Accidente Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by m3dic911

    - un coleg mai sus spunea de masina la schimb, pe perioada reparatiei. Are dreptate. Pune-le asta in vedere din prima.
    Atentie: nu reparatorul are obligatia asta ci firma de asigurare sa suporte cheltuielile unei masini inchiriate din momentul in care masina intra la reparatii pana cand e gata: la fiecare 4h de manopera se acorda 1 zi de inchiriere gratis.

    Firma de Inchirieri Autonom am inteles ca deja aplica aceasta reglementare legala si se poate adresa acesteia pentru mai multe detalii (daca exista in orasul sau).
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • #32
      GuGu21: fii atent la ce-ti zic - montantu` ala nu se indreapta, ala se schimba. se taie de la capete si se sudeaza unu` nou, intreg.

      Comment


      • #33
        Se si indreapta, in mod normal service-ul ar trebui sa stie. Am avut aceeasi chestie la solenata sotiei in 2015 si a fost reparat, nu schimbat. Depinde...

        Comment


        • #34
          Originally posted by m3dic911 View Post
          Anul trecut, prin Iunie, am fost implicat intr-un accident, fiind pagubitul. Vinovatul avea asigurare la Asirom. Mi-a cam stat inima un pic, stiind ca sunt cam neseriosi, dar in urma incidentului, pot sa dau urmatoarele sfaturi:
          - daca vrei sa-ti repari masina cat mai repede, cel mai bine este sa faci operatiunea intr-un serice partener al siguratorului vinovatului, care sa aiba decontare directa. In cazul meu, am avut noroc, iar Meridian Nord, unde mi-am facut masina, aveau decontare directa cu asiguratorul
          - dupa ce lasi masina la ei, vor face o reevaluare a pagubelor (cei de la serivice), reevaluare pe care o vor trimite la asigurator, sa-si dea acordul pe devizul estimativ completat cu ce descopera. Fii pe faza, tine-te de serivice, sa-ti dea si tie raportul cu ce descopera, si sa te anunte cand comunica reevaluarea la asigurator
          - in acest moment intervine partea interesanta: daca service-ul are decontare directa cu asiguratorul, in cele mai multe cazuri, se pot apuca de treaba inainte ca asiguratorul sa-si dea ok-ul pe reevaluare. Daca nu au decontare directa, unii asiguratori sunt nesimtiti, si raspund dupa mult timp, multi depasind si termenul legal
          - chiar daca faci reparatia in reprezentanta Dacia, cere-le si tu devizul, sa te asiguri ca au trecut piese originale, nu aftermarket (sau mai rau SH). stiu ce zic, unii asiguratori cer serviceului sa bage piese cat mai ieftine (vorbim de RCA nu Casco).
          - daca te intereseaza de masina si esti control freak, mai treci din cand in cand pe la service, sa vezi daca chiar pun piese de origine (eu asa am facut).
          - un coleg mai sus spunea de masina la schimb, pe perioada reparatiei. Are dreptate. Pune-le asta in vedere din prima.
          - sa te asiguri ca iti continua garantia la tabla (anticoroziune) si dupa reparatie (sa le ceri sa-ti confirme)
          - nu in ultimul rand, stai cu telefoanele pe firma de asigurari a vinovatului, sa ceri status cu privire la dosar si plata acestuia (sa nu ai vreo supriza sa nu plateasca, iar service-ul sa-ti tina masina - asta daca nu au decontare directa)

          La mine, reparatia a fost un pic peste 3000 euro. In reprezentanta Dacia, schimbat tot ce a fost atins. tot. piese de origine Dacia.
          O luna a durat tot, cel mai mult a durat inlocuirea butucului de la portbagaj, dupa care am stat 2 saptamani, ca a venit din Franta )))

          Succes si nervi de otel
          s-au schimbat multe in asigurari ( in beneficiul pagubitilor ). Povestea mea s-a incheiat, service'ul mi-a spus ca ei preiau tot din acest moment, ei rezolva cu asiguratorul tot... Nu stiu ce va urma, dar asta mi-au spus, ei se apuca de treaba. Acelasi lucru mi-a spus si asiguratorul, eu am terminat tot. Probabil mi-au ramas semnaturile de final. Pot sa vin sa stau cu cei care umbla la ea de dimineata pana seara... Taica-meu e pensionar, o sa-i mai viziteze ... Le dam de baut, va dati seama ca o avem grija de oamenii astia. In orasele mici se discuta altcumva, daca vorbesti frumos si esti civilizat e prietenie si fratie, cel putin asa e in Severin.

