Am Nevoie De Niste Sfaturi.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    hai ca aia cu buletinul de exemplu al meu expira la 19 ani, si parca merge facut si mai devreme de termen , dar nu iti dau aia voie sa dai sala, cand te duci iti verifica datele din dosar si de pe buletin.

    Comment


    • #17
      Acum am revenit.Cand am facut topicul asta vriam niste ajutor/sfaturi pentru ce sa fac sa nu ma pacalesc singur.Poti da de carnet inainte sa faci 18 ani cu 3 luni!E o lege noua daca nu ma credeti puteti vedea+carnetul ti-l da cand ai implinit 18 ani.Celor care mi-au dat sfaturi le multumesc pentru ca au incercat sa ma ajute si au inteles ce imi doresc.Acum o intrebare.
      Un logan BUN cat ar costa?

      Si martiene nu inseamna ca daca sunt pusti sunt si nebun,gandeste-te ca poate am trecut si eu printr-un accident,nici nu as avea ce sa comentez aici pentru ca ai dreptate dar eu stiu ca nu ma incadrez in categoria aceea.

      Comment


      • #18
        un logan BUN cu dotarile minime, gasesti pe la 4000 de euro, poate 4000 si ceva. SH bineinteles.
        sigpic

        Comment


        • #19
          Dar loganurile dupa 150.000km nus e cam "duc"?Adica am vzt la multe persoane asta incat ajunge sa fie un cazan de masina.Am pe cineva are 94.000 rotunjit.Acel prieten baga multi bani in masina si merge foarte bine motor 1.6 16V din 2006?sau 2008 daca nu ma insel si chiar ma mir cum de merge asa de bine+ ca e multumit de ea.

          Comment


          • #20
            bGy logan laureate 2007 iulie, și fără taxă, am luat eu acum 2 săptămâni...tester dacia și mecani...3200 preț final...1.4 benzină...

            Comment


            • #21
              Originally posted by TudorIonut View Post
              bGy logan laureate 2007 iulie, și fără taxă, am luat eu acum 2 săptămâni...tester dacia și mecani...3200 preț final...1.4 benzină...
              Tudor uite chiar saptamana trecut am fost la munte si am fost 2 masini: prietenul meu cu loganul lui 1.6 16V si inca unu cu skoda fabia 1.4 Mpi.
              Deci pot sa zic ,ca prietenul meu cu acceleratia "talpa" urca cu 80 km/h si cel cu skoda parca 50-60...Si atunci mi-am dat seama ca e o diferenta enorma intre motoru 1.4 si 1.6.Dar daca era sa fie diesel aceea skoda urca mai bine?

              Comment


              • #22
                Spiku, imi pare rau ca-ti spun, dar uite-te atent la ce scri??? Tie iti place ce scri! Nu ma mira faptul ca putini elevi iau bacul in vremurile astea. Cred ca daca citeste aici profesoara ta de romana, si ia cu mainile de cap.

                Comment


                • #23
                  Nu poti sa compari 1.4 de la skoda( daca este 8 valve are 60 de cai) cu 1.6 16 v, si da un diesel ar trebui sa se descurce mai bine decat un benzinar aspirat in situatia spusa de tine.

                  Inca nu sunt convins cu permisul ca poti da inainte de 18 ani, te cred pe cuvant.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by AdryanMarius View Post
                    la asta ma gandeam si eu acum, eu cand am dat nu a fost chip sa dau pana nu am facut 18 ani.

                    P.S @Cezar chiar ai luat asa masina cu doar 1100 euro fara sa fie mari probleme la ea?
                    Are distributie schimbata, nu pierde ulei, e dreapta, merg toate cele.
                    Este o masina mai veche, insa este intretinuta.
                    Daca te apuci de cautat, gasesti.
                    Eu cam caut aproximativ 1 luna de zile, si tind sa cred ca am avut noroc.

