AM Nevoie de Cateva Sfaturi VA ROG

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AM Nevoie de Cateva Sfaturi VA ROG

    Salut sunt nou pe aici , ieri am facut o gresala destul de mare.. am fost in vitan (cel mai prost loc de unde ti-ai putea lua o masina) si am luat un logan din 2011 cu "9980 km " 1.2 16v laureate pret 6100 i-am dat doar 5500 si a ramas sa ii mai dau 600 cand imi da fiscalu si cartea ( a parut om de incredere) cand am ajuns acasa s-a uitat un prieten la ea si a vazut urme de colant :| masina a fost TAxi , km nush dak sunt reali .. garantia nush dak o mai am dak a umblat la ea .. Ce as putea sa fAC .. dak aveti vro idee va rog sa ma ajutati sunt disperat nush dak imi mai da fiscalu .. cum sa procedez
    Last edited by Mitu Cristian; 17 December 2012, 18:59.

  • #2
    Singurul motiv pentru care ai putea sa acuzi vanzatorul il constituie kilometraj nereal sau masluit; asta e insalaciune; in rest faptul ca masina a fost folosita ca taxi nu e un motiv sa acuzi pe cineva; putea sa care si numai lemne cu ea. Ramane sa verifici intr-o reprezentanta Dacia pe baza VIN-ului daca a fost la un momentdat in service, unde ar trebui sa figureze si km. parcursi pana la acel moment; daca km, sunt reali, ceea ce ma indoiesc, atunci...
    Last edited by IancuMIC; 17 December 2012, 19:22.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      salut! eu zic sa verifici masina in reprezentanta dacia sa aflu daca km sunt reali... Pana atunci sa nu ii dai banii omului. Ameninta-l ca mergi la politie si vezi daca se pune vorba de bani inapoi... Daca nu, asta e... ai gresit ai gresit, Daca nu te-ai documentat putin... km sunt putini si daca nu ar fi fost taxi... pune niste poze...
      MY CLA

      Comment


      • #4
        Daca a fost taxi, cu siguranta acei km nu sunt reali, dar cel mai bine e sa o verifici. Daca esti multumit de masina si daca se prezinta si merge bine, mergi cu ea inainte s-au incerci si tu sa o revinzi.

        Comment


        • #5
          Am fost astazi la adras si la meridian pe iului maniu .. cei de la adras mi-au zis ca nu pot sa imi verifice istoricul doar dak imi fac revizia la ei.. am fost la meridian cei de acolo au intrat dar nu au gasit nimic in istoric.. in rest a venit sa se uite la ea sa vada dak a fost lovita a zis ca nu, m-a sfatuit sa sun la dacoserv service din pitesti (de acolo a luat-o samsaru) am sunat la aia si mi-au zis ca a venit dupa doua luni cu ea in service si avea 1700 km , maine ma duc acolo sa imi fac revizia si sa imi dea cartea de garantie asta in cazu in care nu e umblat in ea... SI APP IancuMic am fost si la politie i-am zis ca e posibil sa fie masluit km si a inceput sa rada , ca ei nu se ocupa cu asa ceva .. :-??

          Maine pun si poze
          Last edited by Mitu Cristian; 17 December 2012, 21:08. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            daca imi scrii VIN-ul s-ar putea sa pot sa te ajut cu istoricul masinii, daca a facut reviziile in reteaua dacia. Am un prieten foarte bun care lucreaza in reteaua dacia si are acces la asemenea date.

            Comment


            • #7
              S-a tot spus in media, ca vanzarea unei masini cu nr. de km. masluiti constituie infractiune, iar infractiunile sunt anchetate de politisti in urma unei plangeri; mai greu e sa dovedesti acest lucru si in plus inteleg faptul ca ai luat-o de la un intermediar, ceea ce face si mai complicata treaba; nici macar nu stii cine e proprietarul, cel cu care trebuie sa inchei actele. Urata treaba, zau, dar foarte frecventa.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                NUu !! Iancu el e primu proprietar in carte si am copie dp buletilul lui.. am toate actele din afara de fiscal si cartea masini am copie dp aia .. si cum de azi am fost la sectia 22 si a inceput sa rada .. ca ei nu se ocupa de asa ceva ..
                Nol de unde i-au VIN-ul ??

                Comment


                • #9
                  Dar poate nu a fost TAxi...a avut colant pe plafon,cum isi pun multi sau abtibilduri si le-a dat jos dar a ramas lipiciul acela....Unde ai gasit "urme de colant"?
                  Fa revizia si vezi cum se prezinta masina....Inteleg ca estetic arata bine, ca la partea mecanica nu prea te-ai uitat cand ai cumparat-o..
                  Ai facut vreun test cu masina inainte de a o cumpara ?Nu te-ai mai dus cu nici un prieten care se pricepe la masini ?( era bine vreun mecanic)
                  Informatii despre : VIN
                  Last edited by Cristyano; 17 December 2012, 22:43.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Mitu Cristian View Post
                    ..
                    Nol de unde i-au VIN-ul ??
                    Din CI, pct6 sau Certificat; nr de identificare.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      Daca a fost taxi poti verifica relativ simplu. Daca a avut licenta pe firma si nu persoana fizica, scrie in carte si talon. Daca a fost pe pf, e putin mai complicat dar nu imposibil de aflat. E inregistrat si fostul proprietar si masina la fisc. Alt loc unde poti sa te uiti, este firul ce vine de la captatorul vitezei. De acolo e tras firul pt impuls la ceas. Daca e dezizolat si dat cu banda se vede imediat. Daca nu te pricepi, mergi la unul care face instalatii pt taxi si te lamuresti. Precis a avut si statie pe masina, verifica instalatia electrica. Doamne ajuta...

                      Comment


                      • #12
                        Mitu Cristian Daca tot ceri sfaturi uite si unul de la mine: Bucura-te de masina asa cum e, din 2011 nu putea sa faca cine stie ce kilometri, asta in cazul in care s-a "recalibrat" bordul.
                        S-a tot spus in media, ca vanzarea unei masini cu nr. de km. masluiti constituie infractiune
                        Daca ar exista si o lege in sensul asta...
                        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                        Comment


                        • #13
                          Masinile taxi fac ITP la fiecare 6 luni. Vezi in talon asta daca nu cumva e schimbat.

                          Comment


                          • #14
                            fiscalul o sa iti vina dupa 30 de zile la primaria de care aparti..o sa tio bage automat..asta doar daca a scoso ala de la el..daca nu sa plateasca inncontinuare si poti sa io tragi si tu frumos cu banii ;)
                            Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                            Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              -VIN-ul : UU1LSDA1P45508293 SI va multumesc daca puteti sa imi spuneti ceva din istoricul ei
                              -Cristyano nu mai imi fac sperante ca NU a fost taxi .. e clara situatia l-am gasit si pe el pe site la primaria din pitesti cu PF , nu am facut niciun test si am fost eu cu tata .. :|
                              -Fyrestarter are PF are si firu ala dubios la capota
                              -Fane o sa ma bucur cand stiu ca am terminat si e a mea.. pana atunci nici noaptea nu pot sa dorm :| sunt 5500e + inca 600 pe care ar trebui sa ii dau , 6100 bani pt care tata a facut un imprumut pe nush cati ani ca nu mi-a zis ca azi e ziua mea si vezi era un cadou.. da nu ma gandeam ca pot sa dau de asemenea oamnei :|
                              Last edited by Mitu Cristian; 18 December 2012, 01:45.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google