Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • deja va puneti anvelopele de iarna pe masini ?
    Its just a car ...

    Comment


    • Cei din sud, noi astia din nord vrem un motiv mai intai ca sa facem asta, de exemplu sa fie temperatura pe cateva zile sub 7 grade.
      Celsius.

      Comment


      • la mine ziua e pe la 15 grade si deja seara-noaptea undeva la 0 grade
        Its just a car ...

        Comment


        • Originally posted by zake View Post
          Anul trecut nu mi-am luat gume de iarna, am mers cu Michelin Energy din fabrica (de vara) si sincer va spun ca nu m-au dezamagit. Acum am 42000 Km cu ele si nu ma mai risc. E criza totusi. Cred ca imi iau macar 2 de iarna si le pun pe rotile din fata. Decat deloc e totusi ceva. Pareri?
          P.S. Vreau 2 jenti de tabla. Are cineva? Am gasit cu 80 ron buc., insa nu le-am vazut inca.
          Cu 75 de roni gasesti janta noua de tabla in magazinele din Pitesti si Mioveni.

          Originally posted by alessandro View Post
          am o intrebare. daca pun 195/65/15 exista sansa cum au auzit pe aici sa pice caseta de directie ?
          Caseta nu are nimic, insa iarna e mai bine ca roata sa fie mai ingusta...daca gasesti 175 ia in defavoarea la 195
          sigpic
          Lgan PH 2 Alb glacier 1,2 16V

          Comment


          • eu zic ca iarna cel mai bine e cu dimensiunea stock cu care vine masina din fabrica adica 185/65/15 si niste anvelope bune..
            inguste sunt bune daca circuli pe zapada mai tot timpul insa nu cred ca e cazul pt ca nu e chiar asa dezastru ...
            Its just a car ...

            Comment


            • Originally posted by zake View Post
              Anul trecut nu mi-am luat gume de iarna, am mers cu Michelin Energy din fabrica (de vara) si sincer va spun ca nu m-au dezamagit. Acum am 42000 Km cu ele si nu ma mai risc. E criza totusi. Cred ca imi iau macar 2 de iarna si le pun pe rotile din fata. Decat deloc e totusi ceva. Pareri?
              P.S. Vreau 2 jenti de tabla. Are cineva? Am gasit cu 80 ron buc., insa nu le-am vazut inca.
              Si eu am mers anul trecut cu michelin energy de vara si a fost ok. Nu am ramas impotmolit decat de 2 ori ) in conditiile in care in Buc a nins ca lumea. Dar asta si pentru ca erau relativ noi cauciucurile. Aveam cam 20,000km. Acum deja am ~35 si s-au mai uzat si nici nu ma mai gandesc sa merg cu ele si iarna asta. O sa iau ceva de iarna 4 bucati dar o sa iau ceva la ~2 milioane. Probabil debica frigo 2.
              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

              Comment


              • Originally posted by 77sky View Post
                Din clasa asta cred ca voi cumpara asa ceva
                M-am tooot uitat pe diverse comentarii si mi-au placut, insa nu am descoperit unde sunt fabricate si cam care este comportamentul la uzura, in timp. Colegul Detail nu a avut timp sa imi raspunda intrebarii

                P.S. Sunt cam aiurea topicurile in care se discuta despre acelasi subiect. Mi-am cautat postul si nu mai stiam unde e, ferm convins fiind ca in topicul prezent il am.
                Nu este cel mai bine sa fie continuate discutiile doar pe un topic?

                Good Year UltraGrip 7+, probabil ca sunt cele mai bune anvelope de iarna tinand cont de teste si pret. O investitie fara compromis, din orice punct de vedere, la un pret corect.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Un sfat va rog pt cauciucuri de iarna.
                  Ce am gasit dupa buget:
                  TIGAR - 180-185 RON
                  DEBICA FRIGO 2 - 180 RON

                  Dintre astea doua imi poate spune cineva care ar fi mai indicat ?
                  Stiu, daca doresc mai de calitate mai scot ceva bani. Insa consider ca pt 3 luni de iarna unele din astea ar fi ok. Poate consider gresit, dar am in vedere si bugetul.
                  Deci va rog, daca sunteti careva mai documentat sa-mi dati si mie un sfat referitor la cele 2, adica pe care din ele s-o aleg.
                  Multumesc anticipat.

                  Comment


                  • Documentat nu prea, utilizator da. DEBICA FRIGO am folosit si isi fac treaba multumitor. Pana la urma, ambele sunt mai bune ca ceva de vara. Oricum, te vor tine macar 3-4 ierni, depinde cat circuli. Si asa s-ar putea sa devina obligatoriu sa ai gume de iarna.

                    Comment


                    • multumesc cris. mai scrisesem insa referitor numai la DEBICA si tot tu mi-ai raspuns ca esti multumit de DEBICA. Insa am mai citit pe ici pe colo si s-ar spune ca Debica sunt mai zgomotoase. Despre ele nu am citit aproape nimic rau nici de alea nici de alea. Desigur nu se compara cu Dunlop sau Michelin, insa este un compromis acceptabil pentru Lgan, avand in vedere 3-4 luni pe an de folosire si pretul.
                      Totusi, poate mai imi da cineva o sugestie. Daca e tot pe DEBICA, atunci iau din alea. Inclin totusi putin spre TIGAR. Am fost la un distribuitor de DEBICA si cand l-am intrebat de TIGAR nu s-a exprimat ca si cum ar fio fost mai rele ci doar ca ar fi putin mai tari decat Debica. Insa nu a zis nimic de rau,
                      Si poate mai aflu o parere doua.

                      Comment


                      • Parerea mea din multe anvelope de iarna probate este ca iarna este diferenta radicala intre un cauciuc fie el si intermediar si unul de iarna adevarat. Diferenta de pret pentru anvelopele de iarna mai scumpe se simte culmea in general tot pe sosea umeda sau uscata. Pana una alta o sa cam fim obligati daca facem drumuri iarna sa ne echipam masinile cu asa ceva: http://stirileprotv.ro/stiri/social/...ale-iarna.html
                        Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                        Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                        Comment


                        • adib,eu am tigar de vara,noi pe spate si in 2 saptamani vreau sa imi cupar Debica pentru iarna!trage si tu concluziile!

                          Comment


                          • Pentru cei interesati, iata ce am gasit:
                            TIGAR - http://www.tyretest.com/pkw_winