Acoperire Radiator/Caldura Pe Timp De Ger

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acoperire Radiator/Caldura Pe Timp De Ger

    Astazi am incercat sa pun un carton in fata radiatorului ca sa am mai multa caldura in masina pe gerurile astea de -20 gr., insa nu am reusit sa bag cartonul pe nicaieri. Oare chiar trebuie sa dau jos bara fata ca sa acopar radiatorul sau mai sunt si alte solutii?

  • #2
    Dai gauri in carton si il prinzi cu soricei de grila
    MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

    Comment


    • #3
      sau daca vrei sa fie putin mai estetic ia nist vinilin negru decupeaza-l dupa grila si prinde-l cu soricei ;)
      I changed her oil , she changed my life
      sigpic

      Comment


      • #4
        tiganie cu cartonul acela gaurit, care....ce faci cu el cand se uda?
        Pe la taximetristi am vazut banda adeziva.Pui banda adeziva si o dezlipesti la primavara. Lipiciul care ramane se ia cu spirt .

        Eventual colant imitatie de carbon, da ma bine .
        real power..... diesel power by

        Comment


        • #5
          Da' de ce puneti cartoane, aveti termostatele defecte?
          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

          Comment


          • #6
            De plictiseala.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Aveti idee cum se scoate grila frontala de pe bara fata? E prinsa cumva de bara? Am atasat si o poza ca sa va dati seama la ce ma refer.

              Cea mai ieftina varianta e tot o bucata de carton pusa in fata radiatorului. Cind se mai incalzeste afara o scot si am rezolvat fara prea multa bataie de cap.
              Attached Files

              Comment


              • #8
                Avand in vedere ca ai benzina nu vad rostul cartonului.Daca aveai DCI mai ziceam . Daca tot te plictisesti si vrei sa o demontezi asa de drag, vezi ca ai sanse sa mai rupi ceva pe acolo, deoarece plasticul la temperaturile astea este destul de casant.
                real power..... diesel power by

                Comment


                • #9
                  Dacia 1300 va fi vesnic prezenta in sufletul unora dintre noi
                  INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Fane View Post
                    Da' de ce puneti cartoane, aveti termostatele defecte?
                    La mine termostatul e bun.... si vrei sa zici ca daca lichidul de racire nu ajunge la o anumita temperatura termostatul nu deschide si lichidul oricum nu ajunge in radiator?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cosmindan View Post
                      tiganie cu cartonul acela gaurit, care....ce faci cu el cand se uda?
                      Pe la taximetristi am vazut banda adeziva.Pui banda adeziva si o dezlipesti la primavara. Lipiciul care ramane se ia cu spirt .

                      Eventual colant imitatie de carbon, da ma bine .
                      Tot tiganie este....sa stai pana la primavara cu prostiile alea in fata masinii
                      Ce suntem in Siberia? Benzinarul se incalzeste destul de repede.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #12
                        @usr1 Ajunge, dar nu circula prin radiator cand termostatul e inchis.
                        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                        Comment


                        • #13
                          Merci de info ca asta nu o stiam....traiam cum impresia ca circula ca la vechea dacie

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by IancuMIC View Post
                            Tot tiganie este....sa stai pana la primavara cu prostiile alea in fata masinii
                            Ce suntem in Siberia? Benzinarul se incalzeste destul de repede.
                            Orice ai atasa in fata masinii carton/colant/banda adeziva...tot tiganie este, dar eu ii dadeam idee de tiganit.

                            Temostatul deschide la o anumita temperatura deci si in concluzie termostatul este responsabil de temperatura motorului tau.

                            La vechia Dacie se mai scotea termostatul ca fierbea vara, deoarece nu aveam electoventilator.
                            real power..... diesel power by

                            Comment


                            • #15
                              @usr1: renunta la carton pentru ca e o chestie absolut inutila.
                              Lichidul de racire iti ajunge la radiatorul de incalzire direct din circuitul mic, adica inainte de termostat(cu conditia ca termostatul sa nu fie defect).
                              Deci prea putin te intereseaza cartonul in fata radiatorului, pentru ca pana ajunge lichidul de racire in radiator tu deja ai caldura in masina, mai ales la benzinar.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google