Accident Grav

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    pai tine-ne la curent cum evolueaza,sunt curios de ce le poate capu la euroinshi.
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #17
      Am tot citit pe forum despre agentiile de asigurari. Daca tipul are asigurare la euroins astia, cred ca ma asteapta un cosmar.

      Comment


      • #18
        Citeste bine legea asigurarilor si daca n-o scoti la capat il dai in judecata pe vinovat, au mai fost cazuri.
        Attached Files

        Comment


        • #19
          Caz concret : Am avut o clienta , cu o dacie 1310 , iar intr-o intersectie a fost lovita din spate de un alt conducator cu o dacie logan -respectivul avea asigurare la ASIROM . Greseala doamnei a fost ca a acceptat sa se rezolve pe cale amiabiala- cosmar . Reparatia masinii intradevar costa cel putin 50-60 milioane - ceea ce pentru o dacie din 94-95... )). Asa ca, cei de la Asirom au profitat de faptul ca nu prea se pricepe , si au pus-o sa semneze un act aditional la dosarul de dauna prin care accepta ori sa plateasca o parte din dauna - ei ofera maxim 25 milioane , ori dauna totala iar Asirom ii rambursa 16 milioane + epava . Doamna , fara cunostinta si luata pe sus de cei de la Asirom , cum ca asta ar fi singura ei solutie si multe alte baliverne a semnat a doua optiune - acuma regreta .Deci ... aveti grija ce semnati , si citit bine legile inainte de a merge la asigurator . Deasemenea - calea amiabila in vremurile de criza....nu-si are locul . Asiguratorii vor face tot posibilul sa nu despagubeasca toata suma .
          Cat despre accident- - imi pare rau pentru tine , mai ales ca aveai si masina noua . Iar ala poate o fi un conducator mai ...neexperimentat ...sau probabil a avut o zi proasta si a facut o alegere mai putin....buna . Toata lumea cred ca a trecut prin starea asta , si de multe ori am gresit in trafic...nu asemanator lui dar oricum ...Nu cred ca trebuie blamat asa de tare . Se putea intampla oricui .
          Inchei Orice Tip de Asigurari !

          0740510556

          Comment


          • #20
            Niciodata nu trebuie mers pe premisa de a face RCA-ul unde e mai ieftin pe ideea ca "nu-i pentru mine" pentru ca te poti trezi dat in judecata pentru a acoperi ceea ce nu a acoperit RCA-ul de la o firma rau platnica.Sigur ca nu trebuie blamat vinovatul, asta-i viata se mai intampla, dar nici eu nu pot sa raman cu o paguba de care nu sunt vinovat.Doamne fereste sa lovesti un Mercedes si sa ai asigurare la Carpatica sau Asirom, firma de CASCO a celui cu Mercedes o sa ia si pielea dupa tine pana isi recupera si ultimul banut.

            Comment


            • #21
              Sincer cred ca , asigurarile la euroins , carpatica ...sunt degeaba,mie scarba !!
              http://www.loganclub.ro/forum/focusul_meu-t39113.html

              Comment


              • #22
                poti sa dai vinovatul in judecata dar il dai degeaba pentru ca legal el si-a facut datoria, ca acum a ales o firma de rahat care nu prea vrea sa plateasca este partea a doua dar nu il poti obliga sa contribuie la reparatia masini. aici ar trebui sa intervina organele statului care se ocupa cu verificarea firmelor de asigurari si care ar trebui sa le inchida, legi ferme care sa nu lase loc de interpretari dar in acest caz nu ar mai fi romania.
                nervi tari, cere sfaturi mereu si cand vine vorba sa semnezi ceva ii spui ca te mai gandesti si ca o vii a doua zi .

                bafta

                Comment


                • #23
                  S-ar putea sa fie dauna totala mai ales ca e destul de veche masina. Depinde din ce an e si cati kilometrii are.
                  Maicamea a facut accident cand avea masina 2 ani, logan prestige, a ajuns acasa pe rotile ei, nu mai incarca bateria si mergea stramb, avea lonjeroanele lovite. Reparata pe casco au zis ca mai avea un pic si era dauna totala si masina mergea pe rotile ei. O fi si de la topologia accidentului ca maicamea a lovit frontal un bmw x5 si masina nu arata asa rau ca in cazul de fata dar tu ai lovit lateral.
                  http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by aditzugl View Post
                    Caz concret : Am avut o clienta , cu o dacie 1310 , iar intr-o intersectie a fost lovita din spate de un alt conducator cu o dacie logan -respectivul avea asigurare la ASIROM . Greseala doamnei a fost ca a acceptat sa se rezolve pe cale amiabiala- cosmar . Reparatia masinii intradevar costa cel putin 50-60 milioane - ceea ce pentru o dacie din 94-95... )). Asa ca, cei de la Asirom au profitat de faptul ca nu prea se pricepe , si au pus-o sa semneze un act aditional la dosarul de dauna prin care accepta ori sa plateasca o parte din dauna - ei ofera maxim 25 milioane , ori dauna totala iar Asirom ii rambursa 16 milioane + epava . Doamna , fara cunostinta si luata pe sus de cei de la Asirom , cum ca asta ar fi singura ei solutie si multe alte baliverne a semnat a doua optiune - acuma regreta .Deci ... aveti grija ce semnati , si citit bine legile inainte de a merge la asigurator . .
                    Si ma rog cam cat ar fi valorat toroapa aia din 94? 1600 lei + epava, nu crezi ca-i pretul pietei? Sau masina dupa parerea dumitale valora vreo 10 000 euro, ca doar na, e a noastra si e buna.
                    50 de mil reparatii pt o vechitura? Hahaha. Si eu i-as fi dat flit direct. Maxim dauna totala, la pretul mediu din targurile auto, poftim.

