Accidente Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca oamanii din service sunt seriosi, se repara!

    Neatenti sunt mereu pe drumuri, depinde cat de ghinionisti suntem sa dam de ei!

    Comment


    • #17
      Originally posted by SoNyKeL View Post
      Impuscate...Serios...
      LUL. Si scris aiurea si total pe langa subiect.

      Comment


      • #18
        GuGu21 , se repara daca sunt de meserie si au scule.
        darksun cred ca e cel mai la subiect comentariu. A pierdut o cratima pe drum dar se iarta

        Comment


        • #19
          Originally posted by Sifredi View Post
          iti pot da o sugestie: nu-ti mai lua Dacia! Succes.
          Ce legătură are una cu alta atâta vreme cât:

          - accidentul a fost provocat de tantia aia
          - în locul Loganului putea fi orice altă mașină
          - nu cred că stă nimeni la pândă să vâneze posesori de Logan să le-o tragă

          Dar poate dacă în locul Loganului ar fi fost vreun BMW-ist cu cazan vechi de 20 de ani de +1.500.000 km s-ar fi spus "așa i-a trebuit, să mai lase figurile".

          Altfel? Hmmm... este tipic forumurilor unde stăm ascunși în spatele monitoarelor și mușcăm cu ajutorul tastaturii unde în afară de adminul care ne poate vedea IP-urile și cu o mică relație poate afla măcar de unde postăm, nu prea ne cunoaștem om cu om (cu mici excepții). De aici și tupeul unora.

          Dacă discuția ar fi fost pe Facebook, nu mai făcea nimeni caterincă, dar aici... e "la liber"! Cum își deschide unul sufletul, cum i se dă în cap!

          **********************

          Succes la reparații, s-o facă bine să nu se vadă unde a fost bușită și nu în ultimul rând să fie funcțională 100%!

          P.S. Pun pariu că următorul scandal se va contura în jurul a "o vinde după sau nu?"
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • #20
            Originally posted by sadicu View Post
            GuGu21 , se repara daca sunt de meserie si au scule.
            darksun cred ca e cel mai la subiect comentariu. A pierdut o cratima pe drum dar se iarta
            Eu am dat quoete unei postari, si da am pierdut o cratima, dar nu stiu ce e mai grav cratima mea si off-topicul meu sau postarea initiala respectiv : Nu dau sfaturi. In schimb iti pot da o sugestie: nu-ti mai lua Dacia! Succes.

            sigpic

            Comment


            • #21
              SoNyKeL, știu asta...
              Eu la Sifredi mă refeream!
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • #22
                sonykel, evident ca postarea initiala, eu am spus ca nu e o problema ca ai ai uitat cratima(cum evidentia darksum), s-a inteles ce ai vrut sa zici

                Comment


                • #23
                  E bine ca in final ne-am inteles, acum sa terminam cu off topicul.
                  Pentru initiatorul topicului? Casco nu ai? Sa faci cu regres? Poate e mai "darnic" inspectorul?

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Pasi de urmat:
                    1) La ora 20.00 pe 3.Apr.2018 s-a intamplat accidentul. Nici eu, nici vinovata nu aveam formularul de intelegere amiabila. ATENTIE: si-a recunoscut vina automat, daca incepe scandalul si partile implicate in accident nu se inteleg privind vina, se cheama politia si sunt obligati sa vina la locul accidentului. In cazul meu, Politia n-a vrut sa vina ca nu sunt victime si vinovata si-a recunoscut vina fara niciun comentariu. Eu le-am zis: Domnule, daca suntem beti, nu va intereseaza ?! Raspunsul politiei: Nu, intelegeti-va amiabil . Daca sunt victime, se suna tot la 112, dar vine si ambulanta, politia, harababura ... Doamne fereste ! In acest caz, intocmeste politia un proces verbal de constatare a contravenientei si acesta cantareste greu peste tot ...

                    2) Obligatoriu: luati-i asigurarea ( in original daca nu aveti unde sa faceti copie XEROX ) si numarul de telefon, poze la masina vinovata, poza la numarul de inmatriculare, eventual la buletinul soferului. Daca vinovatul nu vrea sa dea asigurarea, sunati la politie !

