Accident Din Vina Mea,rog Cine Ma Poate Ajuta.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eu zic sa iti iei si un avocat ;) ca cu oameni ca astia nu se discuta normal niciodata
    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

    Comment


    • #17
      Inca ceva.Politistul m-a sunat sa imi spuna doar sa vin cu actele masinii si ale mele nu si cu masina,eu am spus ok vin,el a spus ca pot sa consider asta o citatie,eu am spus ca vin dar nu inteleg de ce pentru ca ma intelesesem sa fac amiabila.Dupa il sun pe domnul cu accidentul iar el imi spune ca vezi ca o sa te sune politistul din nou sa vii si cu masina pentru constatare.Aripa,capota si bara acum eu deja le-am dat jos sa le fac poze sa le arat la un service,informativ sa vad cat m-ar costa.Acum trebuie sa le pun la loc.

      Am intrebat prin telefon daca trebuie sa ma prezint si cu un avocat iar el a spus ca nu e necesar,doar cu martori.
      Last edited by john Q; 17 October 2012, 14:30. Reason: Automerged Doublepost
      "light up the darkness" Bob Marley

      Comment


      • #18
        du-te si cu avocatu ca stie el cel mai bine cum sa discute...sa nu fie asta mana in mana cu gaboru
        sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

        Comment


        • #19
          ia si avocatul cu tine.
          just in case. citatia se trimite prin posta nu la telefon.
          vezi sa nu fie vreo pila de-a respectivului. oricum greseala a fost ca ai plecat in loc sa te duci la politie pe loc. acum erai mai ferit.
          dupa cum a inceput respectivul asteapta-te sa apara si cu cofrag la gat la politie.
          bag mana in foc ca iti cere bani sa ne spuic e si cum a fost la politie.

          LE: vad ca toata lumea se gandeste ca asta e mana in mana cu gaborul. dar nu ai de unde sa stii ce si cum pana nu vezi la fata locului cum evolueaza treaba

          Comment


          • #20
            Nu te duce cu masina in halul ala, ca risti sa ti-o iei mai rau!
            Si de cand fac politistii, citatii verbale?

            Gaseste-ti martori si avocat, cum au zis vyalli si ozenel, si cu asta, basta!
            Esti de vina pentru accident, s-a intamplat, asta e... dar nu trebuie sa te jupoaie avariatu' ala, ca s-a trezit el cu dureri de cap si prieten cu politistul.


            LE @skd: nu musai mana-n mana cu politistul, dar daca a depus plangere (si a dat bine in fata lui), ala ia de bun pana la proba contrarie.
            Last edited by Niki; 17 October 2012, 14:39.
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • #21
              Nu semna nimic fara a consulta un avocat.
              N-au decat sa scrie ce doresc aia in vreun PV, o sa apara ca refuzi sa semnezi si gata.

              Daca vrea bani, sa ceara firmei de asigurari unde ai RCA-ul, ca despagubirile nu se acorda doar pentru masina, ci si pentru persoanele accidentate.

              Si nu te impacienta. N-a murit nimeni, n-ai calcat pe nimeni pe trecerea de pietoni, a fost un accident minor si atat. O sa spuna ca ai parasit locul accidentului cu victime, victima care nu exista atunci, ai martori.

              Comment


              • #22
                Mie nu are ce bani sa imi ceara,i-am spus ca nu am ce sa ii dau.Sa se inteleaga cu societatea de asigurari si cu avocatii lor.Asigurarea este valabila pana anul viitor,itpul pana in 2014 iar de parasit locul accidentului el l-a parasit primul,cu asigurarea mea in original in buzunar.Daca nu vroia amiabila nu avea ce sa caute asigurarea mea la el si pe urma sa o predea la politie.Am si martori,nu stiu daca credibili sau nu pentru ca erau cu mine in masina dar eu o sa spun doar adevarul nu minciuni cum poate o sa indruge el,adevarul intotdeauna se leaga minciuna nu.

                O sa vorbesc cu juristul de la firma unde lucrez,nu stiu unde as putea gasi un avocat asa de repede si cat o sa ma coste.Banii mei s-au dus pe alte lucruri mai importante.
                Last edited by john Q; 17 October 2012, 14:45. Reason: Automerged Doublepost
                "light up the darkness" Bob Marley

                Comment


                • #23
                  Salutare,

                  Daca nu a fost chemata salvarea la locul accidentului ........treaba cu durerile este egala cu zero.Iti spun asta pentru ca o colega de servici nu a dat prioritate si a avriat 2 masini.A venit si smurd-ul pentru ca o batrana facuse atac de panica. Ideea este ca la cateva zile dupa accident a primit pe telefon apeluri de la un sofer implicat (nevinovat) si a primt si poze cum ca are mana in gips, dureri si reparatii nedecontate de casco (casco nu dorea sa ii schimbe aeroterma desi nu fusese afectata de accident...era defecta de mult timp) plus amenintari ca o da in judecata daca nu plateste 1500 ron etc. Ideea este ca asigurarile au rezolvat totul si dupa 6 luni (timp in care s-au asteptat rezultatele medicale referitoare la batrana) dosarul s-a inchis cu suspendarea permisului pe 3 luni pentru neacordare de prioritate si atat.
                  Amenintariile persoanei respective nu au aparut nici pana azi.

