antiprotest?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu cred ca nu trebuie sa ne facem griji atit timp cit nu raspundem provocarilor.Sa fim calmi si rabdatori ca sa nu fie motiv de amenzi
    sigpicPasionat de MCV si natura

    Comment


    • #17
      Exact! Politicos, in liniste, fara incidente, in limitele legii ... si n-au ce sa-ti faca!

      Va intreb pe voi botosanenii si in general pe cei care sunt "pe granita" cu Moldova si/sau Ucraina - Ati alimentat de "dincolo"? Cum este benzina lor? Cat costa? Se merita deranjul? Intreb asta pentru ca deja a aparut ideea de a continua protestul sub forma nealimentarii cu carburanti romanesti. Deloc! Mergem peste Prut/Siret, alimentam de acolo si in felul asta boicotam complet statiile romanesti! Un fel de ... next stage!

      Comment


      • #18
        Eu pun benzina de la ucrainieni (de la moldoveni nu cunosc) de vreo 2 luni, deci pot spune ca timp de 2 luni am facut greva la pompele romanesti. Sunt destui care aduc si benzina si motorina, e cu 1 leu mai putin ca la pompa...depinde acum si de la cine cumperi, sunt care aduc benzina/motorina buna dar si care o iau la cel mai mic pret de acolo tocmai ca sa le iasa lor profit aici. Ca sa ma duc eu nu prea imi convine pentru ca la vama se da "traditia" care e destul de mare si nu prea ies in castig, asa ca prefer sa iau de la intermediari care au deja relatiile lor. Oricum benzina este foarte buna, cea de 95 de la ei e undeva 98 la noi, iar ca pret din cate am auzit s-ar lua din Ucraina cu 3.2-3.3 lei/litrul.
        Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

        Comment


        • #19
          atata timp cat banca nationala a emis modena de 1 ban, cu ea se poate plati orice. deci nu au alt motiv sa amendeze pe cineva, decat daca se lasa cu scandal. daca totul decurge civilizat, n-au ce sa faca...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #20
            protest

            As fi interesat daca se va mai face un protest si cand. Cine stie sa anunte lumea. Trebuie sa fim mult mai multi.

            Comment


            • #21
              sa fim atenti si la presa locala http://www.stiri.botosani.ro/stire/2...zinarii!+.html

              Comment


              • #22
                Originally posted by sebyup View Post
                Eu pun benzina de la ucrainieni (de la moldoveni nu cunosc) de vreo 2 luni, deci pot spune ca timp de 2 luni am facut greva la pompele romanesti. Sunt destui care aduc si benzina si motorina, e cu 1 leu mai putin ca la pompa...depinde acum si de la cine cumperi, sunt care aduc benzina/motorina buna dar si care o iau la cel mai mic pret de acolo tocmai ca sa le iasa lor profit aici. Ca sa ma duc eu nu prea imi convine pentru ca la vama se da "traditia" care e destul de mare si nu prea ies in castig, asa ca prefer sa iau de la intermediari care au deja relatiile lor. Oricum benzina este foarte buna, cea de 95 de la ei e undeva 98 la noi, iar ca pret din cate am auzit s-ar lua din Ucraina cu 3.2-3.3 lei/litrul.
                Multumesc de info!
                Foarte interesant! Ieftin si bun sa-nteleg! De ce oare ma enervez eu cu benzinarii romani??? Cand am solutia la indemana???
                O intrebare as mai avea: cu cata benzina poti sa treci granita de la ei, la noi? Adica pot sa iau si o canistra in portbagaj?
                Multumesc inca o data!

                Comment


                • #23
                  Pai depinde de fiecare vama...sunt vami unde te lasa sa iei canistra dar pentru care merge "traditia" si vami unde nu te lasa...Cel mai bine mergi cu masina personala, pui benzina si te intorci. Din experienta iti spun ca atunci cand mergeam si eu la ucrainieni cu 50 de euro faceam plinul la masina si imi mai si ramanea. Ma duceam cu 1 liniuta la benzina si imi incapeau in jur de 60-61 de litri in rezervor (pana sus la "buza"). Am vazut si un taximetrist care a pus la un logan 70 de litri in rezervor, 68 la pompa si apoi a tras masina pe o panta si a mai pus 2 litri cu sticla...
                  PS. Benzina din rezervor nu are cum sa ti-o scoata...
                  Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                  Comment


                  • #24
                    Azi la ora 15,45 la PETROM Dorohoi bătea vântul. Precizez ca la orice ora din zi era cel puțin o mașina era la alimentat.
                    Sa fie oare o întâmplare ca nu alimenta nimeni sau.... lumea se deșteaptă.
                    Pe ruta Dorohoi-Botoșani trafic foarte redus.

