Airbag Sarit DIN SENIN !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    nu e prima oara cand s-ar intampla sa sara airbag-ul din senin.
    in cazul renault sunt 4 cazuri publice (megane 1) la care s-a intamplat asta. volvo a avut probleme. etc etc
    teoretic.. orice este posibil. deasemenea orice producator auto recomanda ca la un interval de 10 ani (nu mai stiu sigur) sa se inlocuiasca toate capsele pirotehnice de la airbag-uri!


    Salutare.


    Am un prieten cu un passat 3b 1.9 tdi 116 cp din 2000.



    In timp ce mergea normal cu masina airbagul din dreapta cel din scaun a sarit .....(bine ca nu a sarit cel de la sofer).
    (si la "tedei" s-a intamplat deci si la case mai mari )

    [B]Ce trebuie facut ? Ce motive ar avea sa sara singur.?
    Last edited by valeriuciprian; 2 August 2010, 05:02.
    Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

    Comment


    • #32
      Acum niste ani, in Timisoara, unui prieten de-al meu cu Toyota Celica i-a sarit airbag-ul intr-un sens giratoriu. I-au schimbat masina cu totul in Ungaria (de unde o si luase, nou-nouta), fiindca la diagnosticare au gasit mai multe probleme pe electronica. Nici nu apucase sa isi puna numerele noi. De tiganeala, nici vorba.

      Trebuie mers la service si vorbit la VC, explicat cum sta treaba, poze cu masina si apoi, daca nu se rezolva (desi se va rezolva, ca nu-s chiar atat de nepasatori) - circ.
      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

      Comment


      • #33
        problema sta in felul urmator...masina asta trebuie dusa si verificata atent in service!.....parerea mea este ca prea se dramatizeaza pe aici,este o problema tehnica la un utilaj creat de om....cum se strica termostatul,injectorul sau orice alta componenta asa s-a stricat acel airbag....cum a spus si dark,asta e,lucrul facut de om,nimic nu e perfect,singura problema o reprezinta modul in care dacia va raspunde acestei situatii....sper sa nu spuna ca masina nu mai este in garantie si sa suporti cheltuielile...asta nici mie nu mi se pare normal,dar in momentul in care te urci intr-o masina trebuie sa fi capabil sa accepti ca te supui unor riscuri chiar si din punct de vedere tehnic!
        oricum e urat si categoric te sperii daca patesti asa ceva!o sa urmaresc thread-ul sa vad cum evolueaza situatia si ce iti spun cei de la dacia!multa bafta!

        Comment


        • #34
          Foarte interesant cum sare un airbag singur fara motiv. Deci clar a fost un defect pe parte electronica. Sunt cazuri cand faci accident si nu sare dracia aia , iar la Silviu a sarit din senin. Dupa cum se stie despre "amabilitatea" celor de la Dacia service , este posibil sa puna chestia asta in carca propietarului masini , mai ales ca nu mai are garantie . Sunt convins ca nu vor sari cu bratele deschise sa faca teste , constatari si mai stiu eu ce sa descopere defectul. Oricum nu trebuie facut scandal , in sensul de dat cu pumnul in masa , ca sigur ii va irita si nu se va rezolva nimic .
          , sunt cu ochii pe voi !
          :thumbsup:

          Comment


          • #35
            eu zic sa te duci cu frumosul si sa le ceri explicatii...daca se comporta urat a doua varianta ar fi sa iei o mitraliera si sa descarci vreo 3-4 incarcatoare in service-ul ala. e inadmisibil.
            la ce Dumnezeu se fac revizii din 20 000km in 20 000??? eu cand ma duc la revizie si ii cer sa imi verifice starea telescoapelor imi spun ca nu au aparatura necesara. si ca o gasesc doar la pitesti sau mai stiu eu unde. le zic sa imi puna testerul si imi spun ca se plateste suplimentar. sunt sigur ca in speta in cauza, masina a avut probleme de mult timp si ca saritul airbag-ului nu a fost ceva ce nu se putea detecta...trebuia sa se faca o REVIZIE CA LA CARTE!!!
            fara

            Comment


            • #36
              Pe Silviu il inteleg ca vorbeste impins de la spate de nervi, dar pe restul chiar nu va inteleg.

