Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca reiese 115 si 108 din cele spune de ei.
    si sus, unde nu se vede scrisul, dar este apare 115, ce este ? e cu 15% mai ..... ce ?
    Designed for small to medium sized vehicles, the Premium Contact 5 excels in wet braking and rolling resistance when compared to it’s predecessor, stopping 15% shorter and using 8% less fuel. To achieve this target the Premium Contact 5 utilises a number of new
    manufacturing techniques in the tread pattern and sidewall section of the tyre.

    Eco5 sunt mai adecvate pentru drumurile noastre; mai rezistente la tavaleala.
    E si parerea mea.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      In schimb, Goodyear are cred cele mai multe modele performante, bani sa ai.
      daca aveam bani, imi luam direct michelin primacy 3.

      Comment


      • Si eu Goodyear Eagle F1 GSD2, daca erau dimensiuni stock.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          daca erau dimensiuni stock.
          ...si io Dunlop BlurResponse.

          E adevarat ca Conti (in speta, Eco5) sunt mai rezistente pe flancuri decat Dunlop, la modelele care ma intereseaza?
          Last edited by Kojak; 2 March 2015, 18:11. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Eu nu m-am plans deloc de flancurile de la Dunlop.

            Astia de la Conti asa se lauda, cel putin la PremiumContact am vazut, ca au crescut rezistenta pe flancuri.

            Comment


            • primacy 3 exista la noi pe piata, dar sunt vreo 400 de lei.
              pe mine alpin 4 m-au scos zilele trecute dintr-un rahat mai mare decat mine.
              veneam de pe kogalniceanu sa fac stanga la opera pe langa biserica elefterie.
              unul care venea dinspre eroilor, pe linia toleibuzelor, n-a dat prioritate, si eu venem cam cu 60/h. l-am claxonat si mi-am bagat de toate. cand am intors privirea pe directia mea, aveam trei pitoni pe trecere de la intrarea pe elefterie.
              nu stiu cand am pus frana, dar a intepenit. binenteles ca stiu ca am fost idiot, dar ii multumesc lui Dumnezeu ca s-a oprit masina. placutele si discurile cam trebuiau schimbate de minim o luna.
              norocul meu ca sunt "prea pilot". ultima remarca e o gluma la jmecheria mea, ca as fi putut juca table cu becali si copos.

              Comment


              • e imputita trecerea aia, cunosc.

                Comment


                • michelin ne-a scapat de grija anvelopelor iarna/vara

                  a facut o anvelopa de vara care are omologare si de iarna si nu este all season !

                  Michelin a anunţat astăzi lansarea unui nou tip de anvelopă. Aceasta poartă denumirea CrossClimate şi este prima anvelopă de vară ce este omologată şi pentru utilizare în timpul iernii.

                  Comment


                  • O fi buna pentru iernile din Franta, nu ce avem noi in Romania. Are doar profil, nu vad microlamele care se agata de zapada/gheata.
                    Daca nu e all season, ce e ? Marketing.
                    Last edited by mr.K; 2 March 2015, 18:46.

                    Comment


                    • tot francezii, mânca-le-aş roquefortul lor de proşti...

                      Originally posted by mr.K View Post
                      O fi buna pentru iernile din Franta, nu ce avem noi in Romania.
                      Daca nu e all season, ce e ? Marketing.
                      aşa e. noi avem ierni ca în caraibe. ce zăpada ai văzut anul ăsta ?!
                      Last edited by B997NDL; 2 March 2015, 18:47. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • aşa e. noi avem ierni ca în caraibe. ce zăpada ai văzut anul ăsta ?!
                        Mai tii minte cand nu scoteai masina acu 2 ierni? Era zapada cat masina. Caraibe, parol.
                        Dar daca zici tu ca vine iarna gen Caraibe de acu' incolo, pun pe olx gumele de iarna, au vreo 6mm profil, inca mai merg.
                        Si cumpar direct ol sizănul ala, chiar de ei spun ca nu e.
                        Last edited by mr.K; 2 March 2015, 18:50.

                        Comment


                        • nedelea,
                          nu e vorba musai de zapada mestere, ci de multe cicluri inghet-dezghet, cam asa e pe la noi. incepand din nov. pana prin martie, cu exceptiile de rigoare, anu' asta fiind un exemplu.

                          Comment


                          • sa nu exageram: nu ne putem plange de zapada ca nu a fost. e drept ca nu a nins decat de vreo 2-3 ori zdravan toata iarna. mie mi se pare ok pt cei care nu fac multi km/an si decat sa-si ia 2 seturi si sa imbatraneasca anvelopa decat sa se uzeze mai bine una dasta pt ambele sezoane

                            anvelopa zice ca a fost testata intre -30 si+40 de grade. -30 e ok, dar +40 mi se pare cam putin. vara la noi pe asfalt sunt 60-70-80 de grade )

                            Comment


                            • m-ati omorat cu marketingul. ;) daca alea obtin omologare pentru iarna, o obti si in "doiciland" si in intreg ue-ul. nu cred ca la noi e mai nasol decat la nemti, la cehi sau la polonezi.
                              @cristi
                              zdravan n-a nis niciodata. intr-adevar, in iarna 2013-2014 a nins zdravan, dar nu anul asta.
                              Last edited by B997NDL; 2 March 2015, 18:58.

                              Comment


                              • Originally posted by cristi.... View Post
                                vara la noi pe asfalt sunt 60-70-80 de grade )
                                mai taie din ele, et-ule...nu cred ca s-au inregistrat mai mult de 65grC si asta in extremis.
                                Undeva in jur de 50-55grC se inregistreaza vara la nivelul asfaltului, cand la 2m de sol, la umbra sunt 35-38grC.


                                daca ar ajunge la 80grC, ar incepe sa se lipeasca anvelopele de asfalt, cam cum ai calca tu in miere cu pantofii / adidasii.
                                Last edited by Kojak; 2 March 2015, 19:01.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google