Activarea Diferitelor Functii Secrete Ale Masinii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Activarea Diferitelor Functii Secrete Ale Masinii

    am facut acest thread pentru a ajuta pe cei carora le mai place sa.si bage nasul prin instalatia masini sa activeze diferite functii pe golan
    deci rog pe cei care vor sa ajute, sa ne puna si noua scheme si poze pentru diferite functii,
    de exemplu pe mine m.ar interesa cum se activeaza aprinderea avariilor la franarea brusca, nu.mi spuneti ca, cu modulul ala ca asta stiu, si cum se face "home made"
    Last edited by nicu_rcn; 3 December 2010, 23:45.
    sigpic

  • #2
    are crististreulea un tutorial cu chestia asta care o doresti tu!
    sigpic

    Comment


    • #3
      esti pe aproape, dar nu ai nimerit, cristi are un tutorial despre aprinderea avariilor la mersul inapoi, mie imi trebuie la franare brusca
      si inca o functie de care nu am auzit pe nimeni ca o activeaza, eu am plafoniera care se stige treptat, ok toate bune pana acum, dar pe alte echipari superioare am vazut ca la dezarmarea masini se aprinde si plafoniera, deci o schema, filmulet, ceva si pentru asta daca se poate!
      multumesc anticipat
      sigpic

      Comment


      • #4
        Pentru franare brusca cred ca este o parte electonica care primeste impuls atunci cand functia AFU intra in functiune.La chestia cu plafoniera presupun ca se poate activa in 2 moduri.Mentionez ca nu am avut ocazia sa verific daca pe pinul respectiv scoata tensiune atunci cand deblochez usile.Fie se activeaza din uch cu programul DDT2000(in meniul acestui program apare o chestie legata de plafoniera si de setarea timpului) sau daca scoate tensiune se poate lega un temporizator pentru plafoniera.Nu stiu cum arata sau cat costa dar banuiesc ca se inseriaza cu becul plafonierei.Luni o sa ma interesez la magazine de piese auto daca exista ce zic eu.

        http://www.loganclub.ro/forum/cum_te...3.html?t=28133 am gasit o discutie asemanatoare
        Last edited by laus2006_ro; 5 December 2010, 00:15. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          sau la franarea brusca sa iti palpaie luminile de la frana ca la bmw audi etc
          laureate 1.5l, albastru marin

          Comment


          • #6
            si asta, dar si cealalta, cel mai bine daca ne.ar ajuta insa cineva sa le facem, dar vad ca nu apare ceva care sa ne deschida capul
            sigpic

            Comment


            • #7
              Astept raspuns la ideea care a propus-o ten!
              sigpic
              Ca sa stii incotro te indrepti trebuie sa stii de unde ai venit. Richard Burns

              Comment


              • #8
                o noua functie pentru cei cu faruri angel eyes, ambele faze aprinse pe faza lunga. cine vrea sa afle cum se poate face sa ma contacteze
                sigpic

                Comment


                • #9
                  AFU dupa cate retin este strans legat de ABS. Functioneaza la franare brusca, adica exact atunci cand intra ABS.
                  Din simpla curiozitate: De unde puteti lua informatia ca ati franat brusc sau nu?

                  Intradevar, poti face o inginerie prin care sa se aprinda avariile cand puneti frana, dar va fi la orice frana.
                  Last edited by DB77AAA; 16 December 2010, 23:43.
                  sigpic
                  Vectra C. 1,6i

                  Comment


                  • #10
                    este un sistem mic, un fel de senzor care se pune si pe cele fara abs, dar cam scump pentru o mica cutiuta cat un releu (e cam 200 de lei)
                    deci eu intrebam daca se poate face ceva de mana omului
                    ca nu prea se merita sa dai bani astia pentru atat
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Iti trebuie ceva cunostinte de electronica sa faci un accelerometru functional, mai bine cumperi modulul.UIte in poza o idee de accelerometru hand made, dar pe langa acelerometru iti mai trebuie si un microcontroler care sa dea alea 3/4 impulsuri ale semnalizarii.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        crull din cate imi dau seama (de la fizica) aia pare a fi o bobina?
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Ieri am vazut o Corsa ce frana pe zapada si ii palpaiau stopurile pe frana in momentul in care intra ABS , deci stopurile nu palpaie cand franezi violent ci cand intra abs, ori poti frana violent fara sa intre abs
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by nicu_rcn View Post
                            crull din cate imi dau seama (de la fizica) aia pare a fi o bobina?
                            E un arc si in interiorul lui este o tija, sensibilitatea se regleaza din lungimea arcului, cu cat arcul e mai lung cu atat e mai sensibil accelerometru. In momentul cand franezi arcul ala va face un contact cu tija din mijlocul lui, semnalul trebuie transmis unui microcontroler care la randul lui va mentine contactul inca 3/4/5/6 secunde ,cat se doreste.
                            Am vrut sa fac ceva de genu candva, am folosit un arc de la un pix lung de vreo 3 centimetri si un bold dar am renuntat la idee din lipsa de timp.

                            Comment


                            • #15
                              in primul rand, am mai postat si in alta parte, dar nu am primit nici un raspuns, si m.am gandit ca aici ar fi mai indicat sa postez, cine ma poate ajuta si pe mine cu o mica informatie, ce trebuie sa fac ca sa mi se aprinda martorul de proiectoare, mentionez ca am ambiance si nu are precablaj, dar are led pe bord (ceasuri prestige) si ca sa nu ma complic cu cablajul pana la blocul de lumini, am luat decat pe cel "Y" si am preferat sa pun buton separat, dar inca o data intrebarea mea e cum fac sa se aprinda martorul in bord, multumesc anticipat>

                              nu stie nimeni cum activez si eu martorul?
                              Last edited by nicu_rcn; 23 December 2010, 01:04. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google