Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 195/60r15 e aprox la fel cu 185/65r15, ca diametru. pe o punte 195/50 si pa alta 185/65 sau 195/60 inseamna sa ramai fara abs, daca masian are asa ceva, datorita faptului ca abs "vede" ca rotile se invart diferit si nu stie cum sa franeze, asa ca-si declina competenta.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Originally posted by vitriol View Post
      6 brand-uri de anvelope sunt cotate "cele mai dintre stele" si sunt alea pe care le-am enumerat mai sus.
      Am auzit si am citit numai de rau despre Pirelli, de aia am zis "fara". Doar Pirelli P Zero se pare ca sunt reusite, in rest... "sunt bune da' nu prea".
      Asa cum altii au auzit despre Dunlop "sunt bune da' nu prea", desi cel putin noi doi stim ca nu-i asa.
      Ieri am vazut un Passat incaltat cu Goodyear si avea "galme" pe lateral.
      Cred totusi ca atunci cand niste gume care fac galme, in mare parte se datoreaza tratamentului la care sunt supuse de catre sofer (cam cu ce viteza ia bordurile, gropile etc. ), calitatii drumurilor si vechimii anvelopei.

      Nici Bridgestone Turanza nu se comporta bine la franare pe suprafata umeda.

      Comment


      • Eu de Pirelli spuneam ca "sunt bune da' nu prea" pentru ca lumea se plangea de aderenta, iar asta e un lucru grav. Despre Dunlop nu am auzit pe nimeni sa se planga de aderenta, doar de galme si de viata lor scurta. Pentru mine, o guma buna, este aia care ma face sa ma simt in siguranta si care imi ofera cofortul la rulare, chiar daca le schimb mai des.
        Asadar si prin urmare, nu am recomandat o guma (Pirelli) care are probleme in punctele esentiale.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • M-am exprimat eu prost. Era o continuare la ideea ta, referitor la faptul ca unii condamna Dunlop.

          Eu doar am adaugat la Pirelli, Bridgestone.
          Prea scumpe pentru asa pretentii.
          Last edited by mr.K; 21 April 2011, 13:07.

          Comment


          • Masina nu are abs Seba.Multumesc oricum!

            Comment


            • michelin

              roti logan la 300lei bucata cu cauciucuri michelin energy noi de vara ce ziceti sunt bune ca pret?

              Last edited by furboo; 24 April 2011, 12:50. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • sa va povestesc mai pe scurt.
                anvelopele de vara de pe fata le-am avut depozitate peste iarna in pozitia verticala. le-am pus pe masina acum cateva saptamani, echilibrandu-le. am observat ca pe ambele autostrazi la viteze de peste 125-130/h volanul vibra foarte urat ceea ce inainte nu vibra. sa nu fie bine echilibrate, sa fie ovale? ce ar putea sa fie?
                ca remediu ce as putea sa fac? sa le echilibrez iar, apoi sa le trec pe spate?
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by furboo View Post
                  roti logan la 300lei bucata cu cauciucuri michelin energy noi de vara ce ziceti sunt bune ca pret?

                  http://www.okazii.ro/catalog/5442060...185-65-15.html
                  Bun pretul. Pune mana pe ele.

                  Comment


                  • Originally posted by furboo View Post
                    roti logan la 300lei bucata cu cauciucuri michelin energy noi de vara ce ziceti sunt bune ca pret?

                    http://www.okazii.ro/catalog/5442060...185-65-15.html
                    Astea sigur sunt "cumparate".
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • sunt prea multe de citit asa ca stiu ca sa mai intrebat dar intreb si eu.
                      al meu mecevica are aproape 4 ani si 90 de mii de km , a venit din fabrica cu debica passio 2 , cele de pe spate pe la 75 de mii de km au cedat , au devenit ovale din cauza incarcaturi excesive au zis cei de la reprezentanta , cele de pe fata au 90 de mii si sunt slick-uri cu tendinte de opinci.
                      si nu stiu ce sa-mi cumpar ca buget cam 1000ron ptr toate 4. ca dimensiune parca as lua 195/65/15

                      Deci ce sa iau intre BF Goodrich G-Grip si Dunlop SP 01.
                      sau ce imi recomandati in banii astia ,astea debica erau roti de caruta de la 150 in sus erau fff rigide , fff zgomotoase dar oarecum destul de fiabile , adica nu au facut nici o galma si au vazut canalizari , gropi , borduri , off-road pe stanci si toate cele.
                      Deci as vrea ceva putin mai performant ca debica dar poate la fel de fiabil...

                      sigpic

                      Comment


                      • Dunlop SP 01, am cu ele 25k si aproape nu se vede uzura. Sunt in alta clasa ca Passio.
                        Acum, cred ca 4 gume Dunlop or sa te coste mai mult de 1000 de lei, daca nu gasesti o oferta.
                        BF-urile se incadreaza in 1000 de lei.

                        Comment


                        • am gasit 2-3situri in care sa ma incadrez cu dunlopurile pana in 1000ron maxim 1100...
                          singurul lucru care ma retine de la a achizitiona dunlop este ca am inteles ca sunt cam sensibile la gropi respectiv galme...

                          sigpic

                          Comment


                          • Am o colectie de gropi pe care zilnic le "vizitez", ca n-am pe unde ocoli.
                            Am dat odata intr-o margine de gura de canal, ca se dusese in jos grilajul, si era acoperit de o balta dupa ploaie, la 50km/h. Era ca o ditamai bordura, am crezut ca adio cauciuc, janta, amortizor. Dupa 15k, inca nimic. Daca a rezistat guma la gura aia de canal, sigur rezista la gropi "normale".
                            Franeaza bine, pe ploaie la viteza mare nu am senzatia aia tampita de plutire cum aveam cu Barum, si sunt destul de silentioase.
                            Last edited by mr.K; 26 April 2011, 13:02.

                            Comment


                            • Eu am Dunlop-uri de 40k, sunt uzate cam la jumatate din profil, nu am galme si pot sa spun ca baietii de la vulcanizare mi-au spus sa nu mai scot bani din buzunar pentru echilibrat, dupa ce le duceam in fiecare primavara la ei si aveam dezechilibru de maxim 10 g la anvelopa. Anul asta nu le-am mai echilibrat si pot sa spun ca merg cu viteza maxima a masinii fara sa trepideze, sa vibreze sau sa tremure volanul.
                              Ca sa fiu sincer, tie iti recomand Goodyear GT3 cu indice de greutate 82T (normal este 88T), avand in vedere ca o folosesti la transportat. Sunt alea cu care vin echipate Van-urile din fabrica.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • mersi mult de recomandare , am tot zis ca o sa ma interesez cu ce vin van-urile si pickpurile echipate din fabrica...

                                pe un site an vazut ca si dunlop si gt3 si debica pasio au acelasi indice de greutate 91-615kg
                                Last edited by SoNyKeL; 26 April 2011, 13:28. Reason: Automerged Doublepost

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google