Ajutor Montare Manere Interioare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor Montare Manere Interioare

    Am achizitionat recent un set de manere pentru fata de usa de PH2 (modelul fara bagheta in prelungire) si as vrea sa stiu de la cei care au mai montat ce modificari sau ce impedimente au intampinat la montaj.
    Nu ca nu m-as pricepe deloc, dar e bine sa stii de la inceput ce te asteapta.
    Orice ajutor e binevenit.

  • #2
    din cate stiu, difera putin forma. cele de PH2 sunt mai "dreptunghiulare".
    cele de la logan PH1 au o forma de "lacrima".
    daca sistemul de prindere cu surub si tija sunt identice ca si pozitionare, probabil trebuie doar decupat in plastic(fata de usa)
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • #3
      din pacate nu de astea e vorba ...ci manerele aplicate (cele de tragere a usii)
      adica astea
      Attached Files

      Comment


      • #4
        am dori un ajutor bazat pe ceva real adica cineva care a montat deja...daca pune si vreo 2 poze nu ne suparam...
        adica vrem sa mergem la fix cu lucrarea,daca nu..... o vom descurca noi si pe asta ca nu e bomba
        sigpic

        Comment


        • #5
          Mai MIKE26.RO... de unde ai luat manerele astea ? Si la ce bani ?
          LOGANIST CONVINS !!!

          Comment


          • #6
            de pe aici...70 lei
            de fapt aste le-am luat...cu terminatia in unghi
            Attached Files
            Last edited by mike26ro; 14 February 2011, 21:33.

            Comment


            • #7
              Pune o poza si pe partea cealata sa vedem prinderile cum sunt.
              sigpic

              Comment


              • #8
                ca sa le montezi trebuie date fetele de usi jos,vin prinse cu suruburi pe interior,si mai trebuie sa si decupezi pt prindere,bafta la montare,sa revi si cu niste poze in tinpul lucrari.

                Comment


                • #9
                  De pe aici....poti sa fii un pic mai clar ?
                  LOGANIST CONVINS !!!

                  Comment


                  • #10
                    eugenio, vezi ca e un thread aici la bursa deschis de @searchme_71 parca...
                    o sa pun poze cand ma apuc de treaba....deocamdata maia stept "montatori" sa-mi spuna la ce sa fiu atent sau unde sa nu gresesc.
                    Last edited by mike26ro; 15 February 2011, 09:30.

                    Comment


                    • #11
                      hai fratilor nici o idee sau sugestie??
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Vezi ca Dragman are montate manere la fel,trimite-i un Pm sa iti explice cum a facut montajul.
                        sigpic
                        https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
                        http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

                        Comment


                        • #13
                          Nu ai fost atent la ce a explicat domnul Paul duminica la intalnire???!!! Partea de jos se prinde de manerul de plastic al fetei de portiera, iar partea de sus, ai 2 variante:
                          1-faci semn, si gauresti fata de portiera pana trece in partea cealalta, la tabla, gauresti si tabla (cu un burghiu mai mic), ca sa acctioneze ceva gen bucsa, piulita.....sau
                          2. gauresti doar fata de portiera , si pe partea interioara fixezi o bucata de tabla, sau o piulita cu garnitura, care sa faca prinderea manerului doar de fata de portiera din plastic, si nu neaparat si de partea metalica a portierei.
                          Stai linisitit, ca nu se smulge sau joaca manerul daca aplici metoda 2.



                          PS:Si Demon Hunter (de pe forum) are manere la 70 ron setul.
                          Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                          Comment


                          • #14
                            explicatia lui Paul a fost cam asa: "dai 3 gauri jos si 3 sus si gata prinzi fara probleme manerul". daca tie t-i se pare normal astfel de explicatie treaba ta.
                            In al doilea rand...stiu foarte bine cum se monteaza si ce trebuie facut (idei de montaj alternativ exista si le stiu).
                            Doar voiam niste sfaturi cu privire la alte problebe aparute.

                            intr-un sfarsit am deslusit misterul montarii acestor manere.
                            Cu ajutorul unei fete de portiere de rezerva, pe care am achizitionat-o pentru a face "scoala" pe ea, , am vazut care ar fi modificarie si problemele care apar in procesul de montaj.
                            Am incercat eu si Dragos sa facem o practica rapida a montajului si dupa cum se vede si din poze... greselile de prim montaj au aparut.
                            Pentru cei ce vor sa monteze...trebuie sa le spun cativa pasi:
                            1: se pilesc piciorusele de jos unul drept unul in unghi
                            2. se dau gaurile de sus
                            3.se apropie capacul manerului incepand din coltul dinspre bord apoi se traseaza locul de gaurire pt clipsare.
                            4. se o gaura in tabla portierei pentru a fixa de ea un surub sau pt cei cu mana mica...se poate tine dinauntru piulita pt strangere.
                            Pt alte detalii ..mai intrebati-ne ca acuma stim cu ce se mananca.
                            Last edited by mike26ro; 16 February 2011, 12:41. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #15
                              ........................

                              deci...rabdare si tutun....
                              noi am facut in graba sa vedem cum ar merge

                              LE. un detaliu important...piciorusele de sus trebuie sa treaca pri fata de usa...deci se dau gauri de 8,5...si prinderea se va face in spate cu ajutorul unor bucse de fi 9 x fi 14.
                              Attached Files
                              Last edited by mike26ro; 16 February 2011, 12:47.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google