Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mda, n-am facut nimic, oricum trebuia sa merg s-o masor sa vad daca merge, dar era sa zic la un pret derizoriu si de-asta m-am incantat. Probabil trebuie de 14 ca sa incapa.

    Comment


    • Originally posted by panselin4 View Post
      multumesc frumos pt sfaturi,asa voi face,voi incerca sa le testez la autosoft
      ce i drept,cam prea lunga si prea putin la obiect relatarea mea
      Uita de Autosoft !!! Nu încerc sa le fac reclama negativa insa, cel puțin pe aerogării unde am fost de câteva ori, o sa îți spună prostii de genul ca orice ai avea tu nu e bun si o sa îți bage pe gât porcariile lor turcesti. Mie personal, mi-au spus ca jantele wolfrace pe care le am pe mașina sunt varza si ca îmi dau ei alutec. Îmi venea sa-l scuip pe ăla ( am ajuns la ei pt ca vroiam un set de inele).
      Sfatul meu: mergi in alta parte
      My Ride sigpic

      Comment


      • Care anvelope sunt mai bune in curbe 195/50 sau 195/65 ? Dar la liniute care sunt mai bune ?

        Comment


        • "Ce anvelope sunt mai bune....." e nesemnificativ. Dar intrebarile puse sunt aproape cele mai bune pentru a ajunge la topicul "PERLE"!!!

          Comment


          • Pentru cei care sustin ca nu sunt diferente mari intre cauciucurile de vara si iarna, vara.

            Un tip diferit de anvelope poate influenţa distanţa de frânare? Diferite tipuri de carosabil, uscat sau umed, fac diferenţa la o frână bruscă? Se pare că da. Au demonstrat-o miercuri doi piloţi de curse în cadrul unui test de specialitate.

            Comment


            • Probabil ca nu a fost o exprimare corecta dar sti ce am vrut defapt sa zic , nu inteleg de ce trebuie sa facem atata caz..:| . Cum ar fi trebuit sa zic ? Care sunt mai performante in curbe ? Cu care iei curba mai bine ?

              Comment


              • cu arcuri H&R si in rest cu anvelope premium de dimensiuni stock, pentru demaraj si pentru curbe.

                Comment


                • Originally posted by Renault View Post
                  Pentru cei care sustin ca nu sunt diferente mari intre cauciucurile de vara si iarna, vara.

                  http://www.tion.ro/anvelopele-de-var...ranare/1425001
                  As fi fost interesat daca la acest est au testat pe aceiasi masina o anvelopa dedicata de vara dar marca Low cost china sau debica, sava etc vs aceiasi masina cu anvelope de iarna premium.

                  Comment


                  • oricum ai da-o, si cu "china" de vara franezi mai bine vara pe caldura decat cu premium de iarna.

                    Comment


                    • @kojak - nu as fi asa de sigur. Daca te uiti pe tyrereviews din UK sau alte site'uri de profil o sa constati ca majoritatea site'urilor spun clar disclaimer pe anvelopele de iarna "china" ca nici macar nu s-au incumetat sa le mai incerce pe zapada, dupa ce s-au convins cat de bune sunt pe ud...

                      As mai fi facut si alt test dar 2 masini diferite :

                      - logan cu anvelope de vara low cost ( cum sunt majoritatea.., kormoran, barum, ) nu punem la socoteala anvelopele de pe taxi'uri
                      - a4 cu anvelope premium dar de iarna

                      Ca sa se vada daca nu cumva si masina te ajuta nu numai anvelopele...

                      Comment


                      • @Drogas: Nu vreau să fiu maliţios, dar sunt convins că indiferent ce teste s-ar fi făcut, nu cred că părerea ta referitoare la folosirea anvelopelor de iarnă pe perioada verii s-ar fi schimbat cu ceva.
                        No offence!

                        Comment


                        • As mai fi facut si alt test dar 2 masini diferite :

                          - logan cu anvelope de vara low cost ( cum sunt majoritatea.., kormoran, barum, ) nu punem la socoteala anvelopele de pe taxi'uri
                          - a4 cu anvelope premium dar de iarna
                          Si eu as fi facut un test cu A4 cu anvelope premium si cu un WRC cu anvelope de cursa pentru macadam.
                          Care e relevanta?

                          Comment


                          • @mrk Vorbim de masini de strada de zi cu zi ca doar pe astea le avem.

                            Eu unul dau o parere subiectiva in deplina cunostinta de cauza conducandu-le pe amandoua , logan cu anvelope Michelin energy de vara franeaza cam la fel sau un pic mai prost decat A4 cu anvelope de iarna

                            @ Ampt dupa cum am spus si din ratiuni economice nu tin 2 seturi de anvelope pentru ca ar putrezi pe masina, fac aproximativ 6-10 mii de km pe an cu A4, am si masina de servici

                            ce sa fac cu 2 seturi? am avut la logan 2 seturi si anvelopele Michelin energy din 2008 devenisera "crapacioase" din cauza imbatranirii desi aveau carne pe ele suficienta
                            Last edited by Drogas; 6 June 2014, 10:09.

                            Comment


                            • anvelopele tale de iarna nu sunt tocmai de luat in seama, se comporta exact ca unele de vara pentru ca sunt foarte tocite si nu mai au crampoane, pentru vara si ud le poti folosi dar pentru zapada sunt cam zero
                              una e sa ai anvelope de iarna cu 7mm si alta e sa ai 3 mm; ia niste cauciucuri noi de iarna si franeaza cu ele la 20 de grade si sa ne spui si noua ce senzatie vei avea

                              asta e diferenta dintre anvelopele noastre de iarna si ale tale, multi mm diferenta
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Nu vad unde e smecheria, nu ai nevoie de aprobarea noastra sa umbli cu anvelope de iarna pe timp de vara.
                                Dilema ar fi in situatia putin probabila, daca as avea in curte ambele masini in echiparea propusa de tine, cu care sa plec la drum acum, vara.

                                Anvelopele de iarna tocite se comporta mai bine pe timp de vara, decat anvelope de iarna noi, in aceleasi conditii, vara.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google