                    Avatanje la Hyundai:
                    - are servo, ABS, geamuri electrice
                    - distributie schimbata, lipsa de pierderi de ulei, motor silentios, fara batai sau mers neregulat
                    - cauciucuri de iarna cu profil foarte bun (roti pe 15)
                    - masina cu linii drepte, fara lovituri fatale de-a lungul timpului
                    - inmatriculata RO
                    - pret minuscul
                    - aspect placut
                    - interior intretinut, masina curata => proprietar ce a avut grija de ea (domnisoara blonda)
                    - review-uri foarte bune legate de fiabilitate

                    Dezavantaje:
                    - lipsa AC
                    - ceva batai pe la bucsi, capete de bare, sau cine stie ce-o fi pe acolo, insa nu sunt fatale
                    - o mica umflatura de rugina la pasaj roata spate
                    - roti negre (horror, nu alta)

                    Singura problema este ca sunt rare, se gasesc greu, oamenii nu le vand.

                    @spike: eu iti ofeream posibilitatea sa te asezi in ea, sa te uiti la ea, sa o pipai. Nu sa te dai cu ea, pt ca n-ai carnet, si cum esti incepator singura modalitate de a conduce masina altuia este aceea de a pune banul jos, echivalent pretului de achizitie
                    Este o masina cu motor de 1.6 si 115 cai, 0-100 in 10 si ceva secunde, deci n-are ce wow sa fie.
                    O masina frumoasa, modesta ca performante si modica in intretinere.
                    Se preteaza la tuning minor, incat poate ajunge o frumusete de masina cu costuri foarte mici.
                    Nu ai nevoie sa schimbi frane, sa schimbi suspensii s.a.m.d.
                    Daca iei un logan de 3000 si vrei o faci masina sportiva, trebuie sa ai buget.
                    Plus ca prima masina a ta va suferi incidente....

                    Alegerea iti apartine!

                    PS: nu iti trebuie ca incepator mai multe de 100 cai, pt ca nu stii ce sa faci cu ei!
                    Last edited by Cezar; 13 April 2013, 02:06.

                    Comment


                    • #25
                      de unde apareti ma ??? imi aduci aminte de personajul Arthur din emisiunea In Puii Mei. Citez: imi iau masina, o tunez, ma duc la curse castig bani; daram casa...din 2 camere fac una...fac discoteca, vin fete, baieti ma imbogatesc...imi iau alta masina etc )))

                      Comment


                      • #26
                        Mi te dau exemplu pe mine. Am primit la 18 ani si jumatate un Logan 1.4 Laureate cu GPL avand 197.500 km. desi aveam bani stransi de mine sa-mi cumpar o janghina de Dacie 1310 SH. Am modificat ceea ce-mi placea mai mult, si anume motorul, franele, suspensia, un set de jante mai frumoase + alte nimicuri...

                        Rezultatele investitiei?

                        1.) 125 km/h in Bucuresti si sanctiune contraventionala + 3 luni suspendare permis - s-a intamplat dupa ce am implinit anul de permis dar am dat testul si am stat o luna fara permis.
                        2.) 174 km/h in afara Bucuresti-ului si sanctiune contraventionala + 3 luni suspendare permis (nu-si explicau gaborii cum am prins viteza asta REALA cu Logan 1.4, aici si mica mea satisfactie).
                        3.) Doua iesiri in decor cu masina de pe sosea dupa ce am pus suspensia sport (din prea multa "lacomie" pe curbe). Am avut bulan ca nu am facut masina dauna de doua ori in acele iesiri dar au fost nevoie de reparatii la articulatii.

                        Am vandut aproape tot ce modificasem la masina iar acum mai am doar suspensia, ledurile din interior si cateva nimicuri minore.

                        Concluzii: nu regret nimic din ceea ce am investit in ea, a fost placerea mea si probabil ca ar mai fi dar nu merita absolut deloc. Este adevarat ca am prins si perioada in care in LoganClub Bucuresti erau foarte multi membri prezenti la intalniri iar fiecare investea in masina sa cat se poate mai ales ca erau "adversari" destui la "cumparaturi" si aveam o motivatie "sa traga masina ca a lui X sau macar pe aproape". Dar la un moment dat iti vei da seama ca sunt bani aruncati pe fereastra in cazul in care vrei sa modifici o masina total anemica si vrei sa o faci mai sprintena... si mi-am intarit afirmatia asta dupa ce am condus o masina care intradevar tragea ca nebuna si a costat mai putin decat investisem in "cazan". Daca vrei o masina doar pentru doza de adrenalina sa stii ca vechiturile care trag bine de tot merita fiecare banut. Doar sa le bagi benzina, revizie si bataie. Am invatat din fiecare greseala si mi-am dat seama ca nu am avut absolut nimic de demonstrat nimanui, decat mie invatand pe parcurs.

