Achizitie Logan - 1.5 Dci 90CP E6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    In 12.000 de euro, daca vrei masina noua, poti sa mergi pe Logan linistit. Si eu am luat Logan plus dar cu dci 75 cp. Fata de dci-ul euro 4 se vede o imbunatatire. Dar asta doar la consum si cred ca la fiabilitate(inca nu am decat ~3000 de kilometri cu ea). Tabla mi se pare mult mai slaba decat la logan-uri mai vechi. Componentele bordului sunt ma slabe si cred ca vor incepe sa troncane mai repede decat la loganul vechi. Insonorizarea, dupa cum vad eu, e mai buna. Repet, daca vrei masina noua neaparat, atunci mergi pe Logan. Alte masini frantuzesti sunt poate mai bine facute dar la intretinere sunt mai scumpe si ca impact vizual, numai varfurile de gama ies in evidenta. Iar masinile japoneze sunt scumpe si piese nu gasesti decat la reprezentante. In schimb poti sa vezi si masini second, de 2-3-4 ani cu istoric de service si pana in 150.000 de kilometri. De exemplu un motor de 2 litri la 150.000 e in prima treime de viata. Un Golf 6 de exemplu, modelul nou de Astra(poate e ceva mai scump). Oricum, daca alegi Logan, ai avantajul ca e noua masina si cativa ani nu vei avea probleme cu motorul.

    Comment


    • #17
      1. Am alta varianta de masina la fel de mare/incapatoare ca Loganul, care sa aiba motor fasnet?
      Ai variante de masini adevarate, nu Logan care este la un pret nesimtit la ora actuala daca il iei cu multe optiuni sau full. Eu sunt in cautare de alta masina la fel ca tine si ce sa zic daca nu te deranjeaza masini sh full intre 5-10 ani vechime pana in 200 000-250 000 km facuti poti sa gasesti ceva super bun la 10 000 E de exemplu Audi A6 berlina sau variant 2.5 tdi, VW Passat 2.0 tdi berlina sau variant BMW Seria 5, 525d berlina sau variant. Daca astea nu sant fasnete... Eu dinastea caut.

      5. Cat as putea cere pe Loganul actual, full-option 1.6 MPi, an 2007, 70.000 km?
      2700 E negociabil, eu am 1.6 MPI, an 2007, 46000 km full-option fara geamuri electrice pe spate si volan piele si daca as vinde-o acum as cere 2900 E negociabil pentru ca am schimbat distributia placutele de frana, lichidul de frana si antigelul acum 3-4 luni, are istoric in service dacia cu facturile la tot ce i-am facut la service, aspect estetic nota 8 din 10, are doar zgarieturi si cateva ciobituri de pietre, rugina sau inceput de rugina pe vopsea nu are. In principiu trebuie sa-ti evaluezi bine masina din punct de vedere estetic si mecanic ca sa ceri un pret cat mai corect raportat la piata auto din Romania.

      Comment


      • #18
        Daca mai stai "un pic" sa te lamuresti, probabil ca va trebui sa iei in consideratie Logan III. . Am recitit forumul si sunt complet bulversat. Conform parerilor din topic am facut cea mai mare prostie cand mi-am cumparat masina. Cu toate astea, sunt foarte multumit de ea, desi dupa parerea unora am dat 12000 euro pe un "lighean". In principiu, daca te iei dupa ce scrie aici nu iti mai cumperi masina.... Daca esti hotarat sa schimbi masina, fa-o! Si atat! Noi, ceilalti doar ne exprimam frustrarile sau, dupa caz, bucuriile.

        Comment


        • #19
          Sincer Loganul actual full 12,5k euro este strigator la cer. Stiu ca un Duster in 2011 4x2 motor de 1,6 16 cu AC era la oferta cu 12,5k euro fara tichetele rabla.
          Eu nu as da atatia bani pe un Logan. Da am luat Logan insa la super oferta in 2011. 6300 euro la care se adauga inca 1000 euro costul celor 3 tichete rabla. Varianta full la acea vreme, varianta Prestige, cu motor macar de 105 cai.

          E aberant la ce pret a ajuns Loganul. Vezi Toledo in banii astia. Cauta, nu te arunca direct pe Logan.
          Last edited by Archangel80; 18 August 2016, 21:54.

