Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La iarna viitoare o sa-mi iau si eu macar 2 anvelope de iarna.Se merita investitia.
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

    Comment


    • Originally posted by vitriol View Post
      Mai proaste decat Kormoran nu cred ca exista.
      Subscriu.....asa este. Dupa ce am rulat pe zapada in jur de 200-300 km, cu cauciucurile de "vara" sa zicem, Kormoran, cam tocite, recunosc, derapau imediat, se blocau imediat, am primit cadou de Sf. Ioan, 2 cauciucuri de iarna Global......saru'mana lu' tata socru :P, nu cred ca sunt extraordinare, dar......acum sunt regele drumurilor inzapezite...binenteles...sa nu pun masina pe burta, iese ff usor din zapada, a ajuns sa imi fuga spatele pe zapada (pe spate au ramas kormoranurile), si fata nu comenteaza nimik....sunt super jmekere, la franare rotile de pe fata se blocheaza fff greu, in curbe sta pe drum ff bine, imi fac griji pt spate uneori ;) ....cumparativa cauciucuri de iarna...MERITA TOTI BANII !!!!

      sigpic

      Comment


      • daca masina e noua de cateva luni nu e neaparat necesar cauciucuri de iarna dar depinde de fiecare de buget , in general inainte de zapada ar cam trebui puse cauciucuri de iarna sa mergi linistit
        ym! dorinu2005@yahoo.com
        BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

        Comment


        • Eu am pus anvelope de iarna pe toate rotile, sa nu ma trezesc ca alearga fundu prin curbe , da ma si enerveaza ca nu aluneca asa de usor cu frana de mana, cum aluneca atunci cand aveam kormoranurile :P
          Don't touch! Never ever steal
          Unless you're in for the kill

          Comment


          • Pai daca vrei sa alunece de ce ai pus anvelope de iarna?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • daca vrei sa faci acrobatii schimba cauciucurie eu faceam dintrastea doar ku masina de la firma la a mea nici nu ma gandesc sa fac piruiete alea alea costa)
              ym! dorinu2005@yahoo.com
              BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

              Comment


              • un tovaras de`a meu s`o dat peste cap saptamana trecuta cand o fost alunecos drumu ...avea kormoranuri

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  Mai proaste decat Kormoran nu cred ca exista.
                  nu stiu daca exista ca dimensine pt logan, dar ce zici de "montana" ?
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Au acelasi profil, sunt la fel de proaste. Merci csebalyn pentru completare: mai proaste decat kormoran si montana nu cred ca exista.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Pentru cei care inca mai au dubii privind folosirea anvelopelor de iarna, in vest este obligatorie folosirea lor si te poti alege chiar cu amenda daca nu o faci. Deci eu unu' nu cred ca aia dau legi doar asa ca sa promoveze un produs, ci pentru faptul ca intradevar sunt utile.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • De recomandat la inceputul lui noiembrie sau in situatii speciale cand da zapada mai devreme Sub 20 de grade celsius nu se uzeaza anvelopele de iarna, doar daca mergi mii de km cu viteze de autostrada.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • mi-am cumparat 4 gume firestone winterhawk 185/65/15, de la METRO I timisoara, la 178 lei bucata + 50 lei montat si echilibrat si pot sa spun ca sunt foarte multumit de ele, am fost si pe zapada mare, cam 30 cm., noroi, gheata, unde s-au comportat foarte bine.

                          Comment


                          • Mi se pare ca 195/65/R15 au diametrul mai mare decat cele de 185/65/R15, si atunci viteza indicata va diferi putin de cea reala, pierzi la demaraj, si creste putin consumul, in rest pe janta poti sa le pui
                            Don't touch! Never ever steal
                            Unless you're in for the kill

                            Comment


                            • diferenta de diametru de 1cm, deci insesizabil...eroarea de kilometraj in loc sa fie de 8km/h, va fi 7km/h, consumul nu cred ca va creste sensibil, eventual 0,01l/%, demarajul evantual va creste de la 13 la 13,1 secunde 0-100km/h. deci lucruri insesizabile si nedaranjante. sa nu uiti sa dai jos gumele de pe masina cand trece temperatura de 10 grade, ca le strici. in rest, multa bafta cu masina !
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • varza

                                Am incaltarile din fabrica...si de rev am fost in vatra dornei cu masina...am tot ezitat sa-mi iau incaltari de iarna (vre-o 15 mil unele bune)...si m-am riscat....si mi-am blestemat zileleee...noroc k am avut lanturi in portbagaj( care se monteaza fff greu)..am ramas inzapezit de n-spe ori...un chin va zic..tractiune aproape 0!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google