Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by catalin08 View Post
    DOT1305 (ai dreaq astia de la Dacia, masina este fabricata iunie 2006)
    Exact asa e si a mea (masina), luna si anul.
    Si a mea e "virgina", m-ai facut curios, chiar o sa ma uit la rezerva la DOT.

    Originally posted by catalin08 View Post
    Ca rezerva eu zic ca merge, nu are sens sa mai investesc si in asa ceva nu?
    Parerea asta o am si io, rezerva e...rezerva, n-ar trebui sa meraga pe o masina in mod normal nici macar cateva sute de km (decat in extremis).

    Daca e sa fim mai catolici decat papa, ne trebuie rezerva dedicata fct. de anotimp, la fel ca si gumele curente, iarna-vara.

    Comment


    • Originally posted by catalin08 View Post
      Ca rezerva eu zic ca merge, nu are sens sa mai investesc si in asa ceva nu?
      nici nu-ti trebuie altceva. multi nici n-au rezerva din cauza de instalatie pe gaz.

      Comment


      • Stiu, asta cu GPL-u' am vazut-o la multi, care initial au tinut roata in portbagaj ca atare, dar cand au vazut ca de mult ocupa, au scapat de ea. Gasisem la un moment dat un anunt pe un site unde omu' zicea sincer ca si-a pus gaz si nu-i mai trebuie rezerva Cu greu m-am abtinut sa-i dau un mesaj sa-l rog sa-mi explice cum il salveaza GPL in care de pana de cauciuc.

        Magari baietii de la Mioveni, pai cum sa-mi puna din start cauciuc asa "vechi" pe masina fabricata in iunie 2006? Nu e tragedie, dar chiar asa?
        Si nu ne duce pe noi in ispita, caci gasim drumul si singuri

        Comment


        • taieri de costuri. si la cate vulcanizari sunt acum, n-ai nevoie de rezerva. gasesti pe unul sa te duca 1 km cu roata.

          Comment


          • Mai bine sa n-avem nevoie, dar din pacate la drumurile si santierele noastre vesnice, mai dam de un cui, o groapa aparuta peste noapte
            Si nu ne duce pe noi in ispita, caci gasim drumul si singuri

            Comment


            • Problema e, ce faci daca n-ai rezerva, "reusesti" sa tai cauciucul si devine pe loc inutilizabil.
              Chemi platforma si platesti o gramada de bani pana la prima vulcanizare, mergi pe janta etc?

              Daca e doar cui sau holtzsurub, chiar daca incepe sa se lase, de obicei se lasa dupa ce ai ajuns la destiantie (vb. de distantele din oras). Sau daca se lasa mai repede, merge un kit d-ala antipana pe baza de spray sau un compresor mic special ptr. asa ceva.

              Comment


              • Pai Michelin-ul care azi a decis sa nu-mi mai fie alaturi initial a luat si 1 cui, dar s-a rezolvat cu un dop, iar pana ajuns la o vulcanizare am mers asa, dar scapa foarte usor aer.
                Si nu ne duce pe noi in ispita, caci gasim drumul si singuri

                Comment


                • Originally posted by Kojak View Post
                  Problema e, ce faci daca n-ai rezerva, "reusesti" sa tai cauciucul si devine pe loc inutilizabil.
                  Chemi platforma si platesti o gramada de bani pana la prima vulcanizare, mergi pe janta etc?
                  suni un prieten sau faci fifty-fifty.
                  unde gasesti cuie sau "ustensile" de taiat cauciucul ?! mai degraba de strambat janta...
                  la drum lung ar putea fi o problema, dar in bucuresti... sa fim seriosi. am destui amici care ar veni oricand.

                  @catalin
                  unde ai luat cuiul ? in bucuresti ?!

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    suni un prieten sau faci fifty-fifty.
                    unde gasesti cuie sau "ustensile" de taiat cauciucul ?! mai degraba de strambat janta...
                    la drum lung ar putea fi o problema, dar in bucuresti... sa fim seriosi. am destui amici care ar veni oricand.
                    cum mah unde? liniile de tramvai de la nivelul asfaltului iti zic ceva?
                    au fost n cazuri de genu', nu-ti trebuie decat putin "noroc si multa dibacie".


                    apropos de bluresponse-urile astea pe care le am acum, sunt primul set de anvelope care dupa rulajul de inceput NU au necesitat reechilibrare (la 160 tin volanul cu 2 dejte) , in conditiile in care mai am si niste table (de origine, luate de la reprezentanta ) ordinare de vreo 6-7 ani vechime.

                    cum spuneam, pana acum absolut toate anvelopele noi pe caere le-am avut si pus pe masina, bateau putin la viteza in primii 500-1000km, dupa care le faceam o reechilibrare si problema se rezolva, ptr. ca "se asezau".

                    a, inca o chestie, au cerut f. putin plumb, intre 10-15gr per roata, in conditiile in care michelinurile cereau intre 15-40gr / roata
                    Last edited by Kojak; 19 April 2015, 22:40.