                    3) A doua zi, 4.Apr.2018, m-am prezentat la firma de asigurari a vinovatei, in cazul meu nici n-a venit, a venit prietenul ei dar am fost la ea la servici sa semneze. Ambii soferi implicati in accident trebuie sa semneze, logic ... Am completat la asigurator formularul de intelegere amiabila ( in cazul in care nu l-ati completat la locul accidentului, nici eu nici ea nu aveam asa ceva la noi )

                    4) Se va face programarea tot la sediul asiguratorului pentru intalnirea cu evaluatorul lor. Azi, 05.Apr.2018 evaluatorul mi-a vazut masina, a facut poze, mi-a intocmit ordinul de reparatie si mi-a dat dovada ca pot sa circul cu masina asa lovita... In fine, aici stiu ei ce au de facut, ii ascultati cu mare atentie
                    Va alegeti voi unde vreti sa reparati masina, orice service autorizat RAR din Romania, unde doriti !

                    5) Tot azi, 5.Apr.2018, de la firma de asigurari, m-am dus direct la Dacia-Renault cu Formularul de intelegere amiabila, ordinul de reparatie ( actele masinii mele, buletinul meu etc etc ) si m-au programat pentru 11.Aprilie.2018. Adica prima zi de lucru, fiind Pastele acuma ei sunt liberi.

                    The end, ma duc pe 11.Aprilie sa se apuce de treaba...
                    Nu va mai spun ca pot sa stau cu ei pe toata durata reparatiei, lucreaza incet ( stiu c-am mai avut de-a face cu ei ... ). Mi-a zis ca au nush ce presa termica pentru indreptarea stalpului, eu zic c-au ce trebuie ...
                    Imi vor inlocui usile, aripa spate din start ( asta a scris si evaluatorul oricum ). Urmeaza sa se uite mai atenti sa vedem ce si cum mai e pe acolo ...

                    Va tin la curent,

                    1) Nu am casco
                    2) Ceea ce face evaluatorul e mai mult ceva simbolic, eu cel putin asa o vad. Service'ul e cel care cerceteaza cu amanuntului toate avariile in detaliu. Iti dai seama ca evaluatorul nu poate sa vada absolut tot tot ce a fost afectat intr-un accident ...
                    3) Cand va faceti asigurarea la masini, avem acum ( pentru cateva milioane in plus ) clauza de decontare directa. Adica va faceti masina pe asigurarea proprie, nu va povestesc, duceti-va si interesati-va la brokeri pentru mai multe detalii, ca bineinteles si aici sunt termene si conditii

                    Foarte important:

                    Pastrati-va calmul, nu injurati, nu jigniti: nici la locul accidentului, nici la asigurator, nici la service, NICI NICAIERI !!!

                    Eu personal am stat la distanta de vinovata, 2 vorbe daca am schimbat cu ea... Nici n-avem ce sa mai discut ca oricum si-a recunoscut vina din start...
                    Nush cum am reusit sa ma controlez, de fapt m-am controlat ca n-am vorbit, am plecat la masina mea ... Dar e foarte important sa fiti calmi !
                    Last edited by GuGu21; 5 April 2018, 16:06. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #25
                      Sa ceri un deviz estimativ cu manopera ca sa poti sa-ti iei o masina de schimb de la o firma de inchirieri.

                      La fiecare 4 ore de manopera ai 1 zi masina inchiriata, pe cheltuiala asiguratorului.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • #26
                        Anul trecut, prin Iunie, am fost implicat intr-un accident, fiind pagubitul. Vinovatul avea asigurare la Asirom. Mi-a cam stat inima un pic, stiind ca sunt cam neseriosi, dar in urma incidentului, pot sa dau urmatoarele sfaturi:
                        - daca vrei sa-ti repari masina cat mai repede, cel mai bine este sa faci operatiunea intr-un serice partener al siguratorului vinovatului, care sa aiba decontare directa. In cazul meu, am avut noroc, iar Meridian Nord, unde mi-am facut masina, aveau decontare directa cu asiguratorul
                        - dupa ce lasi masina la ei, vor face o reevaluare a pagubelor (cei de la serivice), reevaluare pe care o vor trimite la asigurator, sa-si dea acordul pe devizul estimativ completat cu ce descopera. Fii pe faza, tine-te de serivice, sa-ti dea si tie raportul cu ce descopera, si sa te anunte cand comunica reevaluarea la asigurator
                        - in acest moment intervine partea interesanta: daca service-ul are decontare directa cu asiguratorul, in cele mai multe cazuri, se pot apuca de treaba inainte ca asiguratorul sa-si dea ok-ul pe reevaluare. Daca nu au decontare directa, unii asiguratori sunt nesimtiti, si raspund dupa mult timp, multi depasind si termenul legal
                        - chiar daca faci reparatia in reprezentanta Dacia, cere-le si tu devizul, sa te asiguri ca au trecut piese originale, nu aftermarket (sau mai rau SH). stiu ce zic, unii asiguratori cer serviceului sa bage piese cat mai ieftine (vorbim de RCA nu Casco).
                        - daca te intereseaza de masina si esti control freak, mai treci din cand in cand pe la service, sa vezi daca chiar pun piese de origine (eu asa am facut).
                        - un coleg mai sus spunea de masina la schimb, pe perioada reparatiei. Are dreptate. Pune-le asta in vedere din prima.
                        - sa te asiguri ca iti continua garantia la tabla (anticoroziune) si dupa reparatie (sa le ceri sa-ti confirme)
                        - nu in ultimul rand, stai cu telefoanele pe firma de asigurari a vinovatului, sa ceri status cu privire la dosar si plata acestuia (sa nu ai vreo supriza sa nu plateasca, iar service-ul sa-ti tina masina - asta daca nu au decontare directa)

