Alternative La Folie / Ionizare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Io de exemplu am pus-o ca sa protejeze copilul de soare la drum lung.
    Ce zici, e un motiv bun?

    Comment


    • #32
      Salut! Obiectele din pozele de la inceput le-am vazut in seara asta pe site-ul alfaromtrans.ro, la pret bun in ,,accesorii''.

      Comment


      • #33
        Originally posted by Kojak View Post
        Io de exemplu am pus-o ca sa protejeze copilul de soare la drum lung.
        Ce zici, e un motiv bun?
        Este un motiv foarte bun, da.

        Comment


        • #34
          Bulele de aer/cutele, etc. apar la montaj sau imediat dupa (in prima saptamana), in niciun caz dupa un an.

          @Cezar folia (ma refer la cea omologata, de calitate, nu la cea de 10 lei din targ) ofera o protectie UV de pana la 99%, adica nu se mai incalzeste asa de tare in masina cand sta/merge in soare....si dei aici avantajele cred ca sunt evidente: nu mai e asa de cald cand te sui in masina, creste eficenta A/C, cateodata daca nu e f cald nici nu mai e nevoie sa ponesti AC...
          Apoi e vb ca in caz de un eveniment nefericit soldat cu spargerea geamului nu se mai imprastie/nu ade geamul. Am vazut o supernova caruia o piatra aruncata de un camion de pe contrasens i-a spart luneta, dar avand folie, luneta "a stat pe loc".
          Si nu e vb ca te ascunzi de cineva, ci de faptul ca poate vrei sa lasi ceva in masina care nu trebuie sa vada potenialii hoti (am intalnit cazuri cand masinile au fost sparte pt un banal "maimutoi").

          PS. Si nu vb din auzite (cum a insinuat mai devreme colegul @Prestige, care inca nu si-a cerut scuze pt atitdinea sa), ci vb din propie experienta !

          Comment


          • #35
            Originally posted by Cezar View Post
            Eu am avut folie si am dat-o jos! A ramas doar pe luneta, pt ca altfel se vede in portbagaj.
            Care-i rolul ei pana la urma?
            Ca de partea estetica nu putem vorbi, ca doar e o negreala.
            Va urmareste cineva?
            Se face mai rece? Mira-m-as...
            se da jos usor?

            Comment


            • #36
              Prea nu prea am de ce sa imi cer scuze. La mine nu a patit nimic dupa 6 ani, a implinit luna aceasta. Deci nu ai dreptate, probabil ca la tine nu a fost facuta corect ''operatia'' ori nu ai intretinut corect geamurile.Daca as fi avut probleme cu ele, ti-as fi dat dreptate...
              P.S Eu zic sa incheiem, aici. Stricam topicul omului. Pentru fiecare ii mai bun ce are, eu nu am ce vina sa le bag.
              Last edited by PRESTIGE; 17 July 2013, 10:41.
              MY CLA

              Comment


              • #37
                Originally posted by Kojak View Post
                Io de exemplu am pus-o ca sa protejeze copilul de soare la drum lung.
                Ce zici, e un motiv bun?
                pentru acelasi motiv am si eu nevoie.

                @CRI$TI67 - nu am gasit pe acel site decat modele clasice de parasolar;

                Comment


                • #38
                  Originally posted by SYL40 View Post
                  @Cezar folia (ma refer la cea omologata, de calitate, nu la cea de 10 lei din targ) ofera o protectie UV de pana la 99%, adica nu se mai incalzeste asa de tare in masina cand sta/merge in soare....!
                  Eu credeam ca infrarosiile incalzesc si ultravioletele doar bronzeaza.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by abc View Post
                    se da jos usor?
                    The boys show you a few different methods to remove old window tint.Check out the video on how to Install new tint here: http://youtu.be/P2-b763DTpYGet disco...
                    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by einstein1984 View Post
                      Eu credeam ca infrarosiile incalzesc si ultravioletele doar bronzeaza.
                      Nu credeai, ci ai dreptate.

                      Originally posted by SYL40 View Post
                      Bulele de aer/cutele, etc. apar la montaj sau imediat dupa (in prima saptamana), in niciun caz dupa un an.

                      @Cezar folia (ma refer la cea omologata, de calitate, nu la cea de 10 lei din targ) ofera o protectie UV de pana la 99%, adica nu se mai incalzeste asa de tare in masina cand sta/merge in soare....si dei aici avantajele cred ca sunt evidente: nu mai e asa de cald cand te sui in masina, creste eficenta A/C, cateodata daca nu e f cald nici nu mai e nevoie sa ponesti AC...
                      Apoi e vb ca in caz de un eveniment nefericit soldat cu spargerea geamului nu se mai imprastie/nu ade geamul. Am vazut o supernova caruia o piatra aruncata de un camion de pe contrasens i-a spart luneta, dar avand folie, luneta "a stat pe loc".
                      Si nu e vb ca te ascunzi de cineva, ci de faptul ca poate vrei sa lasi ceva in masina care nu trebuie sa vada potenialii hoti (am intalnit cazuri cand masinile au fost sparte pt un banal "maimutoi").