              A fost acum maxim un an de zile un Ferrari care a luat foc pe autostrada. Dupa logica unora dintre voi ar insemna ca aia nu e masina, e pur si simplu o caruta. Daca ma apuc sa caut pe nea gogu sigur gasesc de la fiecare marca de masini cate un defect dinasta ciudat care a dus la un eveniment neplacut mai grav sau mai putin grav.

              Ideea, asa cum o expune si Dark e ca s-a intamplat, nu e bine ca s-a intamplat, dar acum nu mai are cum sa impiedice acest lucru asa ca trebuie sa vada cee e de facut ca sa isi rezolve beleaua. Daca face scandal la service ce credeti ca rezolva? ce aia au facut masina?
              sigpic

              Comment


              • #37
                reprezentanta Dacia din Constanta mi-a depasit asteptarile . M-am dus in jur de ora 9 la ei si le-am explicat frumos problema... unul dintre mecanici deja era sictirit si ma tot freca , cum ca nu acopera garantia asa ceva si ca oricum nu mai e in garantie de 4 luni, ca daca nu suportam chelutuielile mai bine il scoatem . mi-a sarit mustarul si i-am zis ca lui daca ii sare airbagul in **** ce face?? il lasa asa? ! bun am bagat masina in hala si am mers direct la " big boss" ! Imediat a venit au pus testerul pe ea si dupa 5 minute in care am stat langa ei au dat verdictul : " senzorii de impact impecabili , calculatorul de airbag in regula ! Problema era pe partea electrica , fiind defect de fabricatie ! (au mai fost 3 cazuri in Constanta , la una dintre seriile de masini din 2006 2007) , unuia dintre ei sarindu-i la 100 km de la ridicarea masinii . Pune omul mana pe telefon suna la pitesti , vorbeste cu cineva pe acolo si imi zice ca s-a rezolvat operatiunea se face gratis si dacia suporta toate cheltuielile. Maine ma duc sa imi ridic masina , sau chiar in seara asta daca ma suna si imi spun ca e gata .

                Comment


                • #38
                  Asa ai vazut ca se poate? Bine ca s-a rezolvat si BINE ca n-ai patit nimic.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #39
                    Da ! nu ma asteptam ca serviciul sa fie asa prompt . ideea e ca nu trebuie sa te bagi in vorba cu toti mecanicii wannabe care au 4 clase si un semestru ca de castigat nu ai . Ba mai mult sunt atat de analfabeti si de retarzi incat nu te respecta ca OM , ca si client nici nu se pune problema . Bine ca s-a rezolvat . Ce-i ce aveti masini 2006 2007 uaci ior hed ! a mea e achizitionata in noiembrie 2007 . a fost un lot cu probleme in perioada aia !

                    Comment


                    • #40
                      Chiar eram curios daca se poate rezolva o treaba corect in Romanica... se pare ca inca mai e posibil si asta ma bucura.

                      Cat despre mecanicii lu' peste... asa face toti!
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • #41
                        ti-a zis cumva exact perioada aia cu probleme?
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          nu stia nici el ff sigur lotul . zicea ceva de primul lot dupa recall? sper sa nu gresesc... dupa o perioada in care mai multe masini au fost rechemate in service...

                          Comment


                          • #43
                            Silviu bine ca s-a rezolvat super rezonabil,si relativ repede nu-i asa?
                            Dar acum cred ca ar trebui sa fim un pic mai "inteligenti" si sa nu incepem sa comentam vis-a-vis de abilitatile mecanicilor din service.
                            , sunt cu ochii pe voi !
                            :thumbsup:

                            Comment


                            • #44
                              pai oricum nu avem ce abilitati sa comentam ca marea majoritate nu au asa ceva...

                              Comment


                              • #45
                                sunt surprins placut de modul in care dacia a rezolvat aceasta problema,ai vazut ca totul se rezolva!eu am masina din februiarie 2007....pana acum e teava,sa vedem mai departe!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google