Am Nevoie De Ajutor... Sugestii...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am Nevoie De Ajutor... Sugestii...

    Am patit-o si eu ieri cu masina(primul accident de cand sunt sofer)... Am casco la Grup Amma, fara franciza, total fara persoane si roti, asigurare totala, la valoarea de nou pe suma de 385mil... Accidentul a avut loc in poligonul de langa oras, deci nu pe drumuri publice, unde masina "nu a mai virat"datorita poleiului de pe asfalt...Nu a fost cu victime, nu au sarit airbagurile, dar masina a avut de suferit pt, ca a intrat intr-un zid de beton(norocul meu e ca placa de beton de jos era inlocuita cu o plasa de sarma - asa cred)Am sunat brokerul, m`a programat pe joi, dar chestia e ca am numai 3 luni platite la casco...
    Daune vizibile ale masinii:farurile ciobite, spoilerul fata(proiectoarele merg, nu sunt sparte, nici suportii lor), capota si aripa dreapta...
    Sub capota:radiatorul nu a fost spart, dar a fost inpins in spate pana elicea a blocat cablul de la ambreiaj(elicea nu a fost rupta), acesta ramanand cuplat (masina a trebuit tractata pana la reprezentanta...), ac`ul nu stiu daca a fost "distrus"(ma repet... nu a curs nici un lichid sub masina sa imi dea ideie de vreun radiator spart, sau altceva)...
    Nu sunt superstitios... Azi mi`am dat seama ca ieri a fost in 13, vineri...
    Va rog sa ma ajutati cu niste sugestii, propuneri, sfaturi...
    Attached Files
    sigpic
    Show your car off in public, ride her hard in private...
    http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

  • #2
    PS: portierele nu au fost afectate(asa imi pare si mnie in poze), nici oglinzile...
    sigpic
    Show your car off in public, ride her hard in private...
    http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

    Comment


    • #3
      urata busitura , ai avut viteza sau cum s-a intamplat?radiatorul tare mi-e de mirare daca nu s-a spart.Cei de la grupama se misca repede de obicei pentru ca am avut si eu o dauna si intr-o saptamana era masina gata

      Comment


      • #4
        de miscat s-or mica repede dar conteaza si ce treaba fac...depinde cum ti-e norocul bine ca n-au fost victime
        I changed her oil , she changed my life
        sigpic

        Comment


        • #5
          nu aveam viteza... 20 km/h maxim...am venit larg in curba, pana cand sa franez... buf... am apasat ambreiajul, (de aceea cred ca a ramas blocat), frana, dar masina nu a mai virat... a luat-o ca sania innainte(am si virat maxim stanga, dar tgot degeaba)... gardul e fix in curba, fara nici o distanta de viraj...
          viteza nu aveam... ganditiva ca eram 2 in fata, fara centuri si nu am patit nimic nici unu`(doar efectul de "wiplash" )...
          Stiu ca nu am reactuonat "ca la carte", dar in secunda aia...nici pasagerul nu a mai gasit frana de mana macar...Dar acum a realizat si el cum poti "zbura" prin parbriz si care e efectul nepurtarii centurii(e adept la capitolul asta)...
          sigpic
          Show your car off in public, ride her hard in private...
          http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

          Comment


          • #6
            nu trebuia cumva hartie de la politie cum ca nu ai consumat alcool ? sau asta doar in caz de accident pe drum public ?
            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

            Comment


            • #7
              pai asa si in curte poti s-o lovesti mort de beat daca nu e pe drumurile publice nu-ti face nimeni nimic
              I changed her oil , she changed my life
              sigpic

              Comment


              • #8
                nu... nici baiatul de la asigurator, nici directorul de la service de la reprezentanta mi-au zis sa nu mai sun la politie daca nu sunt victime... Alcool eu oricum nu beau de ani de zile...
                O Fractiune de neatentie(o lipsa a reactiei) si deja era prea tarziu...
                sigpic
                Show your car off in public, ride her hard in private...
                http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

                Comment


                • #9
                  asta e toti facem greseli...
                  fieru' se indreapta..
                  I changed her oil , she changed my life
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by kubala7 View Post
                    nu trebuia cumva hartie de la politie cum ca nu ai consumat alcool ? sau asta doar in caz de accident pe drum public ?
                    Daca te duci la Politie pentru un accident de genul asta, rad aia de tine, mai ales daca ai CASCO.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      incearca pe viitor pe cat posibil sa nu mai franezi in curbe,adapteaza o viteza incat sa nu fie voie sa franezi (frana de motor)

                      Comment


                      • #12
                        Am intrat cu a2a in curba, frana de motor in prealabil...stiu ca nu se franeaza/accelereaza in curbe...

                        Alte sugestii? Imi pot fi de folos... e primul accident si nu stiu cum se procedeaza mai exact...
                        Last edited by phanes; 14 January 2012, 17:16. Reason: Automerged Doublepost
                        sigpic
                        Show your car off in public, ride her hard in private...
                        http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

                        Comment


                        • #13
                          Te duci la CASCO, explici cum s-a intamplat, ei iti vor da o foaie cu care mergi la service. Iti recomand sa alegi un service care are decontare direct cu Grupama
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #14
                            Sfatul meu : Lasa " driftareala" in parcari pe zapada ) , poate colegii te-au crezut , dar eu ma cam indoiesc ca tu sa nu fii tras frana de mana pe zapada...dupa cum spui tu...intr-un poligon, care nu e drum public, Deci...eu tind sa cred ca a fost un "drift" nereusit

                            Acum sa revenim. Si eu am casco la GrupAmma , si oamenii chiar isi fac treaba cu succes. Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji din moment ce ai casco. Probabil masina ai cumparat-o in leasig/rate si te-au obligat ca pana la finalul contractului de leasig/rate sa ai casco la aceasta firma. Cel putin la mine asa a fost.
                            Deci stai fara griji, masina ti-o repara 100% , dar lasa driftareala
                            I My Honda !

                            Comment


                            • #15
                              Mi se pare mie, sau n-ai cauciucuri de iarna?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google