                      PS. Si nu vb din auzite (cum a insinuat mai devreme colegul @Prestige, care inca nu si-a cerut scuze pt atitdinea sa), ci vb din propie experienta !
                      UV-ul nu incalzeste ci altereaza structura ADN-ului (Cand pielea este expusa la o cantitatea foarte mare). CAnd este expusa la cantitate mica, doar ne facem negrii.

                      Originally posted by abc View Post
                      se da jos usor?
                      Eu am dat-o singur, doar ca a trebuit ulterior sa merg la ValyKPT sa curete geamurile, pt ca erau pline de lipici.
                      Last edited by Cezar; 17 July 2013, 11:43. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by einstein1984 View Post
                        Eu credeam ca infrarosiile incalzesc si ultravioletele doar bronzeaza.
                        Intr-adevar razele IR sunt principalele responsabile de incalzire (de aceea la anumite masini de lux exista optiunea de geamuri cu protectie la IR), dar si razele UV sunt de diferite tipuri/lungimi de unda (parca UVA, UVB, UVC), si pe langa efectul de bronzare au si alte efecte, evident unele nocive (pot si ele provoca arsuri...acum nu stu exact cat de mult incalzesc)...Poate e un fizicean printre noi si ne va explica mai bine.

                        @abc la Symbolul sotiei am schimbat o folie pe un geam din cauza ca avea o cuta, si din lipsa de timp, de lene, etc. m-am dus dupa vreo 2 ani jumate, si s-a desprins destul de usor. Intr-adevar au folosit acel pistol de aer cald si folia s-a desprins fara pb.
                        Intamplarea a facut ca tot atunci venise o alta masina care cred ca avea folie din targ si fiind pe fata (era f inchisa si o culoare ciudata, nu fumurie) ii suspendase politia talonul si venise sa o dea jos. S-au chinuit baietii f mult cu ea, lasase numeroase resturi pe geam, etc...Am plecat de acolo, nu am stat sa urmaresc prea atent.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Razvy
                          rokere, daca esti atent poti da folia jos foarte atent. si daca nu o pui in spatele blocului, nu o sa-ti apara bule.



                          Colegu, mai mergi pe la scoala, in special la orele de fizica.
                          Ionizarea sau Ionization (daca intelegi) nu are nici o treaba cu folia
                          si ca sa-ti spun o chestie, geamurile ionizate sunt muuuult mai sensibile decat cele cu folie.
                          aici poti vedea procesul de fabricare stimate Razvy.La fabrica din Pitesti folosesc INOX , iar in Militari pe Preciziei folosesc titan.......deci despre ce vorbim???
                          Last edited by cosmindan; 18 July 2013, 21:01.
                          real power..... diesel power by

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by maddoc View Post
                            Chestiile alea care le cauti le are o firma din sebes,le gasesti pe motorvip.ro,cam pina in 120 ron pentru luneta,si laterale fata/spate.E ok,dar eu personal prefer folia.
                            multumesc tare mult. (nu stiu cum dar nu am vazut reply-ul tau pana acum).

                            am sunat la ei insa nu au pe stoc nimic (asa mi-a spus persoana care mi-a raspuns).
                            Last edited by rokeru; 19 July 2013, 11:11.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by cosmindan View Post
                              aici poti vedea procesul de fabricare stimate Razvy.La fabrica din Pitesti folosesc INOX , iar in Militari pe Preciziei folosesc titan.......deci despre ce vorbim???
                              Cum naiba "ioni de INOx"? Inoxul e otel (Fe+C) aliat cu Cr in mare si alte cateva elemente chimice. Presupun ca Cromul e ala depus pe geam.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • #45
                                In mod normal daca este inox curat nu sta magnetul pe el (incearca pe o chiuveta de firma si vezi ca nu sta magnetul pe ea). Tocmai de aceea procesul dureaza 30-40 minute. Toata actiunea se produce in vid iar geamurile sunt intre cei doi electrozi. Cand este introdus curent pe acei electrozi (cel de inox/titan) este polul pozitiv se transfera ioni de pe catod pe anod dar se opresc/depun fix pe geamul care este introdus intre electozi.
                                Cand bara este inlocuita cu cea de titan geamurile au aspectul de oglinda dar tinde spre fumuriu. Cele cu inox au aspectul de crom/oglinda prea pronuntat.
                                Foto cu masina care a fost a mea...ionizata in Militari cu electrod din titan.
                                Attached Files
                                Last edited by cosmindan; 19 July 2013, 19:37.
                                real power..... diesel power by

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google