                        Insa Loganul... daca iti vei achizitiona asa ceva, merita doar sa il aranjezi, sa il mai imbunatatesti si nimic mai mult. Este o masina corecta pentru banii oferiti.

                        Vrei sa nu mori acasa? Un ursulet 325i este perfect. Sau o pisicuta 325i ca sunt mai populare acum.

                        N-am avut niciodata accidente in ciuda vitezei excesive cu care eram obisnuit (doar in linie dreapta, cand era drum ca lumea, si cat ma simteam stapan pe situatie) dar in suflet tot raman cu patima curselor si pe viitor as achizitiona o masina care sa fuga, nici nu concep altfel. Vei realiza ca daca vrei FUGA, cel mai bine cumperi o masina care a fost facuta pentru asa ceva din fabrica caci este cel mai ieftin si legal!
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • #27
                          daca vrei sa ai o masina buna mai intai trebuie sa strici una.

                          Comment


                          • #28
                            lasa cezar ca eu am rugina pe logan si este mai nou ca hyundai-ul tau, doar ca la banii aia este pacat sa nu iei una sa te joci cu ea , ai dreptate in cea ce zici si tu si aleXpeed in privinta modificarii loganului, si dupa ce bagi o gramada de bani in logan sa vina cezar cu al sau hyundai la care a fost nevoie doar de o resoftare si iti da 1 autobuz, cum mai spunea alexspeed in alta parte dai benzina pe ea si ii dai faoc)

                            Comment


                            • #29
                              Mane nu ti-am zis sa nu conduci sau sa nu iti cumperi o masina , de odata ce ai luat permisul automat trebuie sa ai si o masina pentru a invata sa conduci. In primul post ai spus asa " Cu aceasta masina care mi-o cumpar vreau sa particip la curse cu ea. " Corect!? De asta ti-am si raspuns asa in postul anterior ... Cumparati o masina bunicica , cat sa nu bagi bani in ea 1-2 ani , doar pentru revizii si pentru a invata sa conduci, apoi i-ati ceva bun sau nou si sa incepi modificarile la ea sau cumparati o masina noua daca tot vrei sa o opresti si peste 3-4 ani poti sa te apuci si de liniute. Poate te intrebi de ce spun sa te apuci asa tarziu de asa zise liniute ... Spun asta pentru ca e destul de periculos pentru cineva care dabii si-a luat permisul ( poate chiar nu a mai condus niciodata inainte de a face scoala de soferi ) si mai ales ca are doar 18 ani .. Sper sa nu te superi pe mine ca ti-am zis toate astea. App-o , daca tot vrei sa faci ceva la masina , modifica-i exteriorul si apoi usor usor te poti apuca si de mecanica la ea peste 1-2 ani , invatand sa conduci .. Eu atat am avut de spus , bft si fara accidente.

                              Comment


                              • #30
                                Multumesc tuturor de sfaturi,dar o chestie ma mira.
                                LoganClub->ma asteptam ca multi dintre voi sa spuneti ca loganu' e o masina buna ca se merita sa investesti in ea.Si acum stau si citesc niste chestii care intr-un fel "ma pun pe burta".E adevarat vroiam sa fac din Logan o masina sport dar vad ca deja au inceput criticile si asta inseamna off topic,au fost si persoane minunate care mi-au dat niste sfaturi bune si nu au criticat.Pana la urma invat din greseli stiti cum e omu': tu spune-i sa nu faca si el face de curiozitate.
                                Sunt constient ca la primu accident(Doamne fereste)ma potolesc.Am vrut doar niste pareri de la oameni cu experienta.Acum chiar sunt intre ciocan si nicovala,sa va spun si de ce:
                                Pe de-o parte as vrea un logan sa-l fac sport(din cate mi-ati spus si voi costa ceva)
                                Pe cealalta parte as vrea o Honda Crx care e frumusica nu prea ai ce sa tunezi la ea..
                                Nu as vrea nici sa stau sa arunc bani pe fereastra aiurea,adica sa dau niste bani,dar sa merite as vrea!


                                p.s. Am crezut ca daca spun alta firma de masina ma cam luati peste picior ca sa plec de aici,daia nu prea am vrut sa va spun.
                                p.s.s Inca odata va multumesc de sfaturi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google