Android vs. iOS vs. Windows Phone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Android vs. iOS vs. Windows Phone

    Pentru ca in ultima vreme smartphone-uri au luat o mare amploare, sunt curios care este parerea voastra despre sistemele de operare folosite in special de Samsung, Iphone si chiar Nokia. Pe care, cum si de ce il folositi?
    244
    Symbian
    5.74%
    14
    iOS (iPhone)
    16.80%
    41
    Android
    68.03%
    166
    Windows Mobile
    9.43%
    23

  • #2
    folosesc symbian, motivul...fiabilitatea nokia.
    daca ar fi sa se aleaga sistemul de operare, as alege android pe nokia!
    sigpic

    Comment


    • #3
      Androidoul este locul 1 la ora actuala prin fiabilitate, buguri aproape inexistente, viteza de operare, capacitate folosire resurse destul de mare cel putin comparativ cu symbian, raspandire mare din cauza pretului scazut al telefoanelor ce folosesc astfel de sistem de gestiune a resurselor
      symbian este invechit ca generatie, rapiditate cat un melc fara casa, bug-uri pana si la deschidere agenda telefonica ...
      de apple n-am ce zice decat ca nu e prea folosit la noi si pe apple store cam costa bani sa dai jos mici programele
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #4
        Sincer si eu tot pe Nokia (E71) merg, am si un galaxy s plus pe care il foloseste sotia deci automat am "frecat" si androidul. Imi place faptul ca are tot felul de aplicatii pe care le poti obtine relativ usor...dar parca nokia e mai util daca ai nevoie exclusiv de telefon. Am inteles ca cei de la Nokia sunt interesati sa implementeze Androidul, cred ca daca fac pasul asta or sa rupa iar!

        Comment


        • #5
          Symbianul este total depasit dupa parerea mea ... Nokia mai nou a trecut la Windows Mobile ...

          Sunt Adeptul ANDROID vs orice vrei ... raport calitate/pret incomparabile ... un mini laptop + GPS + mini play Station

          Comment


          • #6
            Android categorig, symbianul este mult ramas in urma si lasa de dorit!

            Comment


            • #7
              symbianu nu avea rost sa il bagati in comparatie , din cate am inteles nici nu mai e in dezvoltare si nici nu se compara.Noile nokia au ceva windows din cate imi amintesc.
              Iar apple nu e sistem de operare, ci IOSul e sau MacOS etc.Androidul e ok,dar deocamdata e plin de buguri, mai trebuie dezvoltat.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #8
                Androidul e ok ca OS, problema bug-urilor nu e fix din OS ci din foarte multe programe ce pot fi descarcate de pe AndroidMarket si asupra carora nu exista un control bun in ceea ce inseamna stabilitate si posibilitatea existentei malware, Apple Store stand mai bine la capitolul asta dar cu un pret mai ridicat, fireste. Problema la Android mai apare datorita driverilor, datorita existentei mai multor tipuri de terminale, ori la iPhone nu e cazul pentru ca sunt cateva modele de terminale, pe parcursul a cativa ani.

                Din punctul meu de vedere, Android all the way!
                Last edited by darksid3; 23 February 2012, 19:36.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #9
                  Avand in vedere ca Android e opensource, Symbian a fost bun, Windows Mobile 7 e placut dar nu prinde, cred ca Androidul este potrivit pentru orice. E71 e doar un telefon, bun, dar depasit de un LG optimus me (240RON). Pe Symbian Skype-ul e oribil, pe WM7 e bun dar nu poate multivideo call (deci slab), iar pe IOS daca faci JB te intreaba daca esti un utilizator legitim de IOS si apoi da crash daca ai IOS 5.0.1 si skype nu de pe appstore, Androidul Il duce pana unde vrei. IOS e blocat in cercul Apple, Symbian nu stie mai mult WM7 bafta sa poti sa Il deblochezi , Androidul merge blana. In concluzie, la ora actuala Android nu are competitie (Bada e ratacit)

                  Sent from my Optimus 2X using Forum Runner
                  Last edited by cos_min_i; 23 February 2012, 19:41.

                  Comment


                  • #10
                    referitor la aplicatii, androidul le face pe toate pentru ca e fiabil si gasesti multe aplicatii la pret redus...android all the way!

                    Comment


                    • #11
                      Android are competitie in cei de la Apple iar faptul ca trebuie sa platesti pentru multe dintre aplicatiile lor asta nu inseamna ca un Iphone e mai slab decat Samsung. Peste ocean Iphone rupe la vanzari comparativ cu Samsung si asta spune multe. Folosesc Galaxy S Plus si pot spune ca are momente in care se mai blocheaza si face tot felul de fite. La Iphone nu am auzit asa ceva!

                      Comment


                      • #12
                        Degeaba e mai stabil daca dai 3000 de lei pe un iPhone 4S, mai slab la performante decat un Galasy S2, la juma de pret
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #13
                          Android

                          Eu unul am ales Android.
                          Symbian e cam invechit si nu mai dezvolta lumea soft pentru el.
                          Iphone e scump si ca sa pot isa faci chestii cu el trebuie sa ii faci jailbreak.

                          Asa pe Android am cam tot ce mi-as fi dorit pana acum:
                          Skype
                          IGO sau Google Maps cu cache (este extrem de util sa nu mai stai cu un device prin masina pentru navigare)
                          Tethering (la un suc cu niste amici din 3 click-uri am putut sa le dau net prin telefonul meu ca sa isi descarce aplicatii pe telefoanele lor)
                          MyTracks (iti inregistrezi traseul pe GPS si apoi poti sa ii dai frumuse share - valabil la plimbari/ski/atv/o tura cu masina)
                          Pe viitor as vrea sa incerc si o interfata de diagnoza pe Bluetooth si un programel care afiseaza date din calculatorul masinii in timp real).

                          Un alt atuu al Android este selectia foarte mare de Hardware(telefoane) disponibila. Eu acum am un LG p500 care e undeva la 500 roni si face tot ce am enumerat mai sus, dar gasesti galaxy s(ecran mai mare, viteza mia buna si flash pentru site-uri) - s2 care e semnificativ mai mare ca IPHONE, viteza si mai mare, un ecran superb si daca tot nu ajunge poti sa te indrepti catre NOTE care are o pleasca de ecran frumos si mare.

                          Comment


                          • #14
                            Fan inrait Apple ,am folosit si Android,dar parca ma descurc mai bine cu IOS.Mi-a intrat microbul de la 3GS,acum am 4 si nu cred ca am sa mai folosesc altceva
                            LOGAN--> <--TOYOTA

                            Comment


                            • #15
                              Pai este mai scump pentru ca Iphone este o marca consacrata in acest domeniu si nu a facut cifre cu televizoare, masini de spalat si cuptoare cu microunde, asa cum fac cei de la Samsung. Singurul avantaj al telefoanelor samsung - unele dintre ele il reprezinta ecranul super-amoled. Plus ca o firma care scoate un produs concurent mai bun decat "rivalul" imediat dupa acesta, este egal cu zero pentru mine. Sunt curios care va iesi primul, Samsung Galaxy S3 sau Iphone 5! Cica odata cu noul Iphone 5 lucrurile vor sta altfel. Din nou.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google