Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • acelasi logan cu 2 airbag-uri e mai sigur cu anvelope premium decat cu stifturi. daca n-ai airbag-uri poti sa pui orice anvelopa ca e tot aia ?! care e logica.
    m-ai vazut pomenind undeva de studii ?! eu vorbeam doar de gandire si de logica.

    Comment


    • Originally posted by cristi.... View Post
      eu in oras merg cu 50-60 maxim
      in oras, numa' daca-s constrans de gropi, radar, trafic, polei sau zapada, merg cu vitezele alea. 50 imi da in nas intr-a 4-a, ce dracu', is motoare mici, rasnite de turatie.
      nedelea stie ca daca prinzi o linie libera-n buc. e pacat sa n-o dai si p-a 5-a (70-80), este?
      Last edited by Kojak; 9 March 2015, 23:36.

      Comment


      • mie imi place in oras sa merg incet/legal. nu ma grabesc nicaieri.

        depinde de situatia de trafic. daca e vb de accident iminent frontal/lateral/ intrat in sant, cap de pod etc anvelopele nu mai au nici un rol, intra in joc airbagurile, structura de rezistenta etc

        p.s

        o fi avand loganu 2 airbaguri, dar soferul are numai 1 si de obicei e cu deschidere intr-o singura treapta, nu e ca la masinile mai de soi care au un calculator care calculeaza viteza de deschidere a.i sa nu-ti spargi capu cand se deschide (una e cand stai cu scaunu dat in spate si alta daca esti foarte app de volan). deci ajungi ca si ala 1 airbag sa fie cu semn de intrebare asupra eficientei lui
        Last edited by cristi....; 9 March 2015, 23:46.

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          nedelea stie ca daca prinzi o linie libera-n buc. e pacat sa n-o dai si p-a 5-a (70-80), este?
          bineinteles. pe timisoara nu merge cu mai putin de 80 pe ceas.
          dar cel mai mult imi place pe podul basescu-oprescu cu 120.

          "daca e vb de accident iminent frontal/lateral/ intrat in sant, cap de pod etc anvelopele nu mai au nici un rol,"

          asta e din putul gandirii ?!

          Comment


          • Tot din putul gandirii: de ce sa dai 300-350 pe BluResponse, cand cu 250 iei Premium Contact?

            Comment


            • nu,e din putu tastaturii )

              cum sa mergi cu 120 pe ceas in oras?! bai, hai sa incheiem discutia ca nu ajungem nicaieri

              bluresponse alea sunt de fitza pt logan, deja o dam in pseudo-megalomanie;. da ma rog...

              e ca si cum ti-ai lua un telefon vertu care face fix acelasi lucru ca un smartphone normal; okey asta nu ar fi nici o problema daca nu ar aparea o discrepanta frapanta intre telefonu ala vertu de 10-20 de mii de euro si faptu ca poseosru sta intr-un apartament nu stiu unde. adica sa existe o corelatie fireasca intre telefon, casa, masina, conturi etc
              Last edited by cristi....; 9 March 2015, 23:53.

              Comment


              • Originally posted by cristi.... View Post
                mie imi place in oras sa merg incet/legal. nu ma grabesc nicaieri.
                Festina lente...in dulcele stil ardelenesc . sper ca nu pe banda 2 rulezi cu 50...

                Originally posted by cristi.... View Post

                cum sa mergi cu 120 pe ceas in oras?!
                e putin...pe cheiu garlii intr m. bravu si tg. vitan, e turbo zone, 140 pa ceas.
                Last edited by Kojak; 9 March 2015, 23:50. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • daca pe banda 1 sunt gropi merg pe 2. ce?! legal sunt perfect acoperit. viteza maxima in oras e de 60, eu merg cu 60, maximul legal, de ce ar vrea altu sa ma depaseasca?! ma dau la o parte numai daca e civilizat, nu ma ia la flashuri etc. daca nu, il oblig pe el sa treaca pe banda 1 sa-si rupa masina. asta se aplica si la drum intins, inclusiv autostrada (pastrand proportiile de viteza). pe drum prost merg f incet si in zig zag/ mijloc pt ocolirea tuturor imperfectiunilor drumului. daca nu avem drumuri civilizate asta este, trebuie sa ne adaptam

                  eu m-am obisnuit sa merg numai pe banda 2 pt ca e in stare mult mai buna decat 1, in g-ral. banda 1 numai pt scurt timp, cat sa fac loc altora sa ma depaseasca, apoi revin pe 2 la loc
                  Last edited by cristi....; 10 March 2015, 00:01.

                  Comment


                  • Originally posted by cristi.... View Post
                    bluresponse alea sunt de fitza pt logan, deja o dam in pseudo-megalomanie;. da ma rog...
                    concuzia asta o trage cineva care a tras de niste jeguri de kormorane minim 5 ani si pe care le-a considerat niste anvelope bune in tot acest timp.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Tot din putul gandirii: de ce sa dai 300-350 pe BluResponse, cand cu 250 iei Premium Contact?
                      eu o sa-mi iau blueresponse numai ca sa-l oftic pe Kojak. si fiindca am vazut ca sunt pe primul loc in top. ce mare diferenta 200 de lei la 4 anvelope ? dar de fapt sunt 160, ca nu gasesti premiumcontact, energy saver la mai putin de 259.

                      Comment


                      • le-am masurat ieri pe cele de iarna. fata 6mm, spate 7mm.
                        cele de vara o mai duc si ele mult. daca aveam bani extra le schimbam doar de amorul artei , dar asa, mai astept.

                        Comment


                        • Numai basinosi cu dunlop, michelin, continental, goodyear. 90% merg cu ce apuca si voi va uitati la cate crapaturi are matrita de turnare :-))))
                          Va da lectii cristi cum se ruleaza cu kormoran, noapte, ploaie torentiala si 120 km/h. Se incadreaza la gogosi cu branza de oaie care pute :-)))
                          Nici Cezar nu se streseaza atat si voi la 185 latime masurati si gaura :-))))
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • ia-ti premium contact 5... merita toti banii... parca nici toyo-urile mele nu stau pe drum ca astea + ca senzatia de "servocity" e priceless...
                            Last edited by crististreulea; 10 March 2015, 09:38.
                            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                            Comment


                            • Originally posted by popavlm View Post
                              on: ia-ti premium contact 5... merita toti banii... parca nici toyo-urile mele nu stau pe drum ca astea + ca senzatia de "servocity" e priceless...
                              la zgomotu' de rulaj pe uscat / ud, cum stau ptr. niste gume de vara?
                              Last edited by crististreulea; 10 March 2015, 09:38. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • unde erau facut premium contact 5, ca nu mai retin?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google