          Comment


          • #20
            Si eu vreau sa schimb masina in urmatoarele 8 luni, buget ar fi poate si spre 14k-15k dar posibil sa ajung tot la un logan dci(stepway) sau un duster. Sunt multe masini faine in bugetul asta dar nu se pupa cu drumurile noastre regret vechiul mcv care nu stia ce sunt alea borduri, gropi sine etc . Ce dracu sa faci in tara asta cu cauciucuri pe 17 balon mic, , garda la sol de 10-12cm, unghiuri slabe atac/degajare de agati bara din fata peste tot.
            Captur pica, are suspensia setata prost prea tare, trebuie o suspensie confortabila logan/megane style. Nu am rabdare sa bibilesc masina sa franez/ocolesc sau sa iau masina in spate la orice groapa, cu mcv dadeam blana, frane doar la cratere mari si a rezistat suspenzia fara interventii 80k, alte masini la stilul asta de mers se dezmembreza si aici Dacia este buna rezista.
            Last edited by qaz; 18 August 2016, 23:10.

            Comment


            • #21
              Aici iti cam dau dreptate cu masinile straine(nu includem SUV-urile) care nu prea sunt facute pentru drumurile noastre super cariate , la capitolul garda la sol ultima generatie de Logan inca sta bine fata de alte masini .
              Cu marimea jantelor DA , este o mare problema prin "calitatea" drumurilor pe care le avem , vrei roti de 17" automat suspensia/articulatiile se vor uza prematur .

              Sunt si eu de acord cu ceailalti ca nu as da 12.500 euro pe un Logan , deja la pretul asta daca mai pui 1-2 mii de euro(daca ai putut strange 12.000 de euro cu siguranta mai poti pune inca cateva mii de euro) deja poti lua cu totul altceva mai ales daca ne gandim la calitatea tratarii tablei , calitatea materialelor la interior , motorizari etc

              Am mai spus-o , daca la un Logan nou chel care costa 6950 Euro vezi ca apare rugina nici dupa un an de la achizitie nu prea este ok , ce sa mai zic cand dai pe unul peste 12000 de euro si vezi ca-ti apare rugina la cateva luni de la achizitie , este strigator la cer !! asa ceva nu este in regula , merita sa mai astepti putin sa mai strangi bani si sa cumperi ceva strain daca vrei tot nou care nici nu se compara cu Loganul nostru.
              Last edited by prometheus; 18 August 2016, 23:25. Reason: Automerged Doublepost
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #22
                Ce ma bucur ca intr un final o recunoasteti ))

                Comment


                • #23
                  Fara vreo suparare.. dar iar comparam mere cu pere? Logan 1.5 dci 90 de cai cu toate dotariile(inclusiv media nav, clima, 4 geamuri electrice,jante de aliaj pe 15 etc) 12 mii de euro(scazand rabla si reducerea de la dealer, ajunge sa coste 10800), in banii astia iei intradevar un Seat Toledo dar cu 1.2 tsi 90 de cai in echipare de baza. Deci unde e comparatia? Comparatia reala este intre un Seat Toledo cu echipare de top si motor 1.6 TDI 110 cai care este pret de lista 16-17 mii(cu rabla si oferta lor oricum nu ajunge la 10800 de euro).
                  Last edited by plasStik3; 18 August 2016, 23:34.

                  Comment


                  • #24
                    Nu mai puneti Rabla in joc sa discutam numai de banii care sunt stransi de om in portofel !! daca omul are chiar 12000 de euro de cheltuit pe o masina , eu personal nu as lua Logan nici in ruptul capului fie el si Dci , pur si simplu nu merita atatia bani tabla aia ordinara care rugineste imediat!!! cu tot full option-ul pe care-l are Dacia , cu Media Nav cu ESP , STOP/START , Eco mod etc cu tot motorul ala super economic si super-fiabil si cu cuplul din belsug.
                    La banii astia cu putin efort se poate cumpara ceva muult mai bun chiar si luat de nou , ce daca nu e diesel si e 1.2 tsi ? ultima generatie de TSI am auzit c-au mai rezolvat din problemele de fiabilitate pe care le-a avut pana acum vechea generatie.