                        La mine, reparatia a fost un pic peste 3000 euro. In reprezentanta Dacia, schimbat tot ce a fost atins. tot. piese de origine Dacia.
                        O luna a durat tot, cel mai mult a durat inlocuirea butucului de la portbagaj, dupa care am stat 2 saptamani, ca a venit din Franta )))

                        Succes si nervi de otel

                        Comment


                        • #27
                          [QUOTE=m3dic911;1791487
                          O luna a durat tot, cel mai mult a durat inlocuirea butucului de la portbagaj, dupa care am stat 2 saptamani, ca a venit din Franta )))
                          [/QUOTE]

                          Exact atat am stat si eu asta vara, tot cu trenu din Franta a venit ... n-au si ei inspiratie ca comande mai multe bucati sau sa le faca cineva pe la Mioveni...

                          Comment


                          • #28
                            Legat de Franta..un "accident" am avut si eu..Un soarece mi,a ros conducta ce aduce benzina de la rezervor spre motor.A venit greu din Franta..Dar,a ajuns pentru motorizarea de 1.4 eu avand 1,2..Am stat destul pentru amarata aia de teava..
                            Gugule" sper sa lucreze cum trebuie la masinutza..Nu e o avarie minora..
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • #29
                              Câți km ai cu mașina?
                              La cine are asigurarea RCA?
                              Dacă te lovea cu viteza mai mare, mașina era dauna totala, asa măcar e bine ca nu ai pățit ceva și ca ești întreg, asta e cel mai important lucru.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by GuGu21 View Post
                                Pastrati-va calmul, nu injurati, nu jigniti: nici la locul accidentului, nici la asigurator, nici la service, NICI NICAIERI !!!
                                Eu personal am stat la distanta de vinovata, 2 vorbe daca am schimbat cu ea... Nici n-avem ce sa mai discut ca oricum si-a recunoscut vina din start...
                                Nush cum am reusit sa ma controlez, de fapt m-am controlat ca n-am vorbit, am plecat la masina mea ... Dar e foarte important sa fiti calmi !
                                Am vrut sa resubliniez ce ai afirmat tu mai devreme si ai tot respectul meu pentru asta. Suntem toti oameni si putem gresi, masinile vor fi reparate si vor fi schimbate de proprietarii initiali si toata lumea va uita povestea. Dar este important sa fim civilizati, azi a gresit altcineva, maine putem gresi noi. Am carnet de peste 23 de ani si nu am lovit niciodata o alta masina, dar asta e chestie doar de noroc, maine mi se poate intampla...
                                On topic: Indiferent cu cine are asigurare, este important ca masina sa fie reparata in reprezentanta sau similar, in mod normal folosesc piese de origine ca doar nu pun de la ei si calitatea e mai buna. Nu strica sa vizitezi din cand in cand service-ul sa vezi stadiul lucrarilor. Intr-un alt oras decat Bucurestiul sunt sigur ca poti avea parte de o calitate a lucrarilor ceva mai buna, oamenii nu se grabesc asa tare...
                                Este important ca dupa accident sa simti ca masina mergea cam la fel, nu avea volanul stramb (adica trebuia sa il tii in alta pozitie decat cea obisnuita), asta inseamna ca per ansamblu caroseria nu s-a contorsionat, e doar o sifonare a unor table fara importanta, daca sunt tratate anticoroziv si sudate dupa tehnologiile actuale masina va fi ca noua...
                                Last edited by valioglu; 5 April 2018, 20:54.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google