Ajutor Achizitie Auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dacia e o masina foarte fiabila si ieftina la intretinere- e perfecta daca vrei sa faci distributie cu ea.
    Daca totusi nu o iei 'in interes de serviciu' ci pentru placerea de a face excursii lungi si frumoase...nu e cea mai potrivita masina pentru asa ceva.
    Scaunele si mai ales suportul lateral, forma etc; insonorizarea destul de precara, oglinzile de la Logan 1 care sunt nesimtit de mici si reprezinta un stres permanent pentru sofer si nu in ultimul rand siguranta- lipsa ESP si doar 3 stele la crash test- nu recomanda Dacia ca masina pe care sa te bizui si sa o conduci cu mare placere la drum lung. Din proprie experienta iti spun ca oboseala la volan se acumuleaza mult mai rapid la Logan vs alte marci cei drept mai scumpe cel putin la achizitia de noi.
    In 5,000 EUR ai putea arunca privirea si in alte curti gen Octavia benzina, Kia Ceed (cu putin noroc gasesti inca in garantie la motor), Hyundai I30, Opel Astra H (totusi si la asta e un stres mare cu directia care e f usoara la viteza mare), Ford Focus, Mazda 3 (o masina foarte buna si cun un pret f bun de achizitie). O masina foarte interesanta mi se pare si Laguna- dar nu stiu dc gasesti ceva bun in 5,000
    Dar mare mare atentie la tepe si samsari- 90% pe autovit sunt astfel de anunturi!
    Cred ca mai degraba ai cauta pe forumuri anunturi de vanzare- inclusiv dc te decizi pentru Dacia.
    Saab 9-5 Aero

    Comment


    • #17
      Daca mergi cu 90 si 120, normal ca o scoti consumuri bune ! Si skoda cu motor de 1.9 scoate aceleas consumuri.
      Eu am 1.6 16 v pe GPL (laguna) si la 90 consuma 6 l de gaz, si la 120 in jur de 7 %.

      Dci: 4 x 5.3 cat mai este motorina = 21,2 lei
      Gpl: 6 x 2.6 = 15.5 lei

      Nu mai punem problemele de la diesel. Si daca o sa scredeti ca benzina si motorina o sa ramana in jur de 5 lei....va inselati amarnic. Oricum...NU RECOMANDAT LOGANUL !

      Comment


      • #18
        Masina o voi folosii, in special, pentru naveta spatamanala Calarasi-Bucuresti(la facultate).Ma gandeam si la Megane III dar nu stiu daca ma incadrez si cat de scumpe sunt piesele.

        Comment


        • #19
          In acest caz- naveta- si tinand cont de veniturile nu foarte mari fiind student- Logan is the king!
          Eu as recomanda benzina+ GPL- motorul de 16v e de tanc nu are ce crapa la el.

          PS fii atent ca mi-am adus aminte- stiu un Logan tipla are cred pana in 10,000 km cred ca e din 2009.
          E a unui domn in varsta (peste 70 de ani) care il folosea doar in concediu si de la o vreme nu il mai foloseste deloc- masina e tinuta in garaj.
          Din pacate e 1.4 si cred ca e chel...dc nu ma insel are totusi servo directie (nu stiu sigur)
          Dc esti interesat da mi un PM
          Last edited by eugenmanea; 13 February 2015, 15:44.
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • #20
            Pentru siguranta imi doresc sa aibe ABS, iar pentru minimul comfort AC.

            Comment


            • #21
              Originally posted by Andyno View Post
              Daca mergi cu 90 si 120, normal ca o scoti consumuri bune ! Si skoda cu motor de 1.9 scoate aceleas consumuri.
              Eu am 1.6 16 v pe GPL (laguna) si la 90 consuma 6 l de gaz, si la 120 in jur de 7 %.

              Dci: 4 x 5.3 cat mai este motorina = 21,2 lei
              Gpl: 6 x 2.6 = 15.5 lei

              Nu mai punem problemele de la diesel. Si daca o sa scredeti ca benzina si motorina o sa ramana in jur de 5 lei....va inselati amarnic. Oricum...NU RECOMANDAT LOGANUL !
              de unde iei gaz cu 2,6 ? iar consumul de 6 pe gpl e poveste. si pe benzina scoti greu consumul alacu un 16 v.

              Comment


              • #22
                Gasesc undeva sa cumpar Logan cu garantie motor(altfel nu am curaj sa cumpar dCI)?

                Comment


                • #23
                  La reprezentanță, dar te duci in 7000 pt Logan 2 pana in 50000km

                  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
                  http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                  Comment


                  • #24
                    In reprezentante gasesti masini duse la buyback, si nu doar la dacia gasesti, da niste telefoane.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • #25
                      Cam orice dealer serios de SH da garantie minim 6 luni la motor si cutie
                      Saab 9-5 Aero

                      Comment


                      • #26
                        Un Logan 1.6 (preferabil 16v) in stare buna si cat mai nou, caruia sa-i pui tu gaz, e cel mai ieftin de intretinut.
                        Gasesti instalatii de gaz de la 1900 RON in sus, iar cu una OK vei scoate un 8-9% mediu.
                        Eu prefer bataia de cap cu instalatia de gaz decat problemele dieselului. Iar daca n-ai talpa grea iesi clar mai bine la pretul pe km.
                        Daca ai bani pentru ceva mai bun tu socotesti, insa in mod sigur un Logan in banii astia e mai nou.

                        Comment


                        • #27
                          Ma uitam acum la preturi...pai romanu tine tare de pret, un 1.6 16V 2007-2009 care sa para ok e pe la 4500-5500...
                          Multe nici n-au taxa platita.

                          Nu vreau sa poluez, dar ai putea totusi sa arunci un ochi si pe la straineze (vezi Focus2 1.6, din 2007-2008 gasesti la 4500).

                          Comment


                          • #28
                            Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                            Km reali???

                            Comment


                            • #29
                              chiar daca nu sunt eu zic ca masina merita. e prestige, din cate imi dau seama, si de 90 cp. cred ca e cel mai scump logan ph2 la achizitionare.
                              dupa mine, merita si daca are 80.000 km. pe a mea cu 82.000 n-as da-o cu mai putin de 5000. de aia nici n-o dau. stiu ce poate masina si ca n-are nicio problema.
                              daca a facut reviziile si interventiile la reprezentanta, daca are carte de service, merita. poti merge la o diagnoza cu ea unde sa-ti spuna daca sunt bune injectoarele.
                              si daca are carte de service completata de reprezentante, nu poate minti in privinta kilometrilor.
                              numai volanul face vreo 400 de lei, fiind imbracat in piele.
                              Last edited by B997NDL; 14 February 2015, 16:32.

                              Comment


                              • #30
                                @NDL exagerezi putin- daca ar avea 80K in niciun caz nu ar merita pretul afisat - are totusi dotari putine fata de o alte marci mai consacrate .
                                Dar daca tot ce scrie acolo e adevarat- eu zic ca merita banii.
                                Masina arata f bine din poze- e clar pregatita pentru vanzare - deci nu iti ramane decat sa aflii din foarte multe intrebari daca e adevarat sau nu ce scrie acolo.
                                Cine a fost proprietarul, de ce are atat de putini kilometri, normal ar fi ca masina tocmai sa fi iesit din garantie- deci obligat trebuie sa aiba carte service iar kilometri sa poata fi verificati la reprezentanta.
                                Daca ceva nu se leaga iar kilometri nu pot fi verificati la reprezntanta- uita de deal! Cine ascunde ceva chiar daca a dat doar 5,000 km inapoi prin reducere la absurd inseamna ca minte si poate ascunde lucruri mult mai grave!
                                Atentie si la linia caroseriei, eventuale diferente de nuanta (din poze nu se pot observa foarte multe..mie mi se pare un pic diferita culoarea la bara spate- dar pozele sunt inselatoare trebuie vazuta ).
                                Last edited by eugenmanea; 15 February 2015, 23:01.
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google