Albă Ca Zăpada!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Albă Ca Zăpada!

    Hop și eu cu mândra mea!

    Deoarece mașina are încă numere roșii, nu pot pune un titlu conform cu ce se "poartă" pe forum, astfel că numele de "Albă ca Zăpada" mi-a venit aproape instant... și chiar îmi place. Am mai avut cândva demult, prin epoca de piatră așa... două "albe": o Dacia 1300 și un Matiz, așa că sunt obișnuit.

    Este vorba de un Logan 1.0 cu echipare SL Plus din fabrică. O am de aproxmativ o lună (mâine împlinește luna)... și am primit discount 480 euro + covorașe, trusă, extinctoare, astfel ca am ajuns la 550 de euro. Profitând de "economia" făcută, până acum am adăugat următoarele (în ordine cronologică):

    - tăviță portbagaj

    - jante aliaj de origine
    (model Rusia, jante care au avut cutiile cu însemne și texte originale Renault, în mai multe limbi, mai puțin română)

    - căpăcele jante Dacia
    (de la Norauto, dar am înțeles că puteam găsi ceva mai închise la culoare ca să se asorteze mai bine cu jantele)

    - bandouri uși

    - mânere viraj pasageri spate
    (avea doar unul pe față, să le fie rușine)

    - obturatoare praf

    Urmează*:

    - folie geamuri

    - cruise control

    - inele protecție buză jante

    - posibil ceva model tribal cu autocolant negru, dar finuț fără să bată la ochi


    - și altele, în timp și funcție de bani

    *nu știu ordinea, dar vedem...

    Ce aș mai putea pune?

    Totuși, pentru că am fost întrebat de un amic, scriu și aici... Mai exact, nu cred că voi pune manere albe la uși sau capace oglinzi cu semnalizare, deoarece consider că negrul cu albul contrastează și "dă" excelent. Și apoi plasticul ăla ieftin și negru ține la lovituri accidentale. Iar care folia antiefracție cred că va fi bine-venită, aceasta având două roluri: de protecție și de design.

    Foarte important... Încă mai am de cheltuit, în ideea ca până acum m-am încadrat în dscount. Nu am ajuns nici la jumătatea acestuia (o fi bine?).

    Pun câteva poze făcute azi, dar voi reveni pe măsură ce voi "updata" mașina.
    Attached Files
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

  • #2
    Frumoasa Alba ca zapada, sa te bucuri de ea si multi km fara probleme!
    p.s. frumoase jantele!

    Comment


    • #3
      E destul de bun pretul la SL Plus.
      Este zgomotoasa masina ?
      Nu imi e clar daca este diferenta de antifonare intre Sl Plus si Laureate sau Prestige.
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • #4
        Originally posted by jelly View Post
        Frumoasa Alba ca zapada, sa te bucuri de ea si multi km fara probleme!
        p.s. frumoase jantele!
        Mulțam fain, bro!

        Originally posted by stolniceanulucian View Post
        E destul de bun pretul la SL Plus.
        Este zgomotoasa masina ?
        Nu imi e clar daca este diferenta de antifonare intre Sl Plus si Laureate sau Prestige.
        Am fost cu ea la un drum mai lung și nu mi s-a părut deloc zgomotoasă. Oricum, față de cele anunțate mai sus și pe care le am în vedere, mai adaug următoarele:

        - cheder la compartimentul motor... mai exact cheder de Dacia 1300
        (îl voi pune pentru protecție, praf, etc... nu pentru antifonare, sper să mai găsesc)

        - autocolante (negre) stâlpi
        (pentru a "accentua" design-ul)

        Vă țin la curent! :
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • #5
          - cheder la compartimentul motor... mai exact cheder de Dacia 1300
          (îl voi pune pentru protecție, praf, etc... nu pentru antifonare, sper să mai găsesc)

          gasesti in targ la vitan, este 12 lei/m, ai nevoie de 2,10 m

          Comment


          • #6
            Mulțumesc frumos, keim! Voi ține cont de sfatul tău!

            Revenind la "tiuningul" Albei ca Zăpada...

            Aceasta tocmai a primit cadou o husă din piele pentru volan. Acum în sfârșit simt că țin ceva în mână, deoarece sincer să fiu, îmi părea tare subțire covrigul. Nu știu alții cum sunt și poate că am eu o problemă cu "subțirimea" volanului, dar au fost momente în care acest aspect mi-a indus o ușoară nesiguranță în trafic.

            Și poze, pentru că așa este frumos...

            *între timp am echilibrat husa (am repoziționat-o) deoarece inițial o pusesem inegal în raport cu "spițele" volanului
            Attached Files
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • #7
              Salut să o stăpânești sănătos și să te bucuri de ea.Cat ai dat pe jante?

              Comment


              • #8
                Felicitari si sa te bucuri de ea! Mult succes in tot ce ti-ai propus sa-i mai faci . Referitor la "Alba ca Zapada" , candva era pe forum , pe aici, o mandrete de masina care era alintata la fel , iti doresc sa ajungi macar la nivelul aceleia, la partea de tuning . Cu motorul cum te impaci, face fata caroseriei? Drumuri bune!

                Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Salutare, frumoasa "albeatza" ! Am eu una doar ca e mai batrana un pic, e din 2013 dat tot alba si pretentioasa la jeg ca a ta...
                  Jantele sunt modelul din poza care am atasat-o eu ?! Ca par mai negre pe interior ale tale... Intrebam doar...
                  Cat au costat jantele ?! Dar bandourile ?! Bandourile cat au costat ?! S-au lipit bine ?! Niste poze la bandouri mai de aproape ?! De la cine le-ai luat ?!
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Peterpan View Post
                    Salut să o stăpânești sănătos și să te bucuri de ea.Cat ai dat pe jante?
                    Multumesc!

                    Pe jante am dat 1000 lei (noi, cu factura, nu de la "baieti"). Pe forum sunt mult mai scumpe, Nu stiu motivul sau il stiu, dar ma abtin.

                    Originally posted by Gabi GL View Post
                    Felicitari si sa te bucuri de ea! Mult succes in tot ce ti-ai propus sa-i mai faci . Referitor la "Alba ca Zapada" , candva era pe forum , pe aici, o mandrete de masina care era alintata la fel , iti doresc sa ajungi macar la nivelul aceleia, la partea de tuning . Cu motorul cum te impaci, face fata caroseriei? Drumuri bune!
                    Am vazut si eu ulterior o Toyota Corrola daca nu ma insel...
                    Asta e Logan, nu prea se "pupa".

                    In legatura cu motorul, daca nu este incarcata, asa cum a fost azi, este ok...



                    Originally posted by PrietenCuTine View Post
                    Salutare, frumoasa "albeatza" ! Am eu una doar ca e mai batrana un pic, e din 2013 dat tot alba si pretentioasa la jeg ca a ta...
                    Jantele sunt modelul din poza care am atasat-o eu ?! Ca par mai negre pe interior ale tale... Intrebam doar...
                    Cat au costat jantele ?! Dar bandourile ?! Bandourile cat au costat ?! S-au lipit bine ?! Niste poze la bandouri mai de aproape ?! De la cine le-ai luat ?!
                    Da, sunt la fel ca cele din poza, model Rusia. Am avut si cutie la ele si acea protectie la socuri...

                    Este posibil sa fi avut contrastul puternic la poze gen "post editare" astfel ca din aceasta cauza par mai negre, dar oricum, griul de pe centrul spiței parca sa spun ca la mine este mai inchis.

                    Asa cum spuneam mai sus, acestea au fost achizitionate cu factura, dar adaug... Au fost luate de la firma Stoyk din Bucuresti, undeva pe Sos. Fundeni.

                    In curand voi reveni cu poze noi cu folie pe geamuri spate si luneta.

                    Va salut!
                    Attached Files
                    Last edited by Catalin S.; 17 March 2018, 19:30.
                    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                    Comment


                    • #11
                      Nu era vorba de Toyota, era vorba de celebrul Logan B 53 SDP ... Loganistii vechi stiu la ce Alba ca Zapada ma refer, oricum, mult succes cu Alba ta ;)

                      Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Tot ce am găsit despre Albă ca Zăpada se află aici și aici.

                        Și în legătură cu acel număr (B 53 SDP), la fel, nimic...

                        Mi-e să nu fi dispărut topicurile între timp sau nu caut eu bine.

                        ******************

                        În altă ordine de idei, din ciclul "viciu & comfort", ieri am cumpărat a doua scrumieră, dar cu led. Nu face ea multă lumină, dar măcar știu cam în ce zonă să scrumez noaptea. Din păcate nu am găsit cu led roșu / orange, să se pupe cu restul luminilor din bord. Dar e ok.

                        *poza este făcută ziua, iar praful este de la magazin
                        Attached Files
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • #13
                          Azi am întors roata de rezervă!

                          Dar...

                          Pentru că nu am vrut să tai șurubul "de origine", dihanie de băț care m-ar fi încurcat teribil și pe care probabil în timp l-aș fi rupt și aș fi pierdut garanția la șuruburi și mai ales pentru că ulterior în mers, roata s-ar fi bălăngănit în portbagaj, am pus deasupra, cât să vină piulița peste, un fel de "capac" rotund, de 15 inchi, prevăzut cu spații pentru depozitare.

                          Mai jos aveți două poze, cu expresa mențiune că una din ele este făcută special grayscale (black & white) tocmai pentru a contrasta mai mult și pentru a se vedea mai bine detaliile interioare ale capacului.
                          Attached Files
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • #14
                            Nu e deloc rea idea. Si eu am intors roata, iar in spatiul castigat am pus stingatorul si trusa. Stiu ca nu e bine in caz de ceva, dar, avand Sandero, orice spatiu castigat in portbagaj conteaza
                            Last edited by Crs. Sandel; 28 March 2018, 21:26.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Catalin S. View Post
                              Tot ce am găsit despre Albă ca Zăpada se află aici și aici.

                              Și în legătură cu acel număr (B 53 SDP), la fel, nimic...

                              Mi-e să nu fi dispărut topicurile între timp sau nu caut eu bine. :curiousPC
                              Nu, nu au disparut, este vorba de topicul: My Ride B-53-SDP [Castigator Campionat Cel Mai Tare Exterior Level 2 - 2010/2012]
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google