Accident Rutier

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident Rutier

    Buna dimineata. Azi de dimineata am fost implicat intr-un accident rutier , in bucuresti la apaca. Am fost la politie m-i s-a dat autorizatie de reparatie , copie pv a inculpatului si copie dupa asigurare. Am sunat la daune asirom si mi-au spus ca trebuie sa ma reprezint cu persoana care a fost implicata in accident ca altfel nu imi deschide dosarul.
    Toata treaba este ca asigurarea este pe firma si persoana care m-a lovit nu mi-a dat nici un nr de telefon , mi-a zis sa ma inteleg cu firma ca el nu are treaba cu asta ( politistul care a facut constatarea mi-a zis sa ma prezint la asigurator cu ce mi-a dat el )
    Dupa toate cele intamplate , am gasit nr de telefon al firmei si am sunat la ei , lundu-ma peste picior ca la ei nu lucreaza nici un angajat pe numele X si ca mie imi arde de glume la ora asta , inchizandu-mi telefonul in nas.

    Intrebarea mea este , pot intradevar sa merg singur la asigurator chiar daca mi-au dat telefonic numarul deschis de la dosar xxxxxxxx si mi-au spus sa merg luni la ora 14 la ei pentru constatare ?

  • #2
    Daca ai proces verbal, vezi ca e scris cine a facut accidentul.
    Sfatul meu este sa ii instiintezi in scris pe cei de la Asirom ca cel ce a produs accidentul nu doreste sa se prezinte. Mailul cu cc la firma unde lucreaza individul.
    Daca te duci fara celalalt, te vor mai pune o data pe drumuri.

    Comment


    • #3
      La RCA e obligat sa vina si vinovatul? Stiam ca nu....nu sunt absolut sigur ca e asa cum stiu eu!

      Comment


      • #4
        De obicei vor sa replice accidentul, sa aseze masinile cum au facut accident ca sa faca poze.
        Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

        Comment


        • #5
          Da, exact cum a spus catalin.

          Comment


          • #6
            Nu trebuie sa fie si vinovatul. Daca vor sa se asigure ca masina vinovatului a fost implicata cu adevarat in accident, sau sa faca poze cu masinile, pot sa il cheme ei pe vinovat ca doar ei i-au facut polita vinovatului si au toate datele acestuia.
            Gandeste-te ca te plimbi prin Bucuresti si te loveste unu` de Iasi. Ce faci? Il chemi pe ala de la Iasi ca vor ei sa faca doua poze?

            Fugi la asigurator cat mai repede (daca vrei sa ai masina de sarbatori) cu pv de la militie, cu dovada si cu copie de pe asigurarea aluia si se rezolva.
            Cat despre vrajeala cu service-uri acceptate de asigurator..., ai grija, orice service autorizat RAR poate sa iti repare masina, deci vezi unde gasesti mai liber, adica sa ti-o repare mai repede.

            Ca fapt divers, am lovit masina (zgariat usile stanga) iar firma la care aveam casco m-a trimis la un service intr-o curte unde doi "meseriasi" cu doua ciocane voiau sa imi repare masina. Am refuzat si am mers la o reprezentanta dacia, unde am vrut eu, desi asiguratorul facea mofturi, dar pana la urma a platit (de, la reprezentanta erau preturi mai mari si costa mult reparatia)

            Asa ca...NERVI TARI si ATENTIE MAXIMA!
            Last edited by MihaiiahiM; 13 December 2013, 13:05.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Asa este. Vinovatul, cel care da RCA-ul nu este obligat sa se prezinte la constatare. Dupa semnarea amiabilei, ura si la gara!