                  Politistul este ''ruda'' cu soferul si doreste sa stoarca de la tine ceva banuti pe care te sfatuiesc sa nu ii dai.
                  Ai lovit din spate...esti vinovat.....restul rezolva RCA-ul, iar tu iti repari masina.

                  Din cate stiu cutele pe plafon nu sunt asa placute pentru ca sasiul este nitel compromis in acest caz.

                  Reparatia o sa coste ceva dar asta din cauza manoperei care se cere la service-uri.

                  Piesele le poti cumpara pe rand si cand ai banuti.
                  Last edited by cosmindan; 17 October 2012, 15:13.
                  real power..... diesel power by

                  Comment


                  • #24
                    cosmindan ar fi bine sa fie asa,am vorbit cu un coleg de la servici si mi-a spus doar sa dau declaratie scrisa cu descrierea accidentului ,discutia dintre mine si celalalt sofer,pe urma sa cer numar de inregistrare si in rest sa nu semnez nimic.

                    Acum nu stiu ce sa fac cu masina,sa ma duc cu ea pe rotile ei pana acolo,(trebuie sa ii pun capota si bara la loc),sau o las acasa?Probabil ca vor sa faca constatare,si sa imi dea dovada aceea pentru reparatie,nu stiu ce sa fac exact.
                    Last edited by john Q; 17 October 2012, 15:21. Reason: Automerged Doublepost
                    "light up the darkness" Bob Marley

                    Comment


                    • #25
                      Atasata de asigurarea RCA vine un formular de constatare amiabila cu hartie dubla autocopiativa, cine este implicat intr-o tamponare fara victime poate face constatarea amibila sau la politie. ESTE ILEGAL sa nu faci nici o constatare, pe ambele constatari (politie/amiabila) se specifica daca exista victime, raniti... daca nu ai facut nici o constatare din astea doua in 48 de ore o sa ai probleme destul de mari. Deci, ai facut vre-o constatare?
                      P.S. Asigurarea in original nu se da! Mie-mi pare incompleta descrierea evenimentelor, nimeni nu pleaca de la locul tamponarii asa cum ai descris tu, ceva pute...
                      Last edited by vasile78; 17 October 2012, 15:27.

                      Comment


                      • #26
                        Colegul tau are dreptate in legatura cu alte semnaturi. Dai declaratia si atat, dar rezolvati cu amiabila sau constatarea facuta de politist ca sa inceapa tipul dosarul cu reparatia.

                        Ca sa te acuze penal pentru vatamare.....este cale lunga si trebuia chemata salvarea la locul accidentului in primul rand, adica sa fie ceva cu victima ceea ce in cazul tau nu a fost.
                        Daca nu a sarit nici airbagul inseamna sa nu ai intrat prea hotarat in el.

                        Trebuie sa te mai bucuri ca nu ai lovit-o central deoarece dublai costul reparatiei.
                        Bine ca esti bine si nimeni ranit.
                        Partea nasoala este cea finaciara care ne afecteaza atunci cand apar chestii de genul.
                        real power..... diesel power by

                        Comment


                        • #27
                          De amiabila ma indoiesc sincer ca mai e cazul, cand ala face acum pe victima. La politie se va rezolva totul.

                          Comment


                          • #28
                            Ce victima sa se dea ala, pentru o plangere cu rezultate penale trebuie muulte zile de spitalizare care se obtin de la IML. Fara certificat pe cel putin 20 sau daca nu chiar mai multe zile de spitalizare plangerea lui e fix 0 si cauta sa te intimideze. Ia un avocat sa te ajute si da-l in ma-sa de marlan.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • #29
                              Nu am facut constatare,iar polita de asigurare nu imi amintesc sa fi avut asa ceva,formularul urma sa il completam zilele astea,polita i-am dat-o in original pentru ca nu aveam unde sa facem, copie la ora aia.M-ai pus pe ganduri.
                              "light up the darkness" Bob Marley

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by 827sam View Post
                                Ce victima sa se dea ala, pentru o plangere cu rezultate penale trebuie muulte zile de spitalizare care se obtin de la IML. Fara certificat pe cel putin 20 sau daca nu chiar mai multe zile de spitalizare plangerea lui e fix 0 si cauta sa te intimideze. Ia un avocat sa te ajute si da-l in ma-sa de marlan.
                                Poate sa-i faca si plangere civila daca pe ala il intereseaza doar banii, trebuie verificat daca a mers la medicina legala sau s-a internat in spital.
                                @john Q, nu vreau sa te sperii dar nu ai nici o scuza daca nu ai stiu procedurile in caz de tamponare cu/fara victime.
                                Last edited by vasile78; 17 October 2012, 15:38.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google