Aditivi In Benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aditivi In Benzina

    salutare ce parere aveti sau cine a mai folosit aditivi in benzina sa curete injectoarele sau sa elimine apa din rezervor.

    as dori o parere sincera si serioasa despre folosirea acestei metode .
    am logan 1.4 am pus testarul pe el si totul este ok ,doar la benzina a spus ca este ceva cu amestec lin pentru ca am avut o perioada care nu folosesc masina des ,si nici nu ies din oras la drum lung.
    mi sa recomandat sa bag benzina de 98 la prima iesire si sa-i dau talpa sa nu bag aditiv de injectoare

    problema mea era ca are momente cand si cand da in nas in timpul mersului nu conteaza viteza

  • #2
    eu am bagat o singura data aditiv si m-am lamurit, mergea ca un tractor. de atunci, nu am mai incercat. o singura data am bagat insa alcool (cam 2 litrii la 40-50litrii benzina) pt a scapa de un presupus condens. alcoolul e singurul lichid mixcibil atat cu apa cat si cu benzina (astea doua, singure, nu se amesteca) si astfel motorul "consuma" apa din rezervor. la mers nici o diferenta sesizabila cand am bagat alcool, dar nici dupa, probabil am avut doar o benzina proasta.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      scoateo vreo 100 de km inafara localitatii si da-i reprize cu a 3 si a 4 pana la 6000 de ture

      Comment


      • #4
        multumesc am sa tin cont de ambele sfaturi

        Comment


        • #5
          si eu am avut aceasi dilema si dupa ce am intrebat pe unul pe altul am ajuns la concluzia ca este mai bine sa ii bag din cand in cand 20-30 de litri de omv 100. mai bine asa decat sa am cine stie ce probleme dupa..

          Comment


          • #6
            Eu asta folosesc in sezonul rece
            Attached Files
            Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

            Comment


            • #7
              Originally posted by Loganu View Post
              scoateo vreo 100 de km inafara localitatii si da-i reprize cu a 3 si a 4 pana la 6000 de ture
              Daca se duce in 6000 ture cu a 4 patra eu o ''manac''.

              Varianta cu alcoolul este valabila, dar tot ceva de genul se gaseste si de la 2+2 si este ok.Am folosit atat la benzina si la motorina si au fost ok.
              Last edited by cosmindan; 11 December 2011, 00:25. Reason: Automerged Doublepost
              real power..... diesel power by

              Comment


              • #8
                daca am abia 32000 km,este cazul sa pun aditivi?

                Comment


                • #9
                  depinde ce fel de aditivi vrei sa bagi, eu inainte foloseam la fiecare plin aditiv de marire a cifrei octanice cand bagam benzina de 95 (91-92 in pompele din romania, cel putin la petrom)

                  Comment


                  • #10
                    am pus si eu dura lube in benzina, jumatate de flacon la un plin ... si n-am simtit nici o diferenta

                    Comment


                    • #11
                      Eu stiam ca Dura Lube e pentru ulei, dar fie cum zici tu.
                      Baga un aditiv de la Lukoil si un si plinul tot la ei, sau mergi la rompetrul si baga aditiv de la ei plus un plin de alto, si imi spui apoi cum trage masina, asta pe langa consumul redus.
                      am facut 550km cu 7.2%, in masura in care viteza de croaziera a fost 130-140 in afara si 80-90 in localitati.

                      @cosmindan, eu o duc intr-a patra la 6500 de ture, ca acolo taie alimentarea

                      Comment


                      • #12
                        daca era pentru ulei, il puneam in rezervor ? ai stiut rau
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          Nu mai bagati aditivi pt marirea CO pt ca e zero barat.

                          Daca mai poti sa salvezi ceva din injectoare/catalizator, aia se cheama forja.

                          Comment


                          • #14
                            Personal n-am de gand sa folosesc asa ceva; mitul curatarii injectoarelor e rasuflat, iar daca vreti sa eliminati apa din benzina, puneti tot benzina in rezervor.
                            Recomand ,din cand in cand, utilizarea motorului aproape de turatia maxima, in reprize scurte si terminati cu prostiile; luati un ambipur de banii aia.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #15
                              folositi voi ambipur si alte porcarii, ca eu folosesc in continuare aditiv la fiecare plin.
                              Dar nagh, aia care nu folosesc, logic ca spun ca e naspa. La fel ca si aia care nu au pus in viata lor mana pe un logan zic ca e naspa
                              Sincer nu cred ca vreodata in viata voastra ati folosit un aditiv de calitate

                              Octavian, cand ma intorc in TM, o sa-ti dau sa faci o tura cu golanu' meu, sa vezi cum fuge cu aditiv. Iar legat de curatatul injectoarelor la ture multe..... esti diesel si eu nu stiu ??

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google