Accident grav pe A2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In tarile civilizate din Europa nu ninge asa, ce tot o intoarceti atat pe toate partile.
    Ninge mult de la noi spre Est. Iar cand ninge asa in Vest, inchid autostrazile cate 5 zile, cum au facut in Italia acum 2 ani.

    Aia care sustin ca trebuie dat cu antiderapant si cand e soare full afara, preventiv, ca daca vine cumva inghet la sol, ar trebui sa poata plati din buzunar antiderapantul irosit.
    Sunt niste standarde dupa care se actioneaza, functie de atentionarile meteo facute de INMH.
    Tocmai aia e, ca INMH n-a zis ca vine ceva.
    Last edited by mr.K; 17 November 2016, 13:56.

    Comment


    • Da da da...In norvegia ce sa zic...vara-i canicula.

      Comment


      • Domne nu sunt imbecil sa merg cu 80-90km/h pe polei/gheata etc dar ganditi-va la o ambulanta care trebuie sa ajunga repede din A in B si are nevoie de A2 !! ce face saraca sta sa mearga cu 15 km/h ?? eu pot sa pierd atat timp , dar pentru altii timpul e foarte pretios.

        Eu as prefera varianta introducerii de taxa pentru cel putin A2 care este foarte circulata , iar din banii stransi pe taxa cumparam utilaje de dezapezire , puteam cred int-un an sa cumpar 40-50 de autospeciale , pai faceam sa arate drumul pe timp de iarna mai ceva cum este vara cand ploua!!
        Last edited by prometheus; 17 November 2016, 13:59.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • prometheus stop. Aici este alta mancare de peste. Nu despre asta discutam aici. Noi discutam de responsabiltiatea in cazul unui accident.
          Faptul ca abulanta nu poate sa se deplaseze din cauza conditiilor de drum...eu as considera chiar infractiune (atentat la viata)...si eu nu as lasa cu un an cu suspendare de puscarie...ci probabil cu 20 fara drept de eliberare conditionata (nu discutam fapul ca se altereaza saorma pana ajunge la destinatie...discutam despre viata unui om). Dar nu despre asta este vorba aici. Aici este vorba cine este vionvat in cazul unui acccident...drumul sau idiotul de la volan care nu stie ce face?

          Comment


          • Pai tocmai ca acel accident s-a produc si din cauza nepasarii celor care aveau responsabilitatea sa asgure o circulatie buna pe acel sector de drum!Traficul de pe A2 numai este ca acum 10 ani de ex , avem din ce in ce mai multe masini pe sosele + combinatia cu soferi neatenti a rezultat acel incident.

            Ar face foarte bine daca ar privatiza macar o portiune mai rau famata din A2 , sa introduca taxa si in felul asta poate vor fi in stare sa-si administreze ca in vest portiunea de drum , cu conditii bune de circulat iarna , calitatea asfaltului sa fie ireprosabila , panourile de avertizare sa functioneze corect si in permanenta sa updateze starea vremii si a drumului etc

            Soferii sunt in mare parte de vina dar si drumul vai de mama lui.
            Last edited by prometheus; 17 November 2016, 14:14.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • prometheus nu, accidentul ala s-a produs dijn prostia soferiilor. Punct. A fost din nepasasrea si prostia celor de la volan. Ploei...mergi incet. Faptul ca mergi incet...asta-i responsabilitatea celor care trebuiau sa asigure o buna circulatie. Ca si cauza asupra accidentului, vina este ZERO

              Comment


              • Prometheus, mai termina cu taxa aia ca le dai idei astora. Platesti taxa la Cernavoda; 13 lei dus, 13 lei intors, cica pentru intretinerea podului. Tu ai vazut in ce stare este podul ala? Ti se pare ca banii aia pe care ii dai din buzunar ajuta la ceva?

