Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca este adevarat ce zice reclama, este diferenta mare, allseasonurile nus bune nici vara nici iarna...exceptand una doua modele scumpe...
    Daca asta franeaza si are aderenta aproape la fel ca o guma de vara, si iarna te descurci cu ele, e super, pecand o anvelopa allseazon clasica e vara la franare prastie...este.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Bluresponse cu dot 2015, la dimensiuni stock (doar la alea ma refer), n-au aparut inca nicaieri in romania, cica...si pretul va fi cu cel putin 30 in plus la anvelopa (am intrebat la unii care le aveau cu 300 lei afisate.)
      Deci ies din calcul.

      Streetresponse 2, m-am uitat la ele (aveau cu dot 2114), made in thailanda (nasol, in germany doar bluresponse cica se mai fac). Au deja aproape 1 an de fabricatie, mi se par cam vechi ptr. cat costa.

      Mi-au placut in schimb Michelinurile energy Saver+ grnX, cu profil f. asemanator cu energy saver-urile mele vechi. clasa A frnare pe ud, C conbustibil si 68db.
      Dupa 15 martie a.c., cica pe daca iei 4 gume michelin, primesti un vaucer sub forma unui bon de benzina in valoare de 100lei, de la mol.
      Astea, unde m-am uitat, le-am gasit usor sub 270lei / buc. Adica in jur de 250, daca socotim si vauceru ala.
      Si sunt made in germay, scrie pe ele.

      ce am sesizat, ca le-am pus unu' langa altu', energy saver + si streetresponse 2, astea din urma au suprafata de contact mai mica decat michelin, ceea ce zic io ca printre altele inseamna si absobtia neregularitatilor carosabilului, mai deficitara decat la michelin.
      cu alte cuvinte sunt mai sport, in plus si flancurile mi se par mai sensibile la dunlop decat la michelin (mi-a confirmat si insu' ala care mi-a aratat gumele)

      Acuma, parca incepe sa ma bata gandu' la michelinuri, desi nedelea se tot repeta p-aici ca energy saver + grnX au rewievuri proaste.
      Singurul lucru pe care am avut sa-l reprosez muchelinurilor energy saver vechi, este ca dupa cca. 2 ani au aparut fisuri superficiale (fara nici un fel de influenta), in conditiile utilizarii corespunzatoare (iarna- vara gume dedicate)
      Pareri?
      Last edited by Kojak; 9 March 2015, 17:57.

      Comment


      • nu au riviu-uri nasoale. am constatat cu stupoare ce energy saver+ sunt acum in top, si nu energy saver.
        Afla ultimele noutati despre anvelope vara, anvelope iarna sau anvelope all season, teste de anvelope realizate de profesionisti auto.

        si nedelea esti tu. nu sunt rusoaica sa fie numele de familie la feminin. eu sunt nedel, altfel aveam 997NDLA

        Comment


        • Pai uite, cica in 2013 au luat cel mai mare punctaj general.

          Am uitat linkul:

          2013 European Summer Touring Tyre Test,tyre reviews,tire rating,tyre review,tire review, tyre, tire, review, ratings
          Last edited by Kojak; 9 March 2015, 18:12. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • E ceva subiectivism acolo, in nici-un caz energy saver plus nu sunt peste Dunlop bluresponse.

            Comment


            • Cu asta sunt de acord si io....dar mi-am luat gandu' de la bluresponse.

              Comment


              • falken sincera SN832, mai ieftine, A la franre pe ud si stau bine si la consum.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Pe de alta parte, aici are parte de reviewuri praoste energy +:

                  If fuel economy is all you want from a tyre, this is the answer – but there’s a price to pay.


                  ...le clasifica aproape dezastruoase la comportamentul pe ud (desi au clasa A)..si daca nici in UK nu ploua...

                  Comment


                  • ce inseamna la tine dezastruoase ?! chiar da ar fi "8th", nu mi se pare dezastruos sa fi al optulea model de anvelopa din tot ce exista "on planet earth". 2. nu trebuie sa te iei dupa alea. spunem ca adac ar favoriza conti, de ce n-ar favoriza enlezii dunlop ? saracii francezi ei nu fac topuri. eu am merrs cu energy saver prin apa si sunt beton.

                    Originally posted by Cromatic View Post
                    E ceva subiectivism acolo, in nici-un caz energy saver plus nu sunt peste Dunlop bluresponse.
                    de unde stii tu si Kogeac care e clasamentul dintre cele doua ?! ati mers cu vreuna dintre ele ?
                    Last edited by B997NDL; 9 March 2015, 19:41. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by popavlm View Post
                      este, este marfa si cu DOT-ul asta...
                      uite si dovada...
                      Attached Files
                      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                      Comment


                      • Pareri despre GoodYear EfficinetGrip 88T?

                        La test stau bine:

                        Im ADAC Sommerreifen Test werden die besten Reifen der verschiedenen Reifengrößen ermittelt. Welche Reifen haben sicheren Grip, welche sparen am meisten Sprit?


                        La preturi, in jur de 250lei. Made in...?

                        nedeleaou, pana acu' te vaicareai cam pe fiecare pagina d-aci, cum ca energy saver + sunt de kko (ca asa ai auzit tu)...acu' o intorci ca la ploiesti.
                        hotaraste-te-n plm!
                        energy saver (fara +), nu excelau pe ud. stiu ptr. ca am asa ceva.
                        Last edited by Kojak; 9 March 2015, 20:04.

                        Comment


                        • GoodYear, dupa parerea mea sunt niste cauciucuri grele... vb. la modul general
                          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                          Comment


                          • detaliaza...
                            Io vad ca au calificative cel putin bune, etichete de top, sunt gama premium, pret ok ptr. gama asta...si totusi parca nu se arunca loganistii la ele, de ce?

                            Comment


                            • foarte bune, dupa ce spun astia.
                              ce .... lui Mantiliza ne freci atat ? pentru 200 de lei in plus iei blueresponse si ai terminat. dac stau bine la zgomot, imi iau si eu, daca nu, merg tot pe michelin, dar energy saver +. foarte multumit de energy saver din dotare.

                              Comment


                              • Originally posted by cristi.... View Post
                                poate li s-a tras de la faptul ca le-ai pus pe jante neadecvate. eu le-am ales la sugestia indirecta a unui bun amic (nu m-am lasat totusi numai pe mana lui) care are niste vikinguri
                                oare tot din cauza ca le-am pus pe jante neadecvate au ramas dupa 2 sezoane de vara fara carne absolut deloc pe ele, am venit odata de la Brasov pe o ploaie, spatele imi era pe toata soseaua, acvaplanau ca naiba, am facut aproape 4 ore pana in mures. Si acum imi fac cruce ca am ajuns intreg acasa.
                                Poate sa imi zica cine ce vrea Viking = SHIT si nu vreau sa mai aud nici macar odata de asa ceva.

                                Deci pana la urma mai are cineva caucicucuri de 185 pe jante cu 7J fara consecinte ?
                                Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google