Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa stiu ca simplu, probabil se mai fac. Eu inca nu le-am vazut ca nu am fost acasa, sunt la tata. http://www.anvelopejantepromotii.ro/...el:EnergySaver
    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

    Comment


    • Pana la urma mi-am comandat Dunlop Sport Fast Response 185/65/15 88H cu DOT mai vechi, 2-3 ani sper sa reziste.

      Comment


      • Din 1 mai vor fi disponibile in sfarsitttt !!!
        Cat de curand se va termina si cu tampenia asta referitoare la schimbatul cauciucurilor.
        Se pare ca cei de la Michelin au inventat un cauciuc de vara,legal si iarna si nu,nu este all season !

        Mai multe detalii aici:

        La doar câteva zile după prezentarea anvelopei Michelin CrossClimate, am răspuns invitaţiei primite din partea companiei franceze de a testa noul pneu în Alpii francezi.


        Pana aici le-a fost !
        Last edited by Allyn_y; 10 March 2015, 14:42.

        Comment


        • Vorbim aici de vreo 2 saptamani.

          Comment


          • Nu stau sa rasfoiesc toate threadurile ca altii insa ideea e geniala in sfarsit, asta da inovatie !!!
            Bravo Micheline,de asta v-am si cumparat stiam eu ca sunteti buni
            Last edited by Allyn_y; 10 March 2015, 14:51.

            Comment


            • Stiam eu ca tii cu francezii.
              Adevarata inovatie, nici n-au mai fost anvelope care se foloseau tot anul, e prima.

              Comment


              • Aia spun ca e o inovatie in domeniul anvelopelor auto si tu zici ca a mai fost asa ceva?!

                '' Cu o zi înainte de Salonul Auto de la Geneva, Michelin anunţa o revoluţie în domeniul anvelopelor auto.
                Este PRIMA anvelopă de vară certificată pentru utilizarea pe timp de iarnă.''

                In loc sa faci spam pe absolut toate threadurile aiurea...intelege ce scrie macar chiar daca e greu..
                Last edited by Allyn_y; 10 March 2015, 15:00.

                Comment


                • Ce sa citesc man?
                  Alea ce se foloseau pana acum tot anul, numite generic allseason, erau cumva de iarna si se utilizau si vara?
                  Nu tot anvelope pentru utilizare 12 luni/an erau?

                  Este prima anvelopă de vară certificată pentru utilizarea pe timp de iarnă
                  De ce nu iarna cu utilizare pe timp de vara? Dupa profil, pare de iarna.
                  Last edited by mr.K; 10 March 2015, 15:02.

                  Comment


                  • Da cum ziceam..ai postat doar de dragul de a face spam ,mai si spui ca se vorbeste de 2 saptamani cand habar n-ai despre ce e vb
                    Aceasta anvelopa nu are nici o legatura cu anvelopele all season

                    O mica parte din articol despre ce e vorba :

                    ''Doar o alta anvelopa all-seasons?
                    Nicidecum. MICHELIN CrossClimate nu este un pneu numit popular all-seasons sau mixt. Si asta pentru ca, pana acum, anvelopele care erau catalogate a fi drept all-seasons aveau mai multe trasaturi si caracteristici ale pneurilor de iarna, decat ale celor de vara. Erau de fapt niste anvelope de iarna fabricate dintr-un compus care nu se intarea la venirea caldurii si cu o suprafata de rulare mai adanca, cu un profil mixt de iarna-vara. Insa erau preponderent orientate catre sezonul rece. Ca, pana la urma, cu cele de iarna poti sa mergi si vara, asa cum o fac multi soferi din Romania, insa cu cele de vara pe zapada sau gheata... nu prea.
                    CrossClimate este tocmai invers. Este o anvelopa special gandita pentru vara, cu care se poate merge cu niste performante uluitoare si iarna. Si este realizata cu o tehnologie noua, dintr-o compozitie revolutionara care isi pastreaza calitatile la oscilatiile de temperatura cuprinse intre -20 de grade si +40 de grade. Mai precis, daca o anvelopa de iarna se comporta defectuos vara, din cauza ca materialul se intareste, iar un pneu de vara devine rigid pe timp de iarna, in cazul acestor noi pneuri materialul ramane la fel si isi pastreaza aderenta si elasticitatea.
                    Pe langa materialul din care este fabricat, noul pneu MICHELIN CrossClimate mai are ceva inedit. Un design al suprafetei de rulare special gandit ca sa impace soferii in orice conditii de drum, fie vara, fie iarna. Profilul este mai mult de vara, pentru ca nu prezinta clasicele blocuri pozitionate in zig-zag si nici designul pronuntat al pneurilor de iarna. Dar datorita unor inovatii dezvoltate de inginerii de la Michelin, anvelopa CrossClimate reuseste sa aiba un profil ce permite aderenta perfecta pe zapada, dar si pe asfalt umed sau pe cel uscat. ''
                    4 tuning
                    Last edited by Allyn_y; 10 March 2015, 15:11.

