Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, uneori uit ca nu-i peste tot ca-n Bucuresti.

    Comment


    • am avut michelin alpin. am fost multumit doar ca s-au copt prea repede. am contiTS850 si nu mi se par asa stralucite. dar na.

      Comment


      • alpin 3 sau 4 ? cum ti-ai dat seamaca s-au copt ? eu am a4 de trei ani si sunt multumit de ele.

        Comment


        • Ale.mele sunt facute pe dincolo, nu sunt romanesti, poloneze parca.

          Eu dintre 2 modele de debica, una de la bf goodrich si conti, aleg cu mana pe inima Conti, testate in aceleasi conditii toate, si toate cumparate de noi, as mai incerca nokian, altceva nimic, eu de vineri sunt fan conti, si sa stiti ca si pe franare si pe viraje sunt peste toate anvelopele enumerate mai sus.

          Vorbesc doar de anvelope de iarna.

          Comment


          • Nu poti compara debica (cel mult gama medium) cu conti (premium)...dar o guma noua, e o guma noua, oricum ai da-o.
            Adica poti copara o guma entry-level, sa zicem, par example, Nankang , NOUA cu sa zicem un Dunlop sau Michelin vechi de cativa ani si cu ceva rulaj la activ. Cu siguranta guma noua iese mai bine.

            Asa am auzit si eu, ca cel putin ts 850 (pe toate dimensiunile) nu sunt facut la noi.

            Comment


            • @Kojak ts850 sunt facute si la noi. Nu-s asa stralucite. Mie cel putin mi s-au parut mai ok alpin a4(logan dci) pe zapada.

              Comment


              • Testele adac spun altceva.

                Comment


                • Pot sa zica ce vor . Conti=ADAC=Germania vs Michelin=Franta.
                  Ce zic utilizatorii: http://www.tyretest.com/winter-tyres...850/index.html si http://www.tyretest.com/winter-tyres..._a4/index.html

                  Mai e ce zic testele Conti, pardon, ADAC?

                  Detin de 2 ani TS850 si nu e chiar cum zice adacu ;)

                  Comment


                  • Michelin nu am avut, nu ma dau cu parerea.
                    Last edited by vasile.23; 3 December 2014, 15:21.

                    Comment


                    • Would the reviewer purchase this tyre again?
                      Probably
                      Pai de ce nu sunt siguri, daca-s asa smechere TS-urile astea? De ce nu raspund toti cu Definitely? Mai gasesti si Possibly.

                      Comment


                      • Nu stiu, dar eu cu siguranta tot asta as alege daca maine ar trebui sa cumpar. Bineinteles, daca ar fi posibil as testa si michelin si dunlop...dar daca nu a fost posibil am mers pe mana internetului, m-au inspirat doua filmulete de pe you tube, alea m-au facut sa iau conti. Ma apuc da le caut.

                        continental contiwintercontact ts 850 2013 winter…: http://youtu.be/7ayCn1o4fuE


                        Continental TS 850 vs зимняя одесская трасса: http://youtu.be/VMZynyKIatE
                        Last edited by vasile.23; 3 December 2014, 15:34. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • @B997NDL
                          Alpin A3, fabricate 2008. Utilizate fara mila si/sau urma de dubiu/indoiala pana in primavara 2014. Si stim cu totii cum a fost iarna 2011-2012. Cred ca mai am poze pe acasa cu zapada din sectorul 5 unde strada a fost plina cu zapada de 1.5-2 m si circulai prin tunel cu masina.
                          Pe partea ramasa libera era strat de gheata de 15 cm si inca 15-20 de zapada framantata.
                          Nu am avut nicio emotie in a aborda acea iarna.
                          Am mai spus pe aici de cel putin doua ori. In 2013 au inceput sa crape peste tot, iar in zilele cand era umezeala si frig pur si simplu se transformasera in peturi. Orice manevra era riscanta, derapaje absolut nejustificate prin giratorii, etc.

                          Continental TS850 am eu 185/65/15 fabricate in romania, fabricate anul acesta, luate anul asta. Desi in teste cei de la ADAC zic ca sunt cele mai bune, mie nu mi se pare. Alpinele erau peste continental dar conti nu raman in urma prea mult. Acum astept sa vad cum or fi pe zapada proaspata si mare. Deocamdata nu am avut ocazia ca nu prea a fost zapada asta.
                          Am mai avut si de alea ieftine chinezesti, aratau un profil foarte foarte agresiv dar erau praf pe asfalt, praf pe gheata, praf pe zapada, praf in orice conditii. Asa ca, atunci cand ii vad pe unii care se bat cu caramida in piept ca ei fac minunatii si vitejii cu pseudo-anvelope ultra-no-name.... ei ori nu au niciun simt al masinii si nu isi dau seama ce se intampla cand se intampla, ori se dau racing cu masina parcata in fata blocului si au anvelope cu fulg doar ca sa nu le ia mili taloanele.
                          sa troieniti bine,
                          hai troiene hai,
                          si altele asemenea va urez...

                          Comment


                          • Nokian are cineva pe aici? Si la ele as fi curios de un review.
                            Ca acum stim ca michelin si conti sunt ok.

                            Vreun filmulet are careva cu michelin?
                            Last edited by vasile.23; 3 December 2014, 16:14. Reason: Ca acum stim ca michelin si contu sunt ok.

                            Comment


                            • Io am Nokian w+, luate de noi, de cca. o spatamana, pe ambele osii.

                              Inca nu pot veni cu o parere, poate spere mijlocul sau sfarsitul iernii.
                              Deocamdata pe mizeria care a dat in ultimele zile, se comporta excelent, atat la grip, franare cat si zgomot la rulaj atat pe ud cat si pe uscat. Oricum, cert e ca la capitolul silentiozitate si confort sunt clar peste fostele Dunlop wintersport m3.
                              Raman insa de probat aspectele cele mai importante, grip si franare pe zapada, gheata, sleauri, tinuta de drum.
                              Mai imi aduceti aminte pe la sfarsitu' lu' martie, daca uit sa vin cu un review.

                              Pot in schimb, sa vin cu un review la Dunlop Wintersport M3, dupa cca. 6 ani de exploatare si aprox. 50.000km rulati...daca mai intereseaza pe cineva, ptr. ca nu stiu daca se mai fac intre timp.
                              Avantaje: aderenta f. f. buna pe zapada (pe mazga si alte licori, aderenta si franare mediocra), tinuta de drum ok; franare buna pe zapada
                              Dezavantaje: f. zgomotoase la rulaj (de al inceput am obs. treaba asta, indiferent de temperatura si textura asfaltului) si mult mai greoaie decat Nokianurile. Asta se traduce prin consum mare de carburant, cu cca. 1-1.5litrii in plus la suta de km parcursa in aproximativ aceleasi conditiide carosabil si trafic, dar cu anvelope de vara (toamna).
                              Last edited by Kojak; 3 December 2014, 16:30.

                              Comment


                              • Conti ts830 (par example) sunt superioare pe zapada/gheata/terci/puia monta... comparativ cu "miselin" a4. Nu bate campii Vasilica...chiar sunt uimitoare conti!
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google