Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atunci Einstein EXPLICA si mie de ce ATIGELUL PUR din aceste poze de mai jos nu a inghetat la -34,8 grade!
    Paharul din stanga este cu antigel pur,,,iar cel din dreapta este cu antigel diluat 1/1.
    Paharele alea stau in congelator de Duminica seara si le-am bagat pt a vedea cat este de bun antigelul cumparat
    Din cate se vede cel diluat 1/1 este de consistenta unei bauturi cu gheata in ea SLUSH.

    Ps,,pt tine teoria ca teoria,,dar practica asta te omoara

    Ce o fi greu sa bagi 2 pahare in congelator alaturi de un termometru si apoi sa vii cu explicatii si dovezi PRACTICE si nu teorii dupa Google?
    Attached Files

    Comment


    • Originally posted by einstein1984 View Post
      IancuMic, de unde sa ajunga in instalatie namol si calcar daca s-a folosit apa demineralizata ?
      Asta e marea dilema; de unde? de la calitatea indoielnica a apei distilate.
      Eu am vazut ce a curs din motorul meu anul trecut la inlocuirea antigelului, de ma intrebam de unde malul ala galbui.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Lol, se vede dupa culoare ce dilutie ai facut la cel din dreapta. Aia nu e 1:1 nici sa-i dai spaga. Sambata ce am amestecat si eu niste antigel (exact total-ul citat mai sus)cu apa si avea culoarea aluia de ii zici tu PUR.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • eram sigur ca asta spui ca e vrajeala

          Dar facem un PARIU,,ca vad ca esti din Bucuresti,,,Un PARIU aici pe forum sa vada toti.
          Daca eu NU spun si NU afisez minciuni pe aici ( adica adevarul ) imi cumperi un set de jante de aluminiu ( ca am nevoie ) ,,,iar daca nu spun adevarul iti cumpar la masina ce vrei tu.
          Deci facem in felul urmator,,,cumpar eu inca un bidon de antigel HEPU,,vin eu la tine acasa sau tu la mine acasa si facem TESTUL cu termometrul si paharele in congelator. Bagam HEPU pur in unul din pahare si unul diluat 50/50% cu apa. Daca nu e ca mine si e ca tine,,e bafta ta si castigul tau, Te bagi? Ai curaj? Sau o dai iar in balarii?

          Si asptept raspunsul tau,,,de ce antigelul pur din paharul din stanga nu a inghetat la -34,8 Grade?

          Ps,,testul ala il poate face oricine acasa,,deci nu eram CRETIN sau PROST sa vin pe aici sa vorbesc balarii si sa pun poze aiurea,,si apoi sa vina un coleg cu nume de savant ca sa ma ia la bascalie..deci....e la mintea cocosului ca spun adevarul.
          Last edited by Ivan Marian; 20 November 2012, 14:00.

          Comment


          • Si pe antigel scrie clar ca nediluat ingheata la -72-74C.

            Comment


            • Dragul meu Albert, uita-te de cate ori doresti dumneata la primele doua poze din postul #626 si spune-ne ce intelegi din ele.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • da v-ati gandit ca poate antigelul nu contine doar ethylene glycol.

                Comment


                • Eu m-am gandit,,altii din cate vad NU s-au gandit si savanti pe deasupra.

                  Comment


                  • Originally posted by Xavi View Post
                    Si pe antigel scrie clar ca nediluat ingheata la -72-74C.
                    Ai o poza cu eticheta aia? Ca pe a lui Niki nu zice punctul de inghet pentru o solutie de 100%antigel. Dar vad ca toata lumea crede ca mai mult e mai bun.....
                    Ivan marian, nu te mai agita ca un pepsi ca n-ai descoperit o incalcare a legilor fizicii.
                    Macar daca ai stii ca antigelul pur (adica fara apa, facand abstactie de aditivii anticoroziune) nu ingheata ca apa intr-o caramida compacta, ci creeaza cristale.
                    Uite si de ce : http://www2.gi.alaska.edu/ScienceForum/ASF6/680.html
                    Over and out!
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Vad ca la PARIU nu te bagi,,dar esti tare in tastatura cu Alaska
                      Ti-am explicat mai toti pe aici ( mai pe direct,,mai pe ocolite ) ca ANTIGELUL pe care noi il bagam in masini nu contine doar ethylene glycol. Deia nu ingheata la -12 grade asa cum sustii tu. Dar pt tine "e GRELE".

                      Stii cum e,,daca eu iti spun ca esti nelamurit,,nu ma crezi,,daca Xavi iti spune la fel,,iar nu-l crezi,,NIki ,nici pe el,,Alex deja "vorbeste balarii". Deci suntem 4 care vorbim prostii ,,restul e CanCan...O zi buna.

                      Ps,,poate faci si tu testul ala,,daca nu ai TERMOMETRU ce masoara pana la -50 de grade temperatura,,ti-l dau eu si in felul asta te vei lamuri definitiv.
                      Last edited by Ivan Marian; 20 November 2012, 15:08.

                      Comment


                      • Originally posted by darksid3 View Post
                        Antigelul folosit fara dilutie, este mai putin eficient decat in amestec cu apa. Am pus pe alt thread (tot despre antigel) un link catre explicatia stiintifica. Daca vreti sa-l cautati, il gasiti, daca nu, revin si aici cu aceeasi explicatie (spusa de altii mai destepti).
                        Mai au si altii acelasi google ca mine. In plus, jos palaria pentru congelatorul ala care face -34 de grade.... Majoritatea fac -10 grade, iar alea industriale fac -21 grade C.
                        Cred ca poti sa faci ceva pe termometrul ala....
                        Last edited by einstein1984; 20 November 2012, 17:26.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • La umbra...



                          einstein, ce am vrut eu sa-ti arat era ca diluand antigelul cu o proportie din ce in ce mai mare de apa, punctul de inghet creste.

                          Luand-o logic, daca cu 80% apa, rezista pana la -8*C; cu 50% apa, pana la -37*C; cu, sa zicem, 20% apa, n-ar fi o temperatura de inghet mai mica?
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Daca te uiti la graficul din linkul de mai sus, o sa vezi ca chimia si logica sunt 2 lucruri foarte diferite. Repet, ai vreun ambalaj de antigel concentrat pe baza de monoetilenglicol care sa scrie ca nediluat are punct de inghet mai mare de -60 de grade? Fisa tehnica e de asemenea ok.
                            Daca vine omul si-ti zice ca unii mai educati decat noi 2 au incercat si nu merge, tu vii si-mi zici ca e logic... n-are rost sa ma chinui sa postez argumente ignorate. Altu crede ca are congelator cu azot lichid si face frig mai rau decat in Alaska...
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Antigelul organic se foloseste numai diluat!
                              In poza scrie ca nediluat, punctul de inghet este la -12 grade.
                              Attached Files
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Eu zic sa faca cineva pariul cu Ivan marian... nu-mi sta in fire sa iau banii oamenilor asa.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google