Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prin fierbere se modifica continutul de calcar?
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Nu, dar nu bagi bacterii in instalatie

      Originally posted by Ivan Marian View Post
      ................. Cu apa fiarta am clatit instalatia dupa cel vechi. .........................
      Cum ai clatit instalatia?
      Last edited by Octavian; 19 November 2012, 22:05. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Dupa ce am golit instalatia de antigel si am scos termostatul vechi,am prins la loc cat de cat furtunul de la radiator si furtunul de la termostat fara el inauntru. Am umplut instalatia pe la borcan cu apa calda ( cu o seara inainte a fost fiarta si racita,,dar pt clatire am mai pus-o pe aragaz la incalzit ) pana au intrat vreo 5 litri si apoi am scos iar furtunul de la radiator. In timp ce curgea pe jos,,,eu mai completam pe sus cu restul de apa,,apoi la final am inceput sa suflu in borcan ca sa iasa toata apa. Dupa ce am desfacut iar furtunul de la termostat am suflat si pe ala pt a iesi cat mai multa apa din radiator. In felul asta a iesit tot ce era de iesit din motor si radiator.
        Cine are un compresor,,este si mai bine ca numai se chinuie cu suflatul aerului din plamani

        Comment


        • ai reusit sa protejezi ambreiajul de antigel ?

          Comment


          • dar de ce puneti si apa?mie mecanicul meu mi-a bagat 5 litri de antigel.nu am apa deloc in instalatie,de ce trebuie apa?

            Comment


            • cred ca ti-a pus lichid de racire gata preparat si nu concentrat (asta ar fi mare greseala).
              ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

              Comment


              • nu a fost preparat, a pus 5 bidoane de antigel verde tip D.doar eu l-am cumparat si am stat langa masina cand s-a facut schimbul

                Comment


                • daca e prea concentrat antigelul o sa bage caldura mai greu....
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • Originally posted by alessandro View Post
                    ai reusit sa protejezi ambreiajul de antigel ?
                    Alex,,daca am golit inainte instalatia pe la radiator nu prea a mai avut ce sa curga pe la termostat. A curs prea putin si apoi dupa ce am clatit cu apa curata, aia a mai curatat eventualele urme de antigel vechi. La plecarile dupa loc chiar nu a smucit ambreiajul deloc,,deci a fost totul OK.


                    dar de ce puneti si apa?mie mecanicul meu mi-a bagat 5 litri de antigel.nu am apa deloc in instalatie,de ce trebuie apa?
                    @Tzava daca ai numai antigel,,poti pleca linistit cu loganul la Polul Nord. Garantat iti rezista la peste -50 de grade
                    Daca este diluat in proportie de 1/1 el rezista pe la -35 de grade ( vezi pozele mele de mai sus ).
                    Dar sa iti spun de ce nu este bine sa fie numai antigel pur in instalatie.
                    Din cate ai observat antigelul pur este mai vascos ( ca uleiul de motor ) si daca il pui asa el numai circula cum trebuie prin instalatie. Adica circula mai lent si nu cu viteza. Plus de asta ca se forteaza si pompa de apa. Prin radiator iar ,,circula mai greu,,cu alte cuvinte trebuie diluat pt a evita neplacerile legate de acest aspect. Probabil mai sunt si altele. Asa ca mergi frumos la mecanicosul ala si il pui sa iti dilueze antigelul la 1/1!
                    Last edited by Ivan Marian; 20 November 2012, 11:48.

                    Comment


                    • Ivan Marian daca puneai doar apa si mergeai 2-3 zile cu masina pt curatare nu era mai bine?Intreb si eu...

                      Comment


                      • Nu cred ca avea ceva,,,dar sa stau sa ma mai tavalesc pe sub masina peste 3 zile, nu avea rost. Plus ca Duminica am avut parte de soare afara,,peste trei zile puteam da de ploaie,vant sau frig.

                        Comment


                        • Originally posted by Ivan Marian View Post

                          @Tzava daca ai numai antigel,,poti pleca linistit cu loganul la Polul Nord. Garantat iti rezista la peste -50 de grade
                          Daca este diluat in proportie de 1/1 el rezista pe la -35 de grade ( vezi pozele mele de mai sus ).
                          !
                          Etilenglycolul ingheata mai repede pur decat diluat cu apa..... basca ca e vascos.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Einstein,,tradu si mie ce ai vrut sa spui? Adica Antigelul pur ingheata?

                            Comment


                            • Asta cu clatitul cu apa a instalatiei de racire e mai mult pentru ...confortul psihic.
                              Pentru cei care vor sa faca intr-adevar o treaba ca lumea recomand folosirea unui produs care dizolva namolul, calcarul care sunt cancerul instalatiei.
                              Si eu am in vedere acest lucru la primavara.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • IVAN MArian, diluat 50% cu apa ingheata la -37de grade centigrad.


                                Pur ingheata la -12 grade http://en.wikipedia.org/wiki/Ethylene_glycol#Antifreeze deci de aia se recomanda sa fie si apa in amestec.

                                IancuMic, de unde sa ajunga in instalatie namol si calcar daca s-a folosit apa demineralizata ?
                                Last edited by einstein1984; 20 November 2012, 12:34. Reason: Automerged Doublepost
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google