Ajutor In Electronica Pt Incepatori

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    da, corect ; ai omis insa un lucru destul de important in dimensionarea unei rezistente: puterea suportata. puterea pe rezistenta se calculeaza inmultind valoarea standard cea mai apropiata de cea rezultata din calcul si inmultind cu patratul curentului (la curent exprimat in amperi, rezistenta in ohmi, rezultatul va fi in watti). asta ca sa nu cumparati rezistente de 2.5W, ca nu va faceti resouri din bord si nici sa va luati 0,125mW, ca pocnesc ca popcornu'...de exemplu la o tensiune de led de 2.7-3.1 volti, consum de 10-20mA, tensiune de alimentare maxima 14.2V, aveti 14,2-2.7=11.5 si 14.2-3.1=11.1; deci rezistenta va fi 11.5/0.015 (la minimul tensiunii de led, avem minim de curent)=767 ohmi (am impartit volti la amperi). la consumul maxim, avem 11.1/0.02=555. desi dependenta curent/tensiune la un led nu e liniara, bunul simt tehnic ne zice sa mergem pe o rezistenta intre 555 si 766, ca vrem led-ul sa lumineze normal, nici supraalimentat, dar nici chior. deci ar fi ok o rezistenta de 680 ohm (valoare standard). pt asta, calculam puterea disipata. adica P=U*I=U^2/R=I^2*R (inlocuind U cu IR sau I cu U/R). avem asadar cazul cel mai defavorabil, consumul maxim de 20mA (desi stabilisem ca vrem sa-l evitam, dar de siguranta e bine sa-l luam in calcul la dimensionarea de putere). asadar, 680*0.02*0.02=0.272W. la curentul nominal impus de noi prin valoarea rezistentei, adica un curent presupus la 15-16mA, avem 680*0.016*0.016=0.174W. acum ar fi frumos sa luam o rezistenta de 0.5W, ca sa fie mai mare decat 270mW ai nostri (pt ca mai mic avem doar 250mW), dar cum la 16mA puterea e 174mW, vom merge totusi pe 250mW, deoarece e foarte putin probabil sa ajungem la puterea nominala a rezistentei respective si s-o ardem.
    ciudat nu? odata tii cont si apoi ignori depinde cat de mult te apropii de limita si ce riscuri iti asumi...usor-usor dupa ceva experiente o sa va prindeti cand sa ignorati si cand sa tineti cu dintii de o valoare...spor la treaba!
    Last edited by Seba; 21 August 2009, 17:27.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #32
      Seba....ne-ai bagat in ceata...pai nu a zis si synx ca sa luam decat de 0.25W pentru un led? ca a gresit sau a omis un calcul e o chestie dar pana la urma finalul conteaza...La led sa folosim de 0.25W cu valoare cea mai apropiata dar intotdeauna mai mare decat ce ne rezulta noua.Nu?

      Comment


      • #33
        Pai am zis valoarea aproximativa pe care o pot folosi... ca sa nu ii bag in ceata cu calculele... oricum pe pagina cu linkul respectiv iti calculeaza si puterea de care ai nevoie. La magazinele de specialitate in general vanzatorii stiu mai bine ce sa va dea asa ca mergeti pe incredere...
        Eu le-am recomandat 0.4w-1w in ideea in care se mai trezeste vreunu sa puna 2-3 leduri in paralel si rezistente nu gasesti la magazinul de paine... Oricum o rezistenta costa cam 1000 lei vechi asa ca puteti lua cate putin din fiecare, sa fie, daca aveti de gand sa va jucati cu ledurile. Un alt lucru important de tinut minte este faptul ca rezistentele se pot grupa... Adica daca aveti 2 rezistente de 400 ohmi le puneti in serie si rezulta una de 800 ohmi. Daca le puneti in paralele valoarea scade la jumate, adica rezistenta totala o sa fie de 200 ohmi.
        Last edited by sinx; 22 August 2009, 15:33.
        sigpic

        Comment


        • #34
          Eu unul nu as merge pe mana vanzatorilor din magazin.
          sigpic
          Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

          Comment


          • #35
            La inceput cand nu stiam cu ce se mananca astea am mers numai pe mana lor... de fapt pe mana unuia... ca luam dintr-un singur loc ceea ce aveam nevoie. Daca le zic ca le pui la masina ei stiu ce trebuie sa iti dea. Sau cel putin asa ar trebui...
            sigpic

            Comment


            • #36
              Poti sa te consideri norocos in cazul asta ca ai gasit pe cineva care avea idee de ce ii ceri si ce vrei sa faci cu piesele.Majoritatea nu au pentru ca nu sunt in domeniu ci doar vand in magazin si atit.Cel mai bine este sa mergi cu lectia invatata si sa stii ce vrei.
              sigpic
              Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

              Comment


              • #37
                Pai de asta exista threadul asta... sa mergem cu lectia invatata la magazin, nu? Apropo... cand cumparati leduri ar trebui sa va spuna si la cati V merg optim si cati mAh au. Cel putin magazinul de unde cumpar eu are afisate aceste infotmatii pentru fiecare led in parte.
                sigpic

                Comment


                • #38
                  deci daca pui 2 rezistente in paralel scade rezistenta la jumatate?Asta nu stiam si e bine de stiut.

                  Comment


                  • #39
                    asta doar daca cele 2 rezistente au aceeasi valoare => R = R1 * R2 / (R1 + R2)

                    Comment


                    • #40
                      Ce mai mancam formulele alea pe paine in liceu si acum nu mai stiu niciuna....M-a izbit acum dupa ce am vazut formula de la tine si mi-am adus aminte de calcul si cum se pune in practica.

                      Comment


                      • #41
                        rezistenta scade la jumatate doardaca cele doua rezistente sunt egale. altfel, aplicati formula din cls a 8-a, adica 1/Re=1/R1+1/R2. rezulta Re=R1*R2/(R1+R2).
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #42
                          am uitat sa specific insa vad ca nici nu trebuie... avem colegi de forum care sunt bine pusi la punct cu forumulele astea... acum 4-5 ani le mancam pe paine... azi nu mai stiu nimic... sa-mi fie rusine... noroc ca ma salveaza aparatul de masura... care din punctul meu de vedere nu ar trebui sa lipseasca din dotare...
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            pai cand toata ziua iti dai cu capul de rezistente, microcontrollere si alte porcarii pe la servici, nu e normal sa nu uiti rahaturile alea de formule?
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #44
                              ai putea sa ma ajuti sa fac niste leduri ( am in portbagaj) sa lumineze in ritmului bass-ului? am tot intrebat, am incercat sa fac scheme de pe net si nu am reusit nimic... pls pls
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                ai tub de bass? ca ala are deja un filtru ce ai putea sa-l folosesti pt extragerea "ritmului" din spectrul de frecventa...
                                in principiu ar fi de preferat sa te legi de iesirea subwooferului si daca nu scrie pe el ce nivel de tensiune scoate, sa verifici cu un osciloscop digital cu memorare pe diferite melodii si sa vezi cam pe unde staiu si cu ce semnal ai de-a face...
                                apoi cu niste divizoare rezistive, eventual cu un mic preamplificator, sa alimentezi led-urile.
                                asta ar fi ideea de baza. alta idee e sa cauti in revistele tehnium mai vechi montaje cu amplificatoare operationale sau cu tranzistoare.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google