              Comment


              • #8
                ce vorbesti profesore
                ia du-te tu la carpatica sau euroins , cu amiabila lu ala fara el si vezi daca te baga aia in seama sau te trimite de unde ai plecat
                asa era si la groupama acum ceva ani la RCA-uri
                ei vor sa faca poze cu dinamica accidentului si sa se asigure ca accidentul a fost pe bune si nu vreo excrocherie
                iar pozele le baga la dosar si se analizeaza daca se aproba sau nu
                Last edited by 77sky; 13 December 2013, 15:31.
                ​​​​​​

                Comment


                • #9
                  Bre profesore, aici nu e vorba de amiabila, ci de un proces verbal inchiat de un politist.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #10
                    Intr-un final am reusit sa dau de angajatul firmei care m-a lovit ( in zapaceala mea din cap si nervii avuti de dimineata , dupa ce mi-a zis politistul sa merg la asigurator am uitat sa ii cer numarul de telefon daca am vreo problema )
                    Am revenit cu telefoane la firma de unde lucreaza si sa aflu intr-un final ca tipul respectiv era chiar sotul femeii care imi raspundea la telefon (imi zicea ca nu cunoaste pe nimeni pe numele X si ca imi arde de glume si de magarii) asta s-a intamplat dupa ce i-am zis ca vin la firma sau merg direct la inculpatu acasa ca am adresa lui pe PV.
                    Intre timp pana sa dau de tip , am tot vorbit cu 2 persoane de la daune despre faptul ca ne cheama pe amandoi la constatari daune.
                    Raspunsul la intrebarea "de ce trebuie neaparat sa fie si celalalt sofer chiar daca am totul de la politie , pv-ul lui + aviz reparatii + copie asigator" , a fost: daca vreti sa va faceti masina mai repede si sa nu stai cu lunile sa vi se deschida dosarul, ca se fac cercetari si dureaza destul de mult"

                    M-am programat luni pentru constatarea pagubei la asirom si sper sa vina si penalu ca pana pe 28 cel tarziu sa fie gata totul. ( daunele sunt aripa + far + bara , fata-stanga ) , am sa revin cu detalii.
                    Inca o intrebare am , pot cere sa m-i se faca reparatia ( inlocuirea celor 3 elemente ) la o reprezenta dacia si sa nu merg la cine stie ce service?

                    Va multumesc pentru ajutorul acordat si sper sa nu aveti parte de "penali" in trafic.

                    Comment


                    • #11
                      N-ai Casco?
                      Asta ca sa nu te mai complici cu "penalu' ala" si cu RCA-u' lui la Asirom?
                      Daca nu-l ai cu ceva la mana, ala mai mult ca sigur nu va veni luni la intalnire. Sper sa ma insel.
                      O faci cu regres pe Casco, dupa aia e treaba lor cum se regleaza intre ei.
                      Zic si eu...

                      Comment


                      • #12
                        bre..ala nu este inculpat..inculpat esti doar in instanta...invinuit pe parcursul urmaririi penale...etc...informeaza-te ca asa rad aia pe la asigurari de tine!!bafta

                        Comment


                        • #13
                          - pe constatare amiabila se prezinta ambii soferi pentru declaratii , poze pentru ambele masini
                          - pe proces verbal + autorizatie de reparatie , se prezinta doar pagubitul cu asigurarea si documentele vinovatului ....constatarea accidentului fiind facuta de organele abilitate
                          sigpic
                          Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                          Comment


                          • #14
                            Au si astia de la asigurari un tupeu fantastic .. Omu are pv + autorizatia de reparatie date de politie si ei vor sa stai sa te chinui tu sa il cauti pe vinovat si sa il aduci la ei in loc sa iti deschida dosaru si sa iti faci masina .. Traim in romania si asta ne ocupa tot timpu. !

                            P.S. si totusi nu inteleg la ce trebuie sa mai vina si vinovatul acolo atata timp cat politia a constatat ca nu ai fost tu vinovat de producerea accidentului .
                            http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                            Comment


                            • #15
                              Acelasi lucru le-am explicat si eu xplood. Deodata ce am totul in mana de la politist, copia pv-ului + aviz reparatie + copie asigurare si pozele facute de politist la accident, raspunsul asiguratorului fiind " daca vreau sa imi deschida dosarul repede si sa nu astept cu lunile pentru cercetari" .
                              Ce dracu sa mai zic, ca chiar numai am ce Acu sper ca luni sa vina vinovatul cu mine, asa am stabilit ieri telefonic si ca marti sa bag masina pe service.
                              Am sa merg la autocobalcescu cu ea , am inteles ca este destul de bun service-ul.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google