                    Motorul dci in sine este o capodopera ingineresca dar nu achizitionat cu caroseria Loganului tratata in bataie de joc contra coroziunii.
                    Last edited by prometheus; 18 August 2016, 23:47.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Andy96 View Post
                      1. Am alta varianta de masina la fel de mare/incapatoare ca Loganul, care sa aiba motor fasnet?
                      Ai variante de masini adevarate, nu Logan care este la un pret nesimtit la ora actuala daca il iei cu multe optiuni sau full. Eu sunt in cautare de alta masina la fel ca tine si ce sa zic daca nu te deranjeaza masini sh full intre 5-10 ani vechime pana in 200 000-250 000 km facuti poti sa gasesti ceva super bun la 10 000 E de exemplu Audi A6 berlina sau variant 2.5 tdi, VW Passat 2.0 tdi berlina sau variant BMW Seria 5, 525d berlina sau variant. Daca astea nu sant fasnete... Eu dinastea caut.

                      5. Cat as putea cere pe Loganul actual, full-option 1.6 MPi, an 2007, 70.000 km?
                      2700 E negociabil, eu am 1.6 MPI, an 2007, 46000 km full-option fara geamuri electrice pe spate si volan piele si daca as vinde-o acum as cere 2900 E negociabil pentru ca am schimbat distributia placutele de frana, lichidul de frana si antigelul acum 3-4 luni, are istoric in service dacia cu facturile la tot ce i-am facut la service, aspect estetic nota 8 din 10, are doar zgarieturi si cateva ciobituri de pietre, rugina sau inceput de rugina pe vopsea nu are. In principiu trebuie sa-ti evaluezi bine masina din punct de vedere estetic si mecanic ca sa ceri un pret cat mai corect raportat la piata auto din Romania.
                      La motoare peste 2 litri stii cat e impozitul anual? Dar rca-ul? Dar intretinerea? La o masina cu 250.000 de kilometri incep sa ii cedeze piese. De exemplu un furtun de la turbo am schimbat eu pe insignia pe garantie acum vreo doua saptamani. Daca trebuia sa platesc ar fi fost o mie de lei plus manopera. Si e opel, nu audi.
                      Daca te hotarasti la ceva second, pana in 150.000 si cu istoric de service. In 2015 cand am luat insignia mea, am vazut la dealer tot o insignia din 2011 care era 10200 de euro si avea 145.000 de kilometri. Cu istoric de service in reprezentanta. Arata ca noua masina.
                      Daca vrei masina noua, atunci un logan sau sandero sunt cele mai bune. Nu vei avea acelasi confort si dotari ca la alte masini mai premium dar masina noua e noua.

                      Comment


                      • #26
                        Multe probleme la rapid tsi(pe rapid+toledo gasim distributia pe lant, doar pe golf/octavia au trecut la varianta revizuita pe curea), mai bine o dacie ruginita.
                        google " Ce nu imi place la Rapid-ul meu "

                        Comment


                        • #27
                          Eu nu am spus ca nu se poate cumpara ceva mai bun la banii astia, dar vor trebui facute niste compromisuri de genul motor benzina inloc de motor diesel, dotari mai putine etc.

                          Vei avea desigur niste avantaje
                          -tabla mai rezistenta impotriva coroziunii, nu neaparat mai groasa.
                          -siguranta mai buna(5 stele euroncap fata de 4 stele)

                          Cam astea le vad eu cele mai importante avantaje pe care le are Seat Toledo in momentul de fata.

                          Iar parerea mea sincera este ca atunci cand ai deja 12 mii de euro bani stransi de tine, mai poti face un mic credit de 2-3 mii de euro pentru a elimina si acele "compromisuri".

                          Comment


                          • #28
                            Vedeti linkurile puse aici. Daca are cineva vreun argument sa cumpere Logan in loc de una din masinile astea ( atentie din reprezentante cu garantie ) il rog sa-l expuna aici sa ne distram cu totii
                            PS: nu poluati topicul cu fanteziile voastre de TDI'uri cu 500 de mii de km la bord si alte prostii. Omu' nu e interesat de rable la mana a 7 a "ca noi vere, ca noi din Germania mancati-as, doar o batranica pana la piata o conducea !"