                Nu stiu cum sunt altii, dar cand ma gandesc (cum spunea un prieten din generala) ca trebuie sa ajung intreg acasa, intuiesc faptul ca astia de-i platim e posibil sa nu-si faca treaba (prin absurd, bineinteles), asa ca ma gandesc la ce am invatat in scoala de soferi, la conducere preventiva, si anume ca pe timp de iarna, atentia trebuie sporita cand te apropii de poduri, pentru ca se formeaza polei. Nu ma gandesc ca merg cu 200 km/h pentru ca altii trebuie sa-si faca treaba (adica sa curete poleiul), pentru ca, ghici ce!, nu o sa ma consoleze cu nimic atunci cand o sa zac in spital, sau, mai grav, o sa fiu acoperit de pamant, dar vinovatii vor fi trasi la raspundere.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • NU m-ar deranha daca pentru A2 ar impune o taxa de 5 lei , si sa faca ceva cu adevarat folositor pentru soferi .
                  Last edited by prometheus; 17 November 2016, 14:25.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • vitriol faptul ca zaci in spital sau sub pamant...este varianta fericita. Am fost asta iarna internat la Casa Austria...in salonul de langa mine era un tip...semi-leguma. Adica creierul functiona, reactiona la simuli (auzea/vedea)...in rest...leguma. Si asta pentru ca un tip baut s-a luat la intrecere cu nu's care si sa derapat pe trotoar. Deci moartea este varianta fericita.

                    Comment


                    • Originally posted by bolovan View Post
                      prometheus nu, accidentul ala s-a produs dijn prostia soferiilor. Punct. A fost din nepasasrea si prostia celor de la volan. Ploei...mergi incet. Faptul ca mergi incet...asta-i responsabilitatea celor care trebuiau sa asigure o buna circulatie. Ca si cauza asupra accidentului, vina este ZERO
                      Spunei asta si ambulantei care va trece pe acelasi sector de drum plin cu polei!!!

                      Vitriol da ai dreptate ce spui cu acel pod pentru ca traim in Romania , normal cu acea taxa trebuia sa se faca drumul cum trebuie in schimb banii s-au dus probabil pe breun lambo al vreunui rege de asfalt.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Hai sa va contrazic.
                        Soferii sunt responsabil pt accidentele de circulatie in 99.99%. Guvernamantul este responsabil pentru conditiile de circulatie. Punct.
                        In 99.99999% din cazuri, vina apartine exclusiv soferului. MNu are sens sa cautam scuze ipocrite. Daca esti sofer, se prespunune ca ai o tona de fier ce se deplaseaza foarte rapid, c u o cantitate de energie letala. Daca nu esti suficient de responsabil sa o manipulezi...nu ai ce cauta pe sosea. PUNCT!. Infrastructura prosta/gresita/prost intretinuta NU PROVACA VICTIME!!! Provoaca perideri materiale (aka timp, bani etc).
                        Daca esti sofer, esti responsabil pt masina...prin urmare, conduci in asa fel incat sa eviti cam tot. N u te duci ca idiotul cand este gheata cu 90 km/ora. Nu intri in ceata cu 120km/ora etc. Chestii de bun simt (ceea ce lipseste grav la romani). Daca iti cunosti responsabilitatea si iti asumi responsabilitatea ce-ti revine...eu zic ca n-am avea mai mult de 5-10 accidente/an in toata tara.

                        Faptul ca astia n-au dat cu antiderapant...trebuia sa se traduca in urmatorul fapt: nu mai fac o ora pana la constanta...ci 3-4 ore. Atat.
                        Tu asa ai inteles, ca cineva cauta scuze pentru incidentele de pe A2? Daca da, imi pare rau, dar ai o problema de perceptie, in cel mai fericit caz.
                        Discutam, cel putin eu, despre factorii care au concurat la producerea accidentului; neadaptarea la conditiile de drum si lipsa de reactie a celor care administreaza acel drum. Repet pentru a 3 a oara, cred.
                        Mai documenteaza-te, citeste despre locul unde s-a produs unul dintre accidente (intrarea de pe centura pe A2), viteza pe care o aveau unii. samd. Posteaza dupa aceea concluziile.

                        Infrastructura prosta/gresita/prost intretinuta NU PROVACA VICTIME!!! Provoaca perideri materiale (aka timp, bani etc).
                        Una dintre cele mai mari ineptii pe care le-am auzit. Despre doosare penale intocmite administratorii drumurilor, n-ai auzit? Pe ce lume traiesti?
                        O simpla cautare.
                        Last edited by IancuMIC; 17 November 2016, 14:32.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • prometheus focu pe subiect...focus...in caz de accident...vinovat sau soferul idiot sau autoriatiile ca n-au pus beculete sclipitoare sa-i spuna idiotului ca merge ca prostul.

                          Comment


                          • Originally posted by prometheus View Post
                            Spunei asta si ambulantei care va trece pe acelasi sector de drum plin cu polei!!!
                            Ce sa-i spun? Du-te frate cu 180 km/h, ca te grabesti. In caz de ceva, vinovatii vor fi trasi la raspundere. Asta sa-i spun?