          Originally posted by micutzu666 View Post
          Legat de Franta..un "accident" am avut si eu..Un soarece mi,a ros conducta ce aduce benzina de la rezervor spre motor.A venit greu din Franta..Dar,a ajuns pentru motorizarea de 1.4 eu avand 1,2..Am stat destul pentru amarata aia de teava..
          Gugule" sper sa lucreze cum trebuie la masinutza..Nu e o avarie minora..
          nu-mi fac griji la partea asta, zero emotii. Cum spuneam, lucreaza atent, meticulos, incet... Ii cunosc pe toti acolo, jos palaria pentru echipa aia. Ii laud stiu, stiu sa si critic, dar la oamenii astia imi fac pacate sa zic nasoale

          Vreo 16.000km
          Si vinovata, si eu avem la EUROINS
          Sanatatea conteaza, va fi ca noua, poate mai buna ca oamenii lucreaza mai atent ca cei de pe banda care baga viteza ca vine urmatoarea . Incerc sa ma incurajez si eu, ignorati-ma

          Originally posted by devreg View Post
          GuGu21: fii atent la ce-ti zic - montantu` ala nu se indreapta, ala se schimba. se taie de la capete si se sudeaza unu` nou, intreg.
          hmmmm, se si indreapta ... Cred ca e putin de tot, o sa vedem marti ce si cum. Eu prefer sa-l indrepte, iti dai seama. Au presa termica, scule de scule. M-am plimbat pe acolo, am vazut, totul e neckerman, laser frate

          Oameni buni, eu ma plimb cu masina acuma. E exact aceeasi masina, nicio miime de milimetru nu trage stanga, dreapta. Merge perfect, nu ma mai bazaiti ca o sa traga in toate partile
          Acuma sta in garaj, nici nu ploua pe ea, afara e frumos, la vara-i cald
          Last edited by GuGu21; 5 April 2018, 22:46. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #35
            Felicitari pentru modul in care pui problema dpdv "emotional".

            Comment


            • #36
              Ms... Sunt o persoana cerebrala, cel putin asa ma consider. Nu rezolv nimic daca stau suparat, stresat. Nu se repara singura daca stau ofticat...
              Si lovita si reparata, tot masinuta mea e e acelasi lucru, da-le incolo, usi noi, schimba ce mai schimba, asta e... Aveam un greieras in stalpul ala, acuma nu-l mai am

              Comment


              • #37
                @GuGu21 multumesc pentru informatie.Eu posed permis de conducere din Ianuarie 1991 si tot de atunci si conduc dar pana acum nu am stiut cum se procedeaza in caz de accident (m a ferit bunul Dumnezeu si conduita preventiva de astfel de evenimente)

                Comment


                • #38
                  Gugu21, era la ora 8, destul de întunecat pe stradă. Vrei să spui că îți trebuie un telefon capabil să facă poze în semi-întuneric (și nu sunt multe și destul de scumpe) sau aparat foto dedicat cu blitz în mașină?

                  Comment


                  • #39
                    Daca doresti sa mai pastrezi masina mult timp dupa aceasta interventie , iti recomand sa injectezi ceara , cel putin in zona unde se va intervenii pentru indreptare/inlocuire elemente de caroserie. Acea sudura automat iti va distruge orice protectie anticoroziune pusa de fabrica, asa ca n-ar strica un tratament in acest scop.

                    Eu am fost lovit in spate cand masina nici nu avea 2 ani de la achizitie , am injectat ceara anticoroziune si totul se prezinta destul de bine chiar si azi , la peste 4 ani de la incident.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #40
                      Oricum nu are ce sa mai zică.
                      sper sa nu ai de tras cu Euroins, sa aprobe repede dosarul și sa plătească la timp ca să scoți mașina din service. După ce se aproba dosarul, te cheamă la ei, dau comanda de piese (în medie 7-10 zile) și se apuca de treaba (vreo 7 zile).

                      În iarna, în prima zi de iarna autentica, la o trecere de pietoni, pe polei, m-a lovit un nene în bara spate. În prima instanta a încercat sa ma intimideze, dar i-am zis ca am camera și merem la politie.
                      a mers ceva și a oprit, după care a zis ca este vinovat și ca îmi da numărul de telefon și ca facem alta data amiabilă. Am refuzat și am zis ca mergem sa o completam. M-am apucat sa completez și am descoperit ca avea permisul expirat din mai 2017, accidentul fiind în ianuarie. L-am sunat să-l întreb când fac programare la asigurator, inițial a zis miercuri, apoi s-a răzgândit ca să aibă timp sa reînnoiască permisul. Pana la urma sa terminat cu bine.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by danLaza View Post
                        @GuGu21 multumesc pentru informatie.Eu posed permis de conducere din Ianuarie 1991 si tot de atunci si conduc dar pana acum nu am stiut cum se procedeaza in caz de accident (m a ferit bunul Dumnezeu si conduita preventiva de astfel de evenimente)
                        Cateodata condusul preventiv, nu ajuta ... Cand s-a hotarat sa iasa vinovata din parcare eram la aprox 10m distanta de ea. A ignorat claxon tot, nici daca daca vroia cred ca nu reusea sa faca ce a facut, ce sa mai vorbim...
                        Inainte de Craciun, m-a lovit un bucurestean in cur, eu stateam la semafor linistit si poc... Mi-a indoit unpic numarul, el mai sifonat unpic. Tot un polo, lol acum realizai ca singurele 2 masini cu care m-am atins au fost vw polo

