Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • problema e ca mi-am lovit una din jantele de vara si s-a dus naibii si cauciucu si momentan nu am prea multi bani pt alte cauciucuri , jantele fiind pe 16
    da,pe fata stiu ca se uzeaza tare dar cele de pe spate ?
    Its just a car ...

    Comment


    • mi-am luat doua dunlop sport ... doar ca sunt an diferint uzura la fel ...(second hand)
      or avea ceva?
      unul e din 04 altu din 07
      Its just a car ...

      Comment


      • ala din 04 poti sa-l arunci de-acum. cum sa-ti iei, mai, gume vechi de 6 ani? zau ca nu va inteleg. jante, eleroane, pile, ciocane, maturi, da' o guma calumea nu v-ati lua, ca-s scumpe...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Ce ziceti de Firestone Multihawk a avut careva?

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            ala din 04 poti sa-l arunci de-acum. cum sa-ti iei, mai, gume vechi de 6 ani? zau ca nu va inteleg. jante, eleroane, pile, ciocane, maturi, da' o guma calumea nu v-ati lua, ca-s scumpe...
            am observat tarziu ca e din 2004 dar am schimbat-o
            la cat schimbi la cele second hand mai bine iei noi noute si asa voi proceda in viitor
            problema cu cele noi e ca dai 350 de lei pe bucata la o guma buna si dai intr-o groapa si s-a dus drecu asa la second nu te prea doare capu
            Its just a car ...

            Comment


            • mah, e corect ce zici tu, dar cu aia noua, desi nima' nu garanteaza, ai sanse mult mai mari sa mergi sanatos fara surprize neplacute. e ca si casco, n-ai musai nevoie, da' e bine uneori sa-l ai
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • de anvelopele maragoni ce parere aveti ? mi se par ieftine in comparatie cu multe alte firme
                Its just a car ...

                Comment


                • ce parere aveti de anvelopele accelera alpha ?
                  is si destul de ieftine ..

                  Accelera Alpha reviews online @ Tyretest.com! Read reviews by other customers using this tyre thread!
                  Attached Files
                  Its just a car ...

                  Comment


                  • Salut,
                    am tot citit pe forumul acesta si am facut un "wish-list" de anvelope dar,... am 2 dileme si as dori sa ma ajutati la rezolvarea lor:
                    1. as vrea sa-mi pun 2 anvelope de iarna pe fata noi si sa le pun pe cele goodyear gt3 (2007) pe spate. Nu am bani sa le pun pe toate 4 de iarna (vreau sa iau si jante pt cele de iarna). Banuiesc ca este mai ok asa decat sa pun kormoranele k801 originale (2006). Poate joc la loto si fac rost de bani sa le iau si pe cele de pe spate.

                    2. am de ales dintr-o multime de modele. preturile sunt cele de pe magazine online. Inca nu am sunat sa-i intreb daca le au pe stoc, dar sa incepem:
                    bf goodrich g-force 212
                    Bf Goodrich G-force Winter 239
                    bf goodrich Winter G 185
                    BRIDGESTONE LM30 255
                    BRIDGESTONE lm32 255 285
                    Dunlop Winter M3 220
                    dunlop wintersport 3d 278 255 238 267 287 280
                    firestone winterawk 2 evo 243 220 219 221 244
                    firestone winterhawk 211
                    GoodYear Ice Navi , q=160 261
                    goodyear icenavyzea 250
                    GOODYEAR ULTRA GRIP EXTREME 272
                    goodyear ultragrip 7+ 260 246 276
                    Michelin Alpin A2 273
                    Michelin ALPIN A3 279
                    Michelin ALPIN A4 278
                    Pirelli W 190 Snowcontrol 243
                    pirelli w160 206
                    pirelli winter carving 269

                    bugetul meu este de 850 ron. Cum o janta originala de tabla este 150 ron, imi mai raman 550 ron pt anvelope. Pt. transport, montat , echilibrat sa zicem ca mai fac rost de bani.
                    Va multumesc.

                    Comment


                    • Nu se recomanda sa pui anvelope de iarna pe fata...pe un drum cu polei daca "pierzi" spatele ori te duci in sant (am patit eu) ori pe contrasens, deci mai bine le pui pe spate. Sfatul meu e sa lasi momentan jantele si sa-ti iei 4 anvelope de iarna. Pana la primavara mai strangi ceva si-ti iei si jante.

                      Vezi ca pe forum poti sa gasesti anvelope bune de iarna 4 bucati la 500-550 de ron
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • salut, ar fi de ales intre 2 categorii:
                        DEBICA FRIGO 2 - 88 T si firestone winterawk 2 evo.
                        si
                        Dunlop Winter M3, dunlop wintersport 3d, Bf Goodrich G-force Winter si goodyear ultragrip 7+.
                        la fiecare categorie pe care m-ati sfatui si in ce ordine.
                        Va multumesc

                        Comment


                        • Salut

                          DEBICA FRIGO 2 - 88 T asta este si alegerea mea, cred ca are un pret foarte bun si avand in vedere ca in cei 3 ani de cand am masina am facut 36000km cu michelinurile 4 season stock, imi vor fi astea bune in urmatorii 3-4 ani aceste michelinuri le tin ca si anvelope de vara, un sezon mai rezista.

                          Comment


                          • Vreau sa cumpar 2 Fulda de Iarna, dar nu sunt ferm convins de dimensiuni. 195/65 sau 195/60 ?! Nu vreau 185 deoarece jantele sunt late (7J) si nu stau deloc bine cele de 185.



                            Recomandari ?

                            Comment


                            • Cel mai indicat e sa mergi pe 185...cauciucurile mai late au randament mai scazut iarna din cauza presiunii mai mici, exercitate pe cm patrat.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Imi este aproape imposibil sa pun 185 pe jante deoarece trag rau de ele. Vara am probleme de pierderea presiunii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google