                    Comment


                    • #25
                      Intr-adevar cam goale benzinariile azi...

                      "..... si-au facut plinul inainte de inceperea protestului si in zilele de protest nu au alimentat. Daca asa au facut toti, nu mi se pare ca a fost un protest "

                      Pentru cei care sustin protestul de pe 17-18-19 ianuarie...
                      Faptul ca sustii acest protest nu inseamna sa faci plinul pe 16 sau pe 20 ianuarie, incearca sa lasi masina 3 zile si deplaseaza-te cu altceva tocmai pentru a nu consuma carburant ca apoi sa fii nevoit sa alimentezi, recomand mersul pe jos ca si asa e vreme frumoasa acum. Unii nu au inteles sau nu vor sa inteleaga mesajul acestui protest.

                      Unii au inteles acest lucru si nu s-au prezentat azi pe la benzinarii si de la stiri se aude ca zilele acestea s-ar fi redus incasarile benzinariilor cam cu 20%. Zic eu ca s-ar putea mentine acest protest pentru o perioada mai lunga, nu spun sa nu folositi masinile, dar numai pentru stricta necesitate. SUCCES !!!

                      PS. E ca o cura de slabire !!!
                      Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                      Comment


                      • #26
                        Corect Seby, sau alimentam de la prietenii nostrii ucrainieni.
                        My Ride - Prestige 1.6 16v

                        Comment


                        • #27
                          Ca o gluma mica.Eu de la inceputul anului mi-am propus sa fiu intr-o mica greva.Mi-am luat cartela de metrou si mai folosesc si mersul pe jos.Am economisit deja 150 ron cit as fi cheltuit cu drumurile.Cu toate astea deja am un plin facut.Oricum sper sa ,,protestez si mai mult,,
                          sigpicPasionat de MCV si natura

                          Comment


                          • #28
                            deci sa incep cu inceputul... amenzile alea de la craiova au fost date la 12 persoane din 20, pentru ca au claxonat in timp ce se aflau la pompa, sau in momentul in care plecau. si acuma fac gat ca vezi doamne ce ingerasi sunt ei. si la brasov au fost cativa care au claxonat la primul protest si i-am potolit repede. politia statea de 'veghe'. la al doilea protest, masini aproape de 2 ori mai multe, nu a mai claxonat nimeni. dar cand am ajuns in benzinarie, era o duba de politie intamplator la pompa. a renuntat sa mai alimenteze si a chemat 'intariri'. a venit un logan cu 5 militieni in el (vreo 2 erau jandarmi, dintre care unu cu vesta antiglont) si au blocat benzinaria. i-a intrebat presa chemata de noi, de ce au inchis benzinaria... si ce raspuns credeti ca au dat? si-au luat talpasita.

                            benzina in ukraina conform celor spuse la teve e 3.5 lei si motorina 3.2 lei, iar la granita poti sa treci cu ce ai in rezervor + inca 10 litrii in canistra, ca in bidon sigur nu te lasa.

                            si eu am cam lasat masina, merg doar daca e nevoie. in rest abonament de o zi la RAT. cu 5 lei ma plimb toata ziua in tot orasul (mai putin poiana brasov) si imi rezolv treburile moca. doar un drum dintr-o parte in cealalta a orasului imi storcea 30 lei pe benzina. asa, economisesc banii si ii bag in alte prostii .
                            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                            Comment


                            • #29
                              Nu zice nimeni sa nu se foloseasca masina, dar la ora actuala iesi in castig daca nu folosesti masina. Cum am spus si in alta parte ...Nemancat mai stai (uneori), dar cand iti arde maseaua sa te duci cu nu stiu ce problema urgenta si nu te poti duce cu masina personala ca nu ai bani de benzina, te duci cu maxi taxi, tramvai, metrou sau pe jos. Uite de aia romanu nu poate renunta la masina pentru ca trebuie sa ajunga la piata musai cu masina si daca se poate chiar pana langa taraba comerciantului in asa fel incat el nici sa nu se dea jos din masina...ca deh...clientu nostru (comod si fudul) stapanu nostru.

                              PS. Pentru renuntarea (partiala) la masina:
                              @padurarud@
                              @B 83 RMJ@
                              Last edited by sebyup; 18 January 2011, 21:26.
                              Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                              Comment


                              • #30
                                tocmai. eu o las acasa ca e mai ieftin sa merg cu RAT-u' si nu ma deranjeaza. ca sunt autobuze noi cu cutie automata si e mai mare dragul sa mergi cu ele. plus ca e si cald si circula foarte bine. pana frec masina si caut loc de parcare merg cu busu .

                                ai facut lista si pe tine nu te treci?
                                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google