Amintiri din copilarie ...by Seba,Tavi & cine mai vrea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Acu miam adus aminte de o faza cu toagla cum spuneam noi
    aveam o semicursiera pegas eram la sat la bunici (Sanpetru Mare) mergam cu 2 amice pe toagla una pe "ruda" alta in spate pertbagaj. Faceam un fel de concurs cu un amic (fiecare aluato pe alt drum sa vedem care ajunge primul) si ca sa ajung inaintaea lui zic eu hai sa o tai peste terenul de fotbal care era inprejmuit de un sant prin care treceaam fara probleme cu bicicleta cat de mic era si ma gindeam tot pe acolo merg dar tapa eram oversize la greutate cu inca 2 persoane roata fata a trecut dara aia spate sa indoit la 90*
    ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
    YO2MKL
    sigpic

    Comment


    • #62
      Amintiri pe bicicleta . Eu aveam un Pegas cu sa lunga. Si intr-o zi ma dadeam pe un delusor cu var-meu mai mic. Urcam sus si ne dadeam la vale. Eu eram pe sa mai in fata el in spate.La baza dealului era o gropa in care crescuse iarba la nivel de nici nu-ti dadeai seama. De trei ori am ratat groapa dar a patra oara am luat-o in plin. Si uite asa am ajuns eu pe burta, var-meu peste mine si bicicleta peste amandoi.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #63
        Scoala generala am facut-o in Giurgiu, la "nr.1"( pentru cine stie, langa noi era Militia, vizavi o biserica). La biserica fugeam mai tot timpul sa ne impartasim:1-ca ne dadea vin; 2-pentru ca nu era permis-deh! Suntem atei tovarasi! In fiecare an aveam o luna-doua "practica"-cules de rosii, struguri si alte legume de pe la CAP-urile care n-aveau forta de munca. Aveam un coleg- Tomitza, zis "Totolea", dintr-o familie mai saraca...Asa ca toata lumea il hranea pe Totolea iar el, ca sa nu ramana dator, ne facea tot felul de servicii. Dar cel mai mult ii placea sa ne cante. Si odata se auzea in linistea-relativa!- de pe camp: Balalau, baiatul mamii! Tzi-au mancat fetele banii! Urma un hohot general de ras si profesoarele indignate venind sa-l faca pe asta sa taca. Dupa 3-4 minute, iar rasuna pe camp un nou cantec, mai tare decat cel dinainte: Bidineaua n-are coada/Zumbalai-zumbalai,mestere!/Sa tai p..,sa-i pui coada!/Zumbalai-zumbalai,mestere!...Iar rasete, iar profesoarele venind in ceata sa-l gaseasca pe Totolea si sa-i "taie" cantarea...
        LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

        Comment


        • #64
          Copilarie....
          la doi ani desfacut fier de calcat ... Hepaha hepaha.... (pana la 4 ani r=h)
          la 6 ani m-am saturat sa fiu al mai mic asa ca am ripostat - rezultat sora-mea (cu doi ani mai mare) nu mai seamana din profil cu noi....
          la 8 ani adus proiectil de 105 acasa si demontat pentru trotil de sarbatori (misto patratelele, faceau cam 25 de bani bucata si erau cam 1500 de bucati).... Am scos "marfa" si am vandut-o, dupa doua zile am adus un 155 si m-a prins bunica cu sculele de armurier ale bunicului... Rezultat o trusa de scule anti-ex aruncata in hazna..
          la 10 ani campion la tras cu prastia - spart capul unei colege de clasa de la 100 de metri - rezultat urecheala zdravana acasa si pierdut premiul I din motive de 7 la purtare pe un trimestru
          la 12 ani luat una bucata ARO 243 si in loc sa-l spal l-am rasturnat in garla....