                            Eu i-as spune, frate, vezi dreacu cum mergi pentru ca dobitocii astia de ne conduc nu sunt in stare sa curete poleiul. Mai bine ajungi mai tarziu decat sa nu mai ajungi deloc.

                            Am avut ocazia sa lucrez cu niste japonezi. Bai nene, cand se intampla ceva ce nu era prevazut in proiect, toti se mobilizau si rezolvau problema. Ai nostri, cand se intampla ceva, pierd zile intregi incercand sa vada cine e vinovatul...
                            Last edited by vitriol; 17 November 2016, 14:34.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • IancuMIC ma ppropii vertiginos de 1 mil de km parcursi la volan...cu un singur accident...exclusiv din prostia mea. Nu am o problema de perceptie...cred ca tu ai o problema vis-a-vis de responsabilitate. Este vina autoritatiilor daca ma duc in padure si pic cu masina de pe drum secundar? Nu, este vina mea exclusiva. Si aici este perceptia gresita...si cauza multor. De ce sa ne saumam noi o responsabiltiate. Suntem prea prosti...vrem doar beneficiile. Daca nu esti capabil sa circuli in siguranta...sincer...nu ma intereseaza pe mine...stai acasa.
                              Si repent pentru a N oara. Circulatia pe drumurile publice este O FACILITATE!!! NU O BLIGATIE!!! Stra-stabunicii mei au stat toata viata lor la ei in sat...acolo s-au nascut...acolo au murit. Daca nu esti in stare sa iti asumn o responsabiltiate...stai acassa. Nu ma puine me pine sa fiu responsabil pt prostia ta.
                              REPET PENTRU A N-A OARA, CONCURSUL DE IMPREJURARI PENTRU ACCIDENTUL ALA AU FOST: PROSTIA SOFERIILOR+INCONSTIENTA LOR. PUNCT! Daca idiotii mergeau mai incet...sau bleau ochii...nu se intampla nimic (am nintrat de N ori in ceata....eram in craiova...o ceata de nu vedeam la 25 m. Am mers cu 15-20km/ora. Ca mai tare nu garantam ca nu lovesc ceva. Scuze, mie nu mi-a picat parul de pe fund ca am facut asta...si ncii nu m-am simtit umilit. Daca cineva se simte umilit ca merge asa in conditii virege...sa-si faca sosea la masa pe tarla...n-are ce cauta pe drumire publice neinsotit si fara sa fie supravegheat de un tutore lega.
                              P.S. Scuze, m-am ambalat, nu era atac...era doar o forma de exprimare colorata...pe caare daca o citeste nevata mea...iar dorm in masina.
                              Iti spun ce lume traiesc: in aia in care 1+1=2

                              Comment


                              • Vitriol , asa suntem noi romanii!!! e meteahna veche la noi n-ai ce-i face , iti dau un exemplu , ma duc azi in Carefura si vad langa masina mea pe un loc de parcare o sticla de 0,5 l de Cola aruncata pe jos , am luat-o si am dus-o la gunoi!! intamplator pe langa mine trecea un cuplu la care el : "Uite-l si pe prostul ala cum aduna gunoiul altora" !?! asta insemna civilizatie si responsabilitate la noi!!!

                                Drept dovada cu incidentul de MIercrui dimineata , tot incerca acum sa-si paseze vina unuia altuia intre ei cu intretinerea drumului pentru A2.

                                Bolovane lasa=ma frate cu vina exclusivista numai a soferilor , pai mai omule cine a facut A2 ?? ala care a facut-o in primul rand trebuia sa-si asume responsabilitatea pentru acel drum!!!e proprietatea lui nu a soferilor!!! cand e proprietatea ta iar pe aceasta ai clienti care iti circula , tu trebuie in primul rand sa le garantezi lor ca vor putea circula in siguranta in limitele stabilite de catre codul rutier si in functie de temperatura asfaltului.

                                Da domne circul prudent ca vorba aia e temperatura care este la momentul respectiv dar lasa-ma sa circul fara emotii pe acel sector de drum ca nu ma simt bine sa merg pe polei nici cu 20 km/h pentru ca tu nu vrei sa-ti cureti drumul!!!
                                Last edited by prometheus; 17 November 2016, 14:44.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google