                    Problema este ca s-a incetatenit cum ca asiguratorii trebuie sa plateasca domnule, ca de aceea i-au banii. Iar cand apar daunele totale, toti va fandositi si ridicati pretentii ca masina voastra valoreaza. Ba mai mult, asiguratorul oricum da un pret mult mai mare pe daunele totale decat media pietei. Cat timp credeti ca va mai merge asa?

                    Daca dauna nu depaseste valoarea asigurata de catre firma X (carpatica sau asirom, sau dracului sa-i cante), poti da tu in judecata si pe mama ca m-a facut si ti-am lovit masina. Tot la asigurator te intorci usor usor.
                    Eu am asigurare la Asirom pt o masina. De ce? Simplu, costuri mici. Pe cine lovesc si crede ca are cohones, sa ma cheme in instanta. N-ar fi prima si nici ultima data.


                    PS: va mai aduceti aminte de primele perioade ale asigurarilor Casco, cand inselatoria era in floare?

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Cromatic View Post
                      Niciodata nu trebuie mers pe premisa de a face RCA-ul unde e mai ieftin pe ideea ca "nu-i pentru mine" pentru ca te poti trezi dat in judecata pentru a acoperi ceea ce nu a acoperit RCA-ul de la o firma rau platnica.Sigur ca nu trebuie blamat vinovatul, asta-i viata se mai intampla, dar nici eu nu pot sa raman cu o paguba de care nu sunt vinovat.Doamne fereste sa lovesti un Mercedes si sa ai asigurare la Carpatica sau Asirom, firma de CASCO a celui cu Mercedes o sa ia si pielea dupa tine pana isi recupera si ultimul banut.
                      eu n-am avut probleme niciodata cu Asirom si am avut cativa ani Casco la ei si ceva daune, nu cred ca asirom e la fel de praf ca si Carpatica si Euroins ca sa fie comparat cu ei.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #26
                        Treaba e ca m-am uitat pe permisul auto al soferului viovat si culmea, avea 13 ani de cand il detine + ca avea si de profesionisti. El spunea ca in 13 ani nu a avut un asemenea accident. La o ora dupa accident el inca mai tremura... Pur si simplu a spus ca nu ne-a vazut. Sa stiti ca mergeam si cu farurile aprinse

                        Masina mea avea 59.000km si era din 2006. Model Laureate.

                        Da, s-a confirmat. Tipul este asigurat la euroins. :|
                        Last edited by maxtel; 26 February 2012, 15:49. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #27
                          la preturile practicate de service-uri pentru reparatii, toate loganurile au mari sanse sa ajunga daune totale.
                          eu zic sa nu te panichezi de pe acum, dar daca te duci la un service din asta extraordinar de bun si de competent, o sa ajunga costul reparatilor aproape de dauna totala, masina fiind destul de veche.
                          eu tot nu am inteles ce vroia politistu' ala, probabil s-a gandit ca ai avut viteza prea mare si vroia sa dea culpa comuna? si pentru constatari de accidente trebuie sa dai spaga?

                          Comment


                          • #28
                            culpa comuna din cauza vitezei nu se da pe ochi frumosi fara expertiza,iar daca nu sunt victime nu se face nicio expertiza.
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #29
                              Inainte sa vina politistul, omu a inceput sa se roage de noi sa cadem la amiabila ca ii luam painea. Adevaru ca mi se facuse umpic mila de el... asa`s eu mai de fel. Si politistu cand a venit a spus ca se poate si amiabila si nu s`a mai bagat. Bineinteles ala a trebuit sa "cinsteasca" politistul.
                              Acu ce sa mai... deja am inceput sa ma gandesc ca or o sa o repare dar stau dupa ia saptamani bune, ori ma lasa balta...

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Narcisuc20 View Post
                                ...........................Masina e destul de sifonata dar pentru un impact la 80-90 la ora cat zici ca ai avut arata bine. .................................................. ...............
                                Voi ce ziceti nu ar putea obtine o dauna totala?
                                ~90/h a avut probabil in momentul franarii, impactul a fost la o viteza mult mai mica, altfel nu mai ramanea nimic din bot, Doamne fereste pe toti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google