Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu prea am citit ce e scris mai sus,dar as avea si eu o intrebare,sunt cauciucuri si de iarna si de vara?
    sigpic

    Comment


    • Adica norby?Pai daca ai intrebat ca daca is cauciucuri iarna/vara adica 2in1, da este si le cheama anvelope all-seasons,deci si de iarna si de vara,da is ceva mai scumpe alea!
      iar de vara sunt cauciucuri separate la fel si cele de iarna...iar daca vrei sa ai spatiu si sa nu iti umpli casa cu cauciucuri multe, is ok alea all-seasons ;)

      PS:am si eu o intrebare, daca vreau sa schimbi cauciucurile de pe fata cu cele de pe spate, mai trebuie echilibrate rotile?sau sunt ok asa!!?nu de alta dar alea de pe fata se vede ca sunt mai tocite si uzate un pic si as vrea sa le schimb!precizez ca am kormoranele pe ea! pentru vara:P

      ms
      Last edited by wizard24; 3 April 2008, 01:43.
      sigpic

      Comment


      • is ok alea all-seasons ;)
        ba nu sunt

        Comment


        • zi si de ce sa nu fie ok??
          eu zic ca is ok,daca iei ceva de firma nu reesapate sau alte tampeni,is ok daca nu vrei sa umpli o camera numai de cauciucuri,is ok ca odata ce le-ai pus nu le mai ai treaba lor sa le dai jos sa pui alea de iarna si sa echilibrez iar rotile si alte prostii,odata ce le-ai pus te-ai scapat de-o grija,tin sa-ti spun ca un prieten are pe o skoda octavia cauciucuri all-seasons Goodyear Vector 5,si mi-a spus ca se comporta foarte bine pe sosea,le-a dat si zapada,le-a dat si apa si pamant,le-a dat detoate!
          Last edited by Seba; 7 April 2008, 13:02.
          sigpic

          Comment


          • Cele allseason nu prea sunt bune ptr ca nu stiu sa ``faca`` nimic cum trebuie , adica vara nu se comporta ca o anvelopa de vara si iarna nu se comporta ca una de iarna... adica sunt un fel de jumi juma compromis , inca nu sa inventat cauciucu minune care vara sa nu se sfarame(cum sunt cele de iarna la temperaturi mari) si iarna sa nu devina rigide(cum sunt cele de vara la temperaturi scazute) sunt un compromis , dar totusi decat sa umbi iarna cu dalea de vara mai bine allseason decat de vara

            sigpic

            Comment


            • Pana la urma ma lamureste si pe mine in legatura cu intrebarea pe care am pus-o mai sus !Daca vreau sa schimbi cauciucurile de pe fata cu cele de pe spate, mai trebuie echilibrate rotile?Sau sunt ok asa!!?Nu de alta dar alea de pe fata se vede ca sunt mai tocite si uzate un pic si as vrea sa le schimb!Precizez ca am kormoranele pe ea
              sigpic

              Comment


              • Salut! DA, TREBUIE VERIFICATE SI ECHILIBRATE, DACA ESTE NEVOIE! Nu stiu cat e la voi, pe mine m-a costat 48 lei si 10 lei cinste la baieti! Succes!
                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                Comment


                • pai rotile nu demult am pus cauciucurile pe jantele de aluminu care is cumparate recent!!Si mi-au echilibrat atunci toate 4 roti!
                  eu ma gandeam ca nu mai trebuie,din moment ce nu a trecut mult timp de la ultima echilibrare!Vre-o 3 sapt!
                  Last edited by Seba; 7 April 2008, 13:03.
                  sigpic

                  Comment


                  • Am o simpla intrebare, care nu stiu daca se incadreaza aici, dar sper sa nu se supere nimeni!

                    vreau sa imi pun cauciucuri mai late pe jantele stock, respectiv sinaia 15'
                    ma gandeam la un 205-215
                    205-55-r15 sau 215-50-r15...nuj daca am calculat bine..
                    merg destul de mult la drum lung, serpentine, si profit la maxim de a 2-a banda la urcare...si am nevoie de stabilitate maxima.

                    Comment


                    • echilibrare roti

                      Wizard24, cand ti le roteste meseriasu', roaga-l sa vada daca mai sunt echilibrate... cat te poate costa in plus? Si probabil ca va trebui sa verifici si presiunea ca pe fata presiunea e mai mica decat pe spate!
                      tomu: http://www.loganclub.ro/forum/jante_...atime+anvelope
                      Succes
                      Last edited by lucianbgl; 4 April 2008, 08:38.

                      Comment


                      • Originally posted by tomu View Post
                        Am o simpla intrebare, care nu stiu daca se incadreaza aici, dar sper sa nu se supere nimeni!

                        vreau sa imi pun cauciucuri mai late pe jantele stock, respectiv sinaia 15'
                        ma gandeam la un 205-215
                        205-55-r15 sau 215-50-r15...nuj daca am calculat bine..
                        merg destul de mult la drum lung, serpentine, si profit la maxim de a 2-a banda la urcare...si am nevoie de stabilitate maxima.
                        Nu cred ca poti sa pui asa late, jentile stock au 6Jx15" cred ca merge maxim 195 latimea.
                        Daca vrei sa ai anvelope mai late de 205 sau 215 trebuie sa ai janta de 7J adica 7x15"

                        Comment


                        • Mersi de ajutor lucianbgl,la fel si lui gusi,am sa ma duc sa ii intreb daca mai trebuie echilibrate cand fac mutarea!!
                          sigpic

                          Comment


                          • anvelope de iarna

                            Salut
                            care este influenta anvelopelor de iarna asupra masinii/componentelor acesteia, daca anvelopele sunt purtate in toate cele 4 (?!) anotimpuri?
                            respect

                            Comment


                            • In primul rind se uzeaza cauciucurile,pt ca sunt mai moi,si se lipesc de asfalt...si in al doilea rind masina va consuma sesizabil mai mult,din acelas motiv.Altceva nu cred sa se intimple.

                              Comment


                              • Originally posted by SUPERCAR View Post
                                Nu cred ca poti sa pui asa late, jentile stock au 6Jx15" cred ca merge maxim 195 latimea.
                                Daca vrei sa ai anvelope mai late de 205 sau 215 trebuie sa ai janta de 7J adica 7x15"
                                SUPERCAR....dar pe jante de 6.5 x 15 nu merg cauciucuri de 205 ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google