          Ar fi multe de povestit....
          Felicitari pentru initiatorii topicului, din cand in cand mai copilarim si acum.
          Cum zicea cineva:
          "Diferenta intre baieti si barbati este data de marimea jucariilor"
          sigpic
          Ambition 1.5 dc

          Comment


          • #65
            De unde puii mei aveai proiectile de tun? Si active.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #66
              Bunicu armurier nu ai citit? :P

              Comment


              • #67
                Originally posted by Cristi_LCD View Post
                Amintiri pe bicicleta . Eu aveam un Pegas cu sa lunga. Si intr-o zi ma dadeam pe un delusor cu var-meu mai mic. Urcam sus si ne dadeam la vale. Eu eram pe sa mai in fata el in spate.La baza dealului era o gropa in care crescuse iarba la nivel de nici nu-ti dadeai seama. De trei ori am ratat groapa dar a patra oara am luat-o in plin. Si uite asa am ajuns eu pe burta, var-meu peste mine si bicicleta peste amandoi.

                pegas cu sit lung si coarne drept ghidon mai ii lipsea sisibar si era choper.... Rosu aprins ... De cate ori am picat pe spate si in cur pana am invatat sa merg pe o roata cu el....Cand nu mai aveam bani d o inghetata facema pariu cu cate un vecin ca pot sa trec printro "gropa" de nisip lucru relativ usora datorita rotii spate largi...
                ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
                YO2MKL
                sigpic

                Comment


                • #68
                  Fratele meu, dupa ce-a citit cum se desfaceau proiectilele de tun ca sa le vinzi continutul, incep sa ma gandesc ca eu am fost pistol cu apa cand incercam sa scot cartofii din gradina cu carbid, cand faceam pocnitori in casa sau cand curatam cosul casei cu teava de carbid...Doar la faza cu calcatorul am fost mai "evoluat". La 4 ani am ridicat masina pe cric (totul facut ca la carte, masina in viteza 1, frana de mana trasa, cricul pus exact la locul lui, pe patratul de sub pragul daciei 1300) in aproape 1 ora si cand ma chinuiam sa desfac roata (desi cred ca incepeam liceul pana reuseam s-ai destrang prezoanele) m-au prins ai mei...Pfuai ce-a fost la curu' meu...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #69
                    Din copilaria mea dar povestit de altii. Cand aveam 4 ani m-au lasat ai mei o data singur in masina. Din greseala taica-meu a uitat tigarile si chibritul inauntru. Cand s-au intors eu ma chinuiam de zor sa-mi aprind o tigara, numai ca de bleg ce eram suflam in filtru nu trageam .
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #70
                      Pe mine nu s-au riscat sa ma lase singur...Stiau ca daca e liniste si eu sunt singur de mai mult de 20 de minute e bai mare...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #71
                        Cand era vorba de practica la liceu- clasa a 9-a- a fost cam naspa: trebuia sa fie "intr-o unitate productiva, cu specific agroalimentar". Degeaba ne-am invartit de adeverinte de la Uzina de rulmenti grei din Ploiesti, unde aveam o matusa la personal...A trebuit sa "facem" 2 saptamani de practica la o fabrica de conserve...Am vazut NEA MARIN MILIARDAR de vreo 30 de ori! Filmul rula o saptamana, dar, la cererea publicului, a rulat 2 saptamani...Ca doar nu eram nebuni sa ne ducem sa scobim ardei...
                        LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                        Comment


                        • #72
                          Vad ca nici in acest thread lumea nu mai are ce povesti din copilarie...Cand mergeam cu colindul, mai mult pe la vecini, sunam la usa fiecarui apartament si cantam fiecarei gazde. Dar intr-un an, unul Cornel, zis Magotu', ne zice: "Bai, de ce suntem fraieri? Mai bine sunam la 4 apartamente odata, stam in mijlocul palierului si cantam pentru toti!" Si asa am si facut de atunci incolo: sunam la toate usile de pe palier, cantam o data si castigam de la toti...Sarbatori fericite!
                          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                          Comment