                            Comment


                            • #29
                              Depinde foarte mult ce vrei! Vorbesc unii pe aici de masini second....pai ori vrei noua ori second. Cele doua categorii nu are rost comparate. Asa hai sa comparam second strain cu logan 2 second adus sau din tara. De alea care ziceti voi la 150-200.000km in 7-8-9000 euro au rulaj si implicit uzura pe care eu la masina noua o fac in 12-15 ani poate. Am vazut in Germania si Franta prin orasele si masini mai vechi. De ce strainii din categoria mijloc sau cei care muncesc fara prea multe calificari cu salarii de mii de euro nu le cumpara? De ce femeia se servici din germania nu umbla cu golf 5-6 ci cu un golf 3? Poate castiga mai bine ca mine. Pentru ca la rulajul ala te astepti sa faci reparatii care adunate la costul masinii se apropie de pretul unui logan nou de exemplu. Eu sunt de parere ca o masina noua chiar si low cost e noua si poti sa o tii mult si bine daca ai grija de ea. Si ca o paranteza cred ca nu suntem lumea a 3-a din Africa, asa ca putem ridica putin fruntea sus si sa cumparam lucrurile noi pe care ni le permitem si nu sa dam bani multi pe secondurile lor ca ei sa poata umbla tot cu ultimul model ca doar fraierii le cumpara gunoiul. De ce lor sa le mearga economia ca punem si noi banul? Ar fi multe de scris din punct de vedere economic, dar deja oricum am scris un roman. Putin patriotism nu strica!

                              Originally posted by GuGu21 View Post
                              Vedeti linkurile puse aici. Daca are cineva vreun argument sa cumpere Logan in loc de una din masinile astea ( atentie din reprezentante cu garantie ) il rog sa-l expuna aici sa ne distram cu totii
                              PS: nu poluati topicul cu fanteziile voastre de TDI'uri cu 500 de mii de km la bord si alte prostii. Omu' nu e interesat de rable la mana a 7 a "ca noi vere, ca noi din Germania mancati-as, doar o batranica pana la piata o conducea !"
                              De ce sa castige salarii spaniolii, nemtii etc si nu fratii nostri din pitesti? Da, profitul pleaca, dar salarii, impozite si taxe tot raman. Poate ala din pitesti cumpara produse si servicii ceva de la firma unde lucrezi tu si asa toti au de castigat. De ce sa scoatem la fiecare masina cateva mii de euro din tara? Asa tari suntem la export ca sa ii recuperam?
                              Last edited by ady_dragan; 19 August 2016, 09:08. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #30
                                Iar batem câmpii.

                                Întâmplător sau nu, am acces la un Seat Toledo model 2016(fabricat după septembrie 2015* pentru cunoscători) 1,2TSI(CJZC curea) 90CP, nivel de echipare Referance(=Ambiance+AC) care a fost doar vreo 12690euro.

                                Acum pentru cine nu știe Skoda Rapid=Seat Toledo=Polo Sedan(RU) dar Toledo dă mai multe dotări la aceeași bani.

                                Față de un X52 Laureate sau Prestige ce primești (sau nu):
                                -gardă la sol mult mai mică
                                -anvelope standard 185/60R15 H
                                -baterie de 36Ah 175CCA
                                -servodirecție electrică nevariabilă cu viteza
                                -ai ecran monocrom de 5inch 2DIN(multimedia + funcțiile mașinii(drl,deschidere selectivă,semnalizare cu implus, hsa, și asr off, și meniu eco coach(eco drive de la Medianav))
                                -ai 4 boxe pe față(fără posibilitate de activare pe spate( fader)
                                -geamuri electrice față
                                -aercondiționat
                                -nu are proiectoare de ceață
                                -nu are bec ceață dreapta spate și nici nu se poate pune, trebuie găurită oglinda
                                -nu ai Bluetooth și nici nu se poate pune/activa
                                -nu ai ce să mai activezi(cam totul se poate activa dezactiva via sistem multimedia) Cornering sau Follow me home
                                -nu ai tempomat și nici nu se poate activa(aici e ok denumirea la Dacia e Regulator de viteza sau Cruisecontrol!)
                                -nu ai Stop&start, la Seat se plătește ca opțional
                                Last edited by t0rquemada; 19 August 2016, 09:15.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google