Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce parere aveti despre anvelopele Tigar, am inteles ca sunt facute de Michelin? Multumesc!

    Comment


    • Deci pana la urma nu suntem obligati de la 1 noiembrie sa avem anvelope de iarna.Nici eu nu am gasit legea asta in monitorul oficial.
      Scrie doar ca esti obligat sa ai anvelope de iarna cand e polei ,gheata sau ninsoare.Iar in caz de ai facut accident pe polei,gheata,ninsoare si nu ai anvelope de iarna esti bun de plata.
      sigpic

      Comment


      • Cumva a vazut cineva unde scrie ca este nevoie de toate cele 4 anvelope de iarna la turisme? La transport marfa si calatori spune ca e nevoie doar pe rotile de tractiune, dar de turisme nu zice clar.
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • @Pacco, DSIGN- Sunt obligatorii de la 1 noiembrie, iar la turisme trebuie toate patru...DSIGN, iti dai seama ca daca in lege nu e precizat expres-cum le scapa adesea magnificilor nostri guvernanti- interpretarea nu poate fi decat una singura, in favoarea lor

          Iata si articolul de lege :28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate;".
          Last edited by Gusi; 15 September 2011, 10:46. Reason: Automerged Doublepost
          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

          Comment


          • Eu din ce am citit in minunata lege, incepand cu 1 noiembrie esti obligat sa ai echipare de iarna in conditii atmoserice adverse, adica doar daca temperaturile sunt scazute, exista conditii de gheata, polei, zapada. De asemenea, nu am vazut nicaieri, dar nicaieri, sa spuna ca la turisme particulare, este nevoie de TOATE rotile echipate cu anvelope specifice. Deci, daca este 15 noiembrie si afara e soare si 20 grade, nu te amendeaza nimni daca mergi pe anvelope de vara...

            Acestea nu sunt interpretari proprii, asta este ceea ce am citit in lege.

            Daca cineva ma poate contrazice, i-as multumi dca ar face-o cu un citat din respectiva ordonanta...
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • Am gasit un articol recent din luna August...http://www.avocatnet.ro/content/arti...a-Rutiera.html

              Comment


              • @DSIGN- Ai uitat ca traim in Romania! Iar la ce gauri sunt in bugetul national, pe care toate taierile de salarii ale bugetarilor n-au reusit sa le carpeasca...
                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                Comment


                • Plus ,,basca,,Daca ai facut vreun accident iarna cu anvelope de vara firmele de asigurari deabia asteapta sa se spele pe maini de treaba asta,,mai ales astia de la CASCO !

                  Comment


                  • Ia sa vedem :

                    Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 79 din 31 ianuarie 2011

                    In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 1 pct. I.10 din Legea nr. 274/2010 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante,
                    Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta.

                    Art. I
                    Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

                    1. La articolul 6, dupa punctul 6 se introduce un nou punct, punctul 6^1, cu urmatorul cuprins:
                    "6^1. anvelope de iarna � anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor si ale remorcilor acestora, precum si montarea lor, Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite (CEE-ONU) nr. 30 sau Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite CEE-ONU nr. 54, dupa caz."

                    2. La articolul 102 alineatul (1), punctul 28 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
                    "28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate;".

                    3. La articolul 112 alineatul (1), dupa litera h) se introduce o noua litera, litera h^1), cu urmatorul cuprins:
                    "h^1) autovehiculul nu este dotat, la circulatia pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, cu anvelope de iarna, iar autovehiculul de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau nu au montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate;".







                    @gusi, daca suntem prosti, sa-i lasam sa ne calce pe cap.

                    EU nu vad nimic scris de 1 noiembrie... Adica daca ma urc pe transfagarasan prin mai-iunie si ma prinde un zapadoi pe acolo, clar sunt pasibil de amenda. Si daca fac si accident... si mai nasol.

                    La fel, daca pe 1 Decembrie plec la drum si afara sunt peste 15 grade, nu am de ce sa umblu cu anvelope de iarna
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Corect, indiferent de perioada anului, se face referire la conditiile de drum.
                      Iar din:
                      :28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate;".

                      se vede clar diferentierea ca auto peste 3,5 to si cele cu >9 locuri sa aiba anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune, implicit cele sub aceste caracteristici vor trebui sa aiba pe TOATE rotile anvelope de iarna.

                      Comment


                      • Scrie doar ca intra in vigoare de la 1 noiembrie nici cum ca de la 1 noiembrie trebuie sa ai adidasi de iarna.Arata tu mie unde scrie ca de la 1 noiembrie trebuie sa ai anvelope de iarna.
                        @ dsign: conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna....de aici se subintelege ca toate 4.Daca era doar 2 zicea ca la vehiculele de mare tonaj pe rotile de tractiune...Bun deci imi pun cauciucuri cand zic astia ca o sa ninga la meteo.
                        sigpic

                        Comment


                        • pacco, daca mi te adresezi, spune unde papadia mea am zis ca la 1 noiembrie trebuie sa ai adidasi de iarna.

                          Comment


                          • @ pacco, asa am dedus si eu, ca trebuie sa avem 4 anvelope de iarna, dar de ce sa DEDUCEM???

                            O lege trebuie sa fie CLARA, PRECISA, bine formulata. Sa nu lase loc de interpretari. Ca acum, asa cum tu interpretezi ca e nevoie de toate 4, si eu interpretez ca e nevoie de doar 2... Intelegi?

                            De ce c.cat ii platim pe handicapatii aia de la Parlament? Sa arunce cu 3 vorbe in noi, numindu-le Lege/Ordonanta/etc ???
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • Nu scrie nicaieri,,dar daca pleci pe soare frumos din capitala si te intorci dupa o zi doua sau mai multe pe viscol ce faci ?? Aici e problema!!

                              Adica,,eu plec la tara vineri pe soare si timp frumos cu anvelope de vara,,,sambata spre duminica incepe sa ninga iar eu trebuie sa ma intorc acasa duminica seara,,deci ce fac atunci cu anvelope de vara pe masina ?
                              Last edited by Ivan Marian; 15 September 2011, 11:31. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • @dsing, scrie ca autoturismul trebuie sa fie echipat, nu partial echipat.
                                Cat despre ninsorile asteptate in sezonul rece, sa zicem ca ne pregatim. Dar eu am venit odata pe o zapada in APRILIE, acum cativa ani. Zapada mare, nu din aia care se topeste in 5 minute. Pe drum de tara fugea masina ca toti dracii, anvelope de vara Barum, recunoscute pentru performantele de bob/sanie pe care le confera masinii.
                                Last edited by mr.K; 15 September 2011, 11:32.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google