Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca sa ma puteti ajuta corect, mai mentionez urmatoarele:

    - circul cam 1500-1700 km lunar in medie, dintre care peste jumate in afara
    - vreau ceva sa ma tina cateva sezoane, sa nu cumpar anul viitor altele
    - ma intereseaza functionalitatea si comportamentul cat mai bun pe polei, carosabil umed, zapada, nu ma intereseaza economia la benzina sau aspectul. Va multumesc !

    Comment


    • Daca nu e important pretul, mergi pe Michelin Alpin sau Continental TS850. O sa le ai cativa ani buni, la rulajul tau.

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Cam 1.8 bari.
        La presiunea aia masina are un comportament foarte ciudat: franare slaba, manevrabilitate greoaie, suspensie de "broasca beata" pe denivelari, consum marit, etc.

        Stiu ce zici tu; te referi doar la mersul pe zapada, dar daca drumul are si portiuni cu asfalt ud, si portiuni cu zapada, e mai greu sa stai sa corectezi presiunea din 5 in 5 m.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • vitriol 2 intrebari:

          1) cu ce presiuni rulezi, iarna?
          2) ce presiuni ai marcate pe cantul usii?

          Danke!
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • La mcvul de la serviciu scrie 2.5 bar minim pe ambele punti indiferent de greutate ...
            eu rulez cu 2.2 iarna, mi s-a parut cel mai ok
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Originally posted by 77sky View Post
              vitriol 2 intrebari:

              1) cu ce presiuni rulezi, iarna?
              2) ce presiuni ai marcate pe cantul usii?

              Danke!
              1) fata 2.0 bar, spate 2.2 bar
              2) fata 2.0 bar, spate 2.2 bar

              L.E. Presiunea asta o folosesc indiferent de anotimp.
              L.E. 2 Presiunea o verific ori de cate ori alimentez, cu acelasi manometru (au la OMV Belu un manometru cu manerul spart - dupa asta il identific).
              Last edited by vitriol; 29 October 2014, 15:00.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • La rece sau la cald?

                Comment


                • Aici m-ai prins... N-am lasat niciodata masina in benzinarie peste noapte ca sa pot face dimineata presiunea la rece.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    La presiunea aia masina are un comportament foarte ciudat: franare slaba, manevrabilitate greoaie, suspensie de "broasca beata" pe denivelari, consum marit, etc.
                    Nici vorba, sau cel putin greu de resimtit asa ceva, in conditiile specifice unui carosabil de iarna.
                    Eu as putea sa va spun ca doar masina "simte" diferenta aia de 02.bari. ; se "aseaza" cu cca 2mm pe carosabil.
                    Te rog incearca si vorbim dupa.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by vitriol View Post
                      1) fata 2.0 bar, spate 2.2 bar
                      2) fata 2.0 bar, spate 2.2 bar

                      L.E. Presiunea asta o folosesc indiferent de anotimp.
                      IDEM si eu
                      Cum merg cu o presiune mai joasa, cum resimt masina...

                      Am schimbat opinshili di iarna, vineri (24.10.2014)
                      Nu am avut cand si cu ce masura/umfla la tara, unde aveam garajul. Era ca o barca batuta de valuri. Si tragea greu si intr-o parte...naspa!
                      Cand i-am verificat presiunile fiecarei roti, cam la 1.5 toate.

                      Dupa...si-a intrat in normal. Evident cu zgomotul de rigoare si directia o idee mai greoaie.
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • 2) fata 2.0 bar, spate 2.2 bar
                        Ai Logan varianta speciala, la mine erau 1.9 fata si 2.1 spate, tot Laureate.
                        Si 2.0 cu 2.2 pentru autostrada.
                        Ori de la an la an puneau alte presiuni, ca mai scoteau niste piese din ea.
                        Last edited by mr.K; 29 October 2014, 15:16.

                        Comment


                        • Poate...eu stiu doar ce scrie pe eticheta

                          P.S. Sunt curios de ce masini cu greutati diferite (dCi la mine, si mpi la altii) ar fi (daca asa este...) cu presiuni diferite.
                          Poate ca nici nu influenteaza prea mult. Mai voi uita si la 1.6 mpi-ul de la work.
                          Attached Files
                          Last edited by 77sky; 29 October 2014, 15:28.
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • Originally posted by micutzu666 View Post
                            Am comandat Sava Eskimo 3(anvelopejantepromotii)si 4 jante KFZ(vadrexim).Daca cei cu jantele sunt seriosi maine ar trebui sa le am montate pe masina!
                            Greu,f.greu in perioada asta..SavaEskimo3 au 1 buc.Aveam de ales..intre Viking Snowtech II 88T si BF Goodrich G-ForceWinter 88T.A ramas cel din urma..
                            Daca doriti sa comandati de pe net in perioada asta ar fi bine sa va inarmati cu rabdare..AU MULTE COMENZI SI RASPUND CU INTARZIERE!!
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • presiunea e fix idem, doar la vanuri e mai mare parca, desi alea au anvelope C.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Originally posted by micutzu666 View Post
                                Greu,f.greu in perioada asta..SavaEskimo3 au 1 buc.Aveam de ales..intre Viking Snowtech II 88T si BF Goodrich G-ForceWinter 88T.A ramas cel din urma..
                                Daca doriti sa comandati de pe net in perioada asta ar fi bine sa va inarmati cu rabdare..AU MULTE COMENZI SI RASPUND CU INTARZIERE!!
                                Ai ales bine [emoji38]
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google