                    Comment


                    • Nu ma apuc acum sa detaliez insa aceasta anvelopa nu are nici o legatura cu anvelopele all season
                      Zici ca le-ai proiectat tu de le cunosti in amanunt.
                      Eu nu raman cu gura cascata la un articol scris de Michelin, mai intai testez marfa, apoi spun tuturor: super anvelope, inovatie, meserie etc. Daca e cazul.

                      Originally posted by Allyn_y View Post
                      Da cum ziceam..ai postat doar de dragul de a face spam ,mai si spui ca se vorbeste de 2 saptamani cand habar n-ai despre ce e vb
                      Aceasta anvelopa nu are nici o legatura cu anvelopele all season

                      O mica parte din articol despre ce e vorba :

                      ''Doar o alta anvelopa all-seasons?
                      Nicidecum. MICHELIN CrossClimate nu este un pneu numit popular all-seasons sau mixt. Si asta pentru ca, pana acum, anvelopele care erau catalogate a fi drept all-seasons aveau mai multe trasaturi si caracteristici ale pneurilor de iarna, decat ale celor de vara. Erau de fapt niste anvelope de iarna fabricate dintr-un compus care nu se intarea la venirea caldurii si cu o suprafata de rulare mai adanca, cu un profil mixt de iarna-vara. Insa erau preponderent orientate catre sezonul rece. Ca, pana la urma, cu cele de iarna poti sa mergi si vara, asa cum o fac multi soferi din Romania, insa cu cele de vara pe zapada sau gheata... nu prea.
                      CrossClimate este tocmai invers. Este o anvelopa special gandita pentru vara, cu care se poate merge cu niste performante uluitoare si iarna. Si este realizata cu o tehnologie noua, dintr-o compozitie revolutionara care isi pastreaza calitatile la oscilatiile de temperatura cuprinse intre -20 de grade si +40 de grade. Mai precis, daca o anvelopa de iarna se comporta defectuos vara, din cauza ca materialul se intareste, iar un pneu de vara devine rigid pe timp de iarna, in cazul acestor noi pneuri materialul ramane la fel si isi pastreaza aderenta si elasticitatea.
                      Pe langa materialul din care este fabricat, noul pneu MICHELIN CrossClimate mai are ceva inedit. Un design al suprafetei de rulare special gandit ca sa impace soferii in orice conditii de drum, Asta am cititfie vara, fie iarna. Profilul este mai mult de vara, pentru ca nu prezinta clasicele blocuri pozitionate in zig-zag si nici designul pronuntat al pneurilor de iarna. Dar datorita unor inovatii dezvoltate de inginerii de la Michelin, anvelopa CrossClimate reuseste sa aiba un profil ce permite aderenta perfecta pe zapada, dar si pe asfalt umed sau pe cel uscat. ''
                      4 tuning
                      Deci imi citezi ce spun aia, asta stiam.
                      Ma gandeamca lucrezi la vreo revista auto si le-ai testat tu insuti.


                      Aceasta anvelopa nu are nici o legatura cu anvelopele all season
                      Pot aminti totusi o legatura: se folosesc tot timpul anului.
                      Last edited by IancuMIC; 10 March 2015, 16:05. Reason: Automerged Doublepost off-topic

                      Comment


                      • Eu doar am citit articolul insa se pare ca deja au fost testate peste 5.000.000 km conform publicatiei.

                        Poate acum se sesizeaza vreun moderator sa faca curatenie la posturile care n-au legatura cu subiectul threadului

                        Comment


                        • Aline, se pare ca si tu esti genul de om manipulat de presa. un cauciuc pe care il poti folosi tot timpul anului cum se cheama? Asta e doar un alt tip de marketing, facut special pentru astia de se cred inteligenti
                          mr.K, n-ai cu cine

                          Comment


                          • Ca e mai mult bun vara si nu iarna ca una ca alta, ce conteaza.... Marketing sa fie romanu e laudaros, daca aude reclama pe produsu lui, uita de defecte.
                            Last edited by IancuMIC; 10 March 2015, 16:03. Reason: off-topic
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Sa treaca o iarna si vedem ce e cu CrossClimate.
                              Dar asa, nici nu e lansata, nici nu stim daca e de vara pentru iarna sau de iarna pentru vara, stim doar ce spun aia de la Michelin. iar aia n-o sa spuna ceva rau de anvelopa lor, nu?
                              Last edited by IancuMIC; 10 March 2015, 16:03. Reason: off-topic

                              Comment


                              • Eu stau 4 ani, termini serurile noi, daca in 4 ani o sa aibe reputatie buna iau...
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google