceni sa imi dea asigurarea si sa facem amiabila.El se urca in masina si pleaca,dupa vreo un sfert de ora dupa ce mi-am revenit din soc plec si eu.Azi ma pomenesc ca ma suna un domn de la politia rutiera Buzau cum sa ma prezint maine la politie deoarece am fost implicat intr-un accident rutier iar acea persoana acuza dureri de cap si coloana si ca a facut plangere penala impotriva mea.Deci dupa ce a plecat s-a intors si a facut plangere la politie.Eu a doua zi am fost sunat dar in ziua respectiva nu stiam unde este telefonul,pur si simplu am crezut ca l-am pierdut(era sub scaunul masinii).Azi dimineata cand l-am vazut am observat apelurile si-le-am luat la rand dar mai toate erau de la cunoscuti,pe urma ma suna domnul de la politie si imi da vestea.Maine sunt asteptat cu masina pentru constatare(masina e in stare de functionare),asigurarea a fost lasata la politia de omul respectiv.I-am spus domunului politist ca masina este in regula,merge bine si daca o pot conduce pana acolo si a spus ca da.Am si doi martori in masina mea care au auzit toata conversatia dintre mine si el.Acum ce ma sfatuiti sa fac,cum sa procedez?Ce vrea omul asta de la mine,ca era mai lucid la minte decat mine in momentele alea de dupa accident?

                          L-am sunat si nu vrea sa vorbeasca cu mine.A spus ca vreau sa ii nenorocesc familia,ca il doare capul,coloana ca sa vorbesc la politie ca sunt asteptat cu masina si ca de ce nu i-am raspuns politistului la apeluri?
                          Last edited by john Q; 17 October 2012, 12:24. Reason: Automerged Doublepost
                          "light up the darkness" Bob Marley

                          Comment


                          • #14
                            din ce spui observ ca ai avut bunavointa dar respectivul nu vrea decat sa se faca si el cu ceva acolo, sa manance si gurita lui.
                            du-te la politie si fa constatarea, ai grija sa se mentioneze in declaratii sau ceva documente ca ai vrut sa chemi politia salvarea dar nu a vrut omul, declara si de martorii care au auzit conversatia.
                            de la plangere pana la condamnare e cale lunga si fara hartii de la medic...care chiar daca le ia pe spaga, medicul oricum nu poate sa infloreasca prea mult.
                            durerile de coloana sunt normale la lovitura din spate. le-am avut dupa un impact la viteza mica - max 40-50. eu am oprit, cel din spate a accelerat. am fost la doctor si nu a gasit nimic, a zis ca e normal.
                            Last edited by skd_ozenel; 17 October 2012, 13:59.

                            Comment


                            • #15
                              Nu inteleg de ce a mai implicat politia acum dupa 2 zile(accidentul s-a petrecut la 6:30 luni dimineata) si de ce nu vrea sa vorbeasca cu mine.Masina este in regula,merge pe rotile ei doar ca aripa indoita,capota stramba pe partea aceea si farul lipsa nu stiu cum nu o sa ma opreasca politia pana acolo.Masina dansului este de firma(B 11 UTS),mi-a spus ca vreau sa il nenorocesc,sa ii iau painea de la gura sa ii las familia amarata.Ma simt aiurea rau de tot.
                              "light up the darkness" Bob Marley

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google