                    Comment


                    • Toata lumea Dunlop BluResponse ... ei bine eu le am din 2013 cand au aparut pe piata. Si pentru ca erau la inceput nu am gasit 185/65 R15, pentru ca atunci nu fabricau dimensiunea si am luat 195/60 R15. E al treilea sezon pentru ele si descopar ceva nasol: devin zgomotoase o data cu uzura. Au peste 6mm dar nu mai au 8-9 mm cat au de noi. Acum la schimbul de la conti ts850 si ele uzate la vreo 6mm e destul de evident.
                      O alta experienta cu Dunlop Sp Sport 01 care spre 3-4mm sunt extrem de galagioase desi cu dot 2012 ma face sa nu mai cumpar Dunlop: au un zgomot foarte redus cand sunt noi dar cand incep sa se uzeze ajung in topul celor mai zgomotoase anvelope. Ceea ce cu Conti de exemplu nu am experimentat. Habar nu am de la ce se mareste zgomotul o data cu uzura, dar asta e senzatia mea.

                      O alta problema cu BluResponse a fost ca nu am putut sa le echilibrez sa nu imi mai tremure volanul la 145Km/h. Acum le folosesc in Buc. si nu ma mai intereseaza.

                      L.E. Deci trebuia sa le pun pe table ...

                      Da poate am nimerit un lot naspa. Sau matrita e naspa pe 195/60 R15.
                      Last edited by madhorsefuzzy; 19 April 2015, 23:14.

                      Comment


                      • Orice anvelopa devine mai zgomotoasa atat odata cu trecerea timpului (rigidizarea caciucului) cat si datorita uzurii, bineinteles...asta nu-i o noutate.

                        Care model de la Conti ai observat ca n-ar fi zgomotoase? Ptr. ca Premium 5 sau Eco 5 sunt date de noi cu 70-71db. Mira-m-as ca odata cu uzura sa devina mai silentioase.

                        Acuma, stii cum e, e greu, daca nu chiar imposibil sa fii obiectiv si nici nu putem generaliza cu impresiile noastre.

                        @madhorsefuzzy, unde-s facute bluresponseurile tale?
                        Last edited by Kojak; 19 April 2015, 23:36.

                        Comment


                        • Chestia cu rigidizarea cauciucului nu vreau sa o cred pentru ca vorbim de cauciucuri cu dot 2012-2013.

                          Conti EcoContact 3 echipare Logan de fabrica. Dot 2006 in 2012 erau parfum.

                          Daca de noi au 70-71 si uzate au 72-73 eu zic ca e mai ok decat 67-68 de noi si 78-79 uzate. Dar vorba aia cine sta sa masoare asta? Se masoara doar de noi ...

                          BluResponsurile mele sunt facute in Polonia.

                          Comment


                          • Dunlop am pe Megane si niciuna din probleme ridicate de d.ta nu le-am sesizat.
                            Tot in Polonia sunt fabricate.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Dap. O fi problema de dimensiune la care n-au nimerit-o. Pe 185/65 R15 am vazut ca livreaza BluResponsuri si pentru Dacia.

                              Ca o paranteza vreau sa schimb Dunlop-urile Sp Sport 01 uzate cu ceva GoodYear: nu pot cumpara pentru ca lotul pe dimensiunea mea e blocat de GY in depozitul lor. Cica investigheaza daca sunt probleme cu lotul pe dimensiunea aia sau a fost vina utilizatorului.

                              Comment


                              • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                                Dap. O fi problema de dimensiune la care n-au nimerit-o. Pe 185/65 R15 am vazut ca livreaza BluResponsuri si pentru Dacia.
                                Cunosc problema ta cu bluresponse-urile de pe reno pct ro si nu pun deloc la indoiala ce spui, dar din ce am mai citit si pe alte forumuri auto, referitor la multumirea soferilor vis-a-vis de aceste anvelope, esti singurul care are probleme de natura asta (cu echilibratul). Si vorbim de dimensiuni cu mult mai mari decat 185 (de fapt ptr. 185-ul stock de logan nici n-am gasit pareri), inclusiv 195. Toata lumea vorbeste la superlativ de modelul asta de gume, d.t.p.d.v.
                                Pe de alta parte mai sunt destui colegi care utilizeaza anvelope cu 195 pe logan, e drept, alte marci, si nu s-au plans de probleme.

                                Acuma, ma gandesc ca poate din alea 4, 1 are o problema (depozitat gresit - stiva mare de alte anvelope deasupra lui, greutate mare suportata pe flancuri etc) si s-a nimerit pe fata.
                                Ai incercat permutare stanga/ dreapta. si/sau fata / spate? Niciun rezultat, nicio imbunatatire? Reechilibrarile le-ai facut la vulcanizari diferite?
                                Adica chiar toate 4 au probleme?!
                                Daca masina era tip-top pe partea de directie si articulatii, jantele bune, fara probleme, de ce n-ai cerut inlocuire. Eu sa dau atata amar de bani stiind ca totu e ok la masina si jante si imi bat gumele noi premuim, dupa reechilibrare, ma tineam de capul lor pana le schimbau si/sau echilibrau a.i. sa nu mai bata nici la maximul vitezei posibile.
                                Last edited by Kojak; 20 April 2015, 09:33.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google