Ajutor Achizitie Auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor Achizitie Auto

    Salut!

    Vreau sa imi achizitionez o masina si dupa multe cautari am ramas la logan in special pentru fiabilitatea acestuia.
    Dispun de maxim 5000 euro si dupa cumpare nu vreau sa investesc in reparatii majore.
    Pe an voi parcurge aproximativ 18k-20k km.
    Astept pareri si sfaturi din partea voastra.
    Multumesc anticipat!
    Last edited by valeriuciprian; 12 February 2015, 22:19.

  • #2
    Salut, la buget de 5000 Euro sigurat poti gasi un Logan in stare super ok la care nu mai trebuie sa-i faci nimic.
    M-as baga la un 1.6 16V sau 1.6 mpi cu gaz (sau ii pui tu gaz) , pt siguranta zilei de maine, as evita varianta dizal.

    PS: sa te asiguri ca are taxa platita, daca nu, grija cat dai pe ea.

    Comment


    • #3
      Deci sa ma feresc de diesel?

      Ps : Majoritatea kilometrilor vor fii extraurbani.
      Last edited by dj_bllue; 12 February 2015, 20:31. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        dj_blue daca faci 20 k pe an ...ia un logan chel si dai bice ca orice sh la cati km faci u sigur vei avea probleme !

        Comment


        • #5
          Nu cred ca voi fii mulțumit de motorul de 1.2, totuși la cat ma ajunge un logan nou cu AC?

          Comment


          • #6
            Originally posted by dj_bllue View Post
            Deci sa ma feresc de diesel?

            Ps : Majoritatea kilometrilor vor fii extraurbani.
            Eu as zice ...diesel; la suma alocata, cu putina sansa poti lua chiar si unul de 90cp, E5.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              Diesel întreținut si exploatat corect e țeavă, mai ales pe extern undei place cel mai mult.
              Ca posesor de diesel îți zic sa nu cumpere dci daca nu ești 100% conștient si la curent cu tot istoricul mașini.
              1.6 16v pe extern nu are un consum așa de speriat (cu gpl e parfum)
              Totuși vorbim de Logan așa că mare atenție la rugină

              Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
              http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

              Comment


              • #8
                Din ce am citit pe forum nu mai sunt probleme la DCI -rile noi , dar totuși as alege benzina si poate ulterior ii voi pune GPL.
                Exista o modalitate de aflare a kilometrilor reali la Logan?

                Comment


                • #9
                  Mai bine iti iei un opel sau skoda, alea macar nu au probleme cu rugina.

                  Comment


                  • #10
                    Mai bine iti iei un opel sau skoda, alea macar nu au probleme cu rugina.

                    Si presupun ca a ta dacie nu are problema asta, e unicata cred.

                    Comment


                    • #11
                      eu ti-as recomanda un diesel. din 2009 nu mai sunt probleme din ce am auzit de la cei de la dacoserv. eu n-am niciuna si merg 95% in bucuresti, unde acum imi indica un consum mediu de 5,8 l/100km. si crede-ma ca nu merg batraneste, dimpotriva. ce-i drept, daca era mai frig, lua mai mult putin.
                      la drum intins, mergand cu 90 pe dn-uri si 110-120 pe autostrada, scoti linistit un consum de 3,8 l/100km.
                      am scos, mergand in ardeal un consum de 4,3, mergand cu 90-100 pe dn-uri si 130-150 pe autostrazi, in conditiile in care acum sunt ceva mai multe (bucuresti-aproape valea ursului, centura sibiului, saliste-cunta, sebes-orastie).
                      la un asemenea consum, nu mai dai 3-4 mii de lei pe instalatia de gaz care trebuie amortizata. gazul nu prea mai e la jumatatea pretului benzinei si nici nu poti merge continuu numai pe gaz, ca omori motorul.
                      iar reviziile la dci nu mai sunt nici pe departe asa scumpe cum erau, mai ales daca ai mana de lucru ieftina. daca te pricepi sa le faci, iesi superbine.
                      daca mergi la drum intins, ia diesel. repet, eu sunt multumit si prin bucuresti.
                      uit sa mai alimentez, atat consuma de bine.
                      am trecut noxele la itp fara nicio spaga, fiindca merg mai turat cu ea, dar consumul e inca mai mult decat decent.
                      mai ales daca iei E5....
                      citeste aici. colegul e tipicar si trece tot ce baga in ea.

                      Comment


                      • #12
                        NDL-ule sunt 2 probleme:
                        1. Colegu nu o vinde.
                        2. Nici tu nu o vinzi.

                        Cat despre consumurile alea ... eu n-am reusit. Dar poate nu ma pricep.

                        Comment


                        • #13
                          Ia mai bine un Astra H pe benzina, 2005-2006 la vreo 4000 de euro, chiar fara timbrul de mediu platit, si te incadrezi in 5000 de euro.
                          Piesele costa tot cat alea de Logan.

                          Uite un om multumit, a avut Logan inainte.
                          Last edited by mr.K; 13 February 2015, 10:48.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by dj_bllue View Post
                            Deci sa ma feresc de diesel?

                            Ps : Majoritatea kilometrilor vor fii extraurbani.
                            Daca stii ca mergi preponderent extraurban, dizal fara stres.

                            Comment


                            • #15
                              Ce trebuie sa verific prima data la o masina?
                              La dCI se pot afla km reali?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google