                        Originally posted by gecmc94 View Post
                        Gugu21, era la ora 8, destul de întunecat pe stradă. Vrei să spui că îți trebuie un telefon capabil să facă poze în semi-întuneric (și nu sunt multe și destul de scumpe) sau aparat foto dedicat cu blitz în mașină?
                        la 20.00 nu e chiar asa intuneric... Mai conteaza pozele ? Iti zic eu, in acest moment nu mai au importanta :/

                        Originally posted by aris86 View Post
                        Oricum nu are ce sa mai zică.
                        sper sa nu ai de tras cu Euroins, sa aprobe repede dosarul și sa plătească la timp ca să scoți mașina din service. După ce se aproba dosarul, te cheamă la ei, dau comanda de piese (în medie 7-10 zile) și se apuca de treaba (vreo 7 zile).

                        În iarna, în prima zi de iarna autentica, la o trecere de pietoni, pe polei, m-a lovit un nene în bara spate. În prima instanta a încercat sa ma intimideze, dar i-am zis ca am camera și merem la politie.
                        a mers ceva și a oprit, după care a zis ca este vinovat și ca îmi da numărul de telefon și ca facem alta data amiabilă. Am refuzat și am zis ca mergem sa o completam. M-am apucat sa completez și am descoperit ca avea permisul expirat din mai 2017, accidentul fiind în ianuarie. L-am sunat să-l întreb când fac programare la asigurator, inițial a zis miercuri, apoi s-a răzgândit ca să aibă timp sa reînnoiască permisul. Pana la urma sa terminat cu bine.
                        Cei din service il stiau pe baiatul care mi-a intocmit ordinul de reparatie la EUROINS. Mi-au zis ca se apuca de treaba, sa n-am nicio grija ca o rezolva ei cu asiguratorul si tot ...
                        Nu te supara pe mine, dar se vede ca nu stii cum sta treaba prin orasele mai mici toti se cam stiu, macar din priviri

                        Nu pot decat sa va urez sa nu treceti prin asa ceva, sa aveti grija, conduceti preventiv cum spunea colegul, feriti pe toata lumea. Cand nu se poate, asta e ...
                        Aris86, bine zici. Camera cred ca e o idee chiar buna, ma gandesc sa-mi iau, nu se stie niciodata peste ce nebuni dai ...
                        Last edited by GuGu21; 6 April 2018, 08:51. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #42
                          Circumstanțele accidentului la gugu21, au fost asemănătoare ca în accidentul din Neamț, cu mențiunea ca el a fost lovit, chiar dacă a încercat sa evite precum skoda din video.

                          Comment


                          • #43
                            exact Aris86, doar ca la mine am tras tare de volan, am ajuns cu toata masina pe sens opus si m-a lovit in dreapta. Daca nu trageam de volan, se intampla exact ca-n video'ul tau. Sincer, decat sa-mi avariez fata masinii ( radiator, motor, sa mi se descentreze toate pe acolo ) mai bine cum s-a intamplat la mine ... Eu cel putin asa o vad, poate gresesc

                            M-a lovit fix in moalele masinii ca sa zic asa, in video se si vede ce urat se deformeaza ranger'ul si skoda n-are mai nimic. Exact ca la mine ...
                            Last edited by GuGu21; 6 April 2018, 09:24. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #44
                              Din contra eu as fi facut in asa fel incat sa lovesc duduia cu fata unde ai structura cea mai rezistenta din toata caroseria, scapai muult mai ieftin, aveai poate radiatorul spart/indoit , capota si bara .
                              Last edited by prometheus; 6 April 2018, 10:33.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • #45
                                Lasati sfaturile astea...intotdeauna sa va ganditi a disipa energia celor 2 vehicule in miscare! Coliziunile frontale sunt socuri care se transmit inclusiv corpului, pe cand in cazul de fata, chiar daca sunt anumite avarii (parerea mea ca se pot remedia fara probleme si riscuri, cu putina atentie...) corpul nu este deloc afectat.
                                Analizati!
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google