                          • #73
                            in scoala generala am stat 1 ora in dulap cu vitrina si perdele sa tipam la profesor sa vedem daca isi da seama de unde vine..nu si+a dat si am strigat si prezenti deci nu aveam absenta. In ultima banca in liceu aveam un profesor care era pus pe mine si colegul de banca vorbea mult dar na...eu eram oaia neagra. Si asa intr+o zi am desenat cu marker pe perete in spatele meu conturul unui om si defiecare data cand ma certa ma intorceam la `ionut` si ii faceam semn sa taca...am luat vreo 3 de 3 sem. ala cu `ionut`
                            (\__/)
                            (='.'=)
                            (")_(")

                            Comment


                            • #74
                              Frumoase vremuri...
                              Eu umblam cu cheia de gat atarnata, tata lucra ca inginer la un combinat pana la ora 17, mama lucra pana la 18.deci terminam orele la 12-13 si apoi eram liber ca pasarea cerului pana seara.
                              tin minte ca ma bucuram enorm sambata ca erau desene animate pe tvr1. daca tin minte bin fix la ora 13 erau... cand vedeam tom si jerry eram mai bucuros ca oricand.
                              locuiam la bloc, eu la etajul3 , faceam schimb de jucarii cu ata cu vecinii de la 1 si 2 iar cel care avea cheie se ducea pe cealalta parte a blocului si dadea share la jucarii si celor "ghinionisti" de pe partea cealalta a blocului.
                              la scoala erau adevarate razboaie in pauze. pungi cu apa, prastiute cu scobitori sau agrafe, ma mir ca nu ne-am scos vreun ochi.
                              toti copii asteptau vacanta de vara, mergeam la baie , la plaja , in tabere, aveam abonament la biblioteca judeteana de unde citeam constant ..aveam lecturi obligatorii pentru vacanta si trebuia sa scrie cate un rezumat din fiecare.
                              dupa revolutie tatal meu a plecat in Germania cu serviciul iar in 91 am avut un aparat video Hitachi + 1 bucata tv color 72cm 100kg Grundig ... imax 3d e pistol cu apa fata de ce satisfactie aveam atunci la antichitatile alea.
                              am citit tot ce a fost scris mai sus si mi-am adus aminte de tot , a fost frumos , nu cred ca cei de acum isi traiesc copilaria cu adevarat.

                              de retinut
                              -in clasa a 3-a sau a 4-a am bagat toate cretele in cerneala pastrand doar varful afara in asa fel incat sa nu se vada cand sunt bagate in cutia lor, gluma stupida care a fost soldata cu stat la colt si tata la scoala a 2-a zi.
                              - la gradinita am scos cutiile de la diafilme si le-am incurcat intentionat in asa fel incat dc vroiai sa vezi alba ca zapada bagai direct ciresarii. normal ca a trebuit sa stau sa le aranjez apoi cateva ore , plus pedeapsa fara desert .
                              - am fost la pescuit la mila 36 pe dunare cu un prieten cu bicicleta , toti vecinii ne-au dat disparuti , militia ne cauta , 2 zile am fost disparuti din peisaj .

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by Cristi_Xp View Post
                                Bah da sotron stii sa joci ?)
                                cacica am jucat si io ...Si miutza...Si nemtzeasca...(sau 21) ... Si pase pase gol toata ziua pe strada la noi...Acu ii vad pe astia mici in birturi de dimineata pana seara...
                                si sa nu fim offopic...sa ii lasam pe Seba si pe Tavi sa ne povesteasca "Amintiri din copilaria" lor...

                                alooo vestul Romaniei o mica traducere se poate?
                                cacica= ?
                                nemteasca(21) cred ca stiu ce e. unu in poarta si aia din fata dau gol din voleu.

                                la voi se juca coci? eventual pe bani si sa te prinda unu din parinti si sa vezi fericire ce urma cu linia peste degetele cu care jucai pe bani.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google