Acte Necesare Pentru Omologare GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ???????????Nu inteleg?Ce vrei sa spui?
    Noxele!!!!!!!!!!!!!Sau ce?
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #17
      Originally posted by Augustin-Yng View Post
      Salut.
      E masina noua?Cu gpl din fabrica?
      Daca DA trebuie sa scrie in CIV si-n talon ceva de genul "benzina+gpl"
      Numai bine.
      masina nu e noua...si dak e cu GPL din fabrica nu stiu`...e din 2007..asa am luat`o...adusa de cineva si nu ne`a spus nimic ca ar fi din fabrica sau nu..doar ca are instalatie GPL atat. Nu am vazut niciunde ca ar scrie benzina+gpl...doar am vazut ca scrie Benzina. Atat :|

      Comment


      • #18
        Salut.
        Stiu ca au inceput sa pun gpl din fabrica dupa data de 28mai 2007(la o saptamna dupa ce am luat eu masina)
        Ar trebui sa scrie in talon ca are si gpl(daca e din fabrica).
        Daca e pus after-inseamna ca nu a fost la RAR pt. omologare.
        Mult succes!!!!!!!!!!!
        Numai bine.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #19
          Originally posted by vl4du7z View Post
          saluti`...sunt nou pe aici si as vrea sa va intreb ceva :|...tatal meu de 2-3 sapt si`a luat un logan pe Benzina + GPL....si cand a fost la RAR cu ea cei de acolo nu au scris nimic in certificat de GPL sau de geamurile din spate+luneta ca au folii...ce ar trebui sa faca?...sa mearga inapoi la RAR sa o transcrie cu toate alea?..GPL si foliile?..si cam cat ar costa :-?..?
          la RAR acum ti-au facut doar identificarea. nu ? adica au citit seriile de pe sasiu si motor , i-au facut poze si ti-au dat certificat de "autenticitate" parca sa nu stiu cum ii zice, care iti trebuia la inscriere la politie. folia de pe geamuri nu trebuie trecuta in certificat. ai acte separat pe folie ? asa ar trebui.
          instalatia gpl trebuie obligatoriu trecuta in certificat si in carte(nu era in cele vechi?), dar daca nu ai factura si certificat de conformitate si nu ti-o omologheaza pe masina si vei avea probleme mari la ITP
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • #20
            Originally posted by Costi-bc View Post
            la RAR acum ti-au facut doar identificarea. nu ? adica au citit seriile de pe sasiu si motor , i-au facut poze si ti-au dat certificat de "autenticitate" parca sa nu stiu cum ii zice, care iti trebuia la inscriere la politie. folia de pe geamuri nu trebuie trecuta in certificat. ai acte separat pe folie ? asa ar trebui.
            instalatia gpl trebuie obligatoriu trecuta in certificat si in carte(nu era in cele vechi?), dar daca nu ai factura si certificat de conformitate si nu ti-o omologheaza pe masina si vei avea probleme mari la ITP

            sincer sa fiu nu stiu...si nici tatal meu..pt ca nu el a fost cu masina la RAR ci cei care au adus`o...ei s`o ocupat de transcriere, etc si toate alea ...dar pe tatal meu cei care au mers cu masina l`au intrebat dak sa treaca si GPL..si el a spus ca da..si acum am vazut ca nu are trecut niciunde GPL :|..si acte separat pentru folii nu avem ...:|

            Comment


            • #21
              azi am fost la RAR
              programare mai intai, vreo ora jumatate piedute pe acolo. si 150 lei dati.
              face identificarea masinii, scrie de GPL ceva nr de serie, marca etc, o duce in hala, verifica noxele si ti-o inapoiaza cu tot cu civ modificat

              Comment


              • #22
                azi am fost si la politie
                copie dupa CIV, civ original, copie buletin, 37 lei la CEC preschimbare talon, copie asigurare si o cerere de la xerox de preschimbare talon.

                in 2 ore am primit dovada pe 15 zile, si talonul vine prin posta.

                Comment


                • #23
                  Actele necesare:
                  1- La RAR
                  -programare in primul rand(se poate face si online la 'www.rarom.ro')
                  -CIV(carte identitate vehicol)
                  -Taxe examinare si trecere in CIV a instalatiei-134lei
                  -actele instalatiei(certificatul de conformitate)al instalatiei


                  2-La politie(preschimbare talon)
                  [la ghiseele 2-3-4 asta pentru pitesti]

                  -documentele facute la un centru de acte auto(17lei)(asta sa scapi mai ieftin)
                  -copie/original asigurare RCA
                  -copie/original CI(carte de identitate)
                  -copie/original talon vechi sa se vada ITP-ul
                  -CIV(acum e trecuta si instalatia de GPL in Cartea masini)
                  -taxa talon(BCR)-37lei
                  -copie/original factura instalatie gpl

                  Acum sunt chemat la politia din pitesti la ora 14 pentru inapoiere CIV(ghiseul 10 pentru pitesti)

                  Total bani cheltuiti 134(rar)+17(centru acte auto)+37(taxa talon BCR)=188+o zi pierduta ,nervi si gaz

                  Numai bine.
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • #24
                    augustin....mici greseli: nu-ti trebuie copie dupa vechiul talon. actele nu costa 17 lei, pentru ca tot ce trebuie sa faci e sa ceri la xerox o cerere preschimbare talon si sa faci 3 copii dua acte. si nu-ti cere nimeni factura de la instalatie sau montaj.
                    civ-ul mi l-a inapoiat pe loc si dupa vreo ora dupa ce am depus actele m-am dus inapoi sa iau dovada ce tine loc de talon.

                    Comment


                    • #25
                      Salut.
                      La noi la pitesti sunt linga politie niste birouri de acte auto.Si sa nu te intoarca,ca nu stiu ce act mai trebuie.Eu am fost acolo si mi-au facut actele,le-au depus in dosar si o cerere catre comandant si a fost ok.Pret total 17lei.
                      Cit am fost la rind sa depun actele au fost citeva persoane care nu stiu ce nu aveau si au stat la rand 1 ora degeaba.
                      Asa ca 17 lei,nu e o mare avere tiinand cont ca timpul,uneori e foarte scurt.(in aceea zi era sch 2 si intram la serviciu la ora 15.
                      Deabia la ora 14 am fost acasa,in fine nu asta conteaza.
                      Daca ati scapat mai ieftin,e ok.NU se supara nimeni.
                      Eu am fost mai comod
                      Numai bine.
                      Un Logan----YNG-----
                      Numai bine.

                      Comment


                      • #26
                        sorry, dar imi vine sa rad. sper sa nu te superi

                        m-am dus la politie-permise la birou de info si am intrebat ce acte imi trebuie. 2 min. am coborat din cladire la colt xerox, am facut 3 copii(1 leu) si am cerut hartia aia catre comandant sa schimbe talonu( 1 leu) 5 min. am completat cererea si m-am pus la coada care de fapt nu era, inca 2 min.

                        hai sa zic ca mi-a luat 15 min, si 2 lei.......sa dau 17 lei mi se pare enorm, si pentru ce?

                        Comment


                        • #27
                          Salut.
                          Eu atit am dat,in fine.La noi e traiul mai scump
                          Plus de asta cine e din zona stie cam la ce cozi sta.
                          Foarte bine ca ai scapat mai ieftin.
                          Totusi........poate am luat eu teapa.........oricum am rezolvat treaba.Nu mai conteaza cei 17 lei.am pierdut eu mai mult.
                          Noi sa fim sanatosi
                          Numai bine.
                          Un Logan----YNG-----
                          Numai bine.

                          Comment


                          • #28
                            imi cer scuze daca te-am suparat.

                            dar...de asta exista forumuri, sa afle lumea ce acte trebuie si cel mult sa piarda timp la stat la coada. eu am fost joi pe la 14 si in toata cladirea erau vreo 5 ghisee, doar la 3 se lucra si doar unul era ocupat de o persoana. am avut bafta.

                            Comment


                            • #29
                              Salut.
                              Nu m-am suparat...poate la voi e mai liber
                              Eu am spus cum am facut eu,foarte bine ca tu asi spus cum ai procedat
                              Informarea trebuie sa fie corecta.In ambele cazuri a fost corect
                              Doar ca la mine a fost mai scump
                              Numai bine.
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment


                              • #30
                                vreau sa stiu si eu cit costa instalatia de gpl.si ce marca este mai indicata - poate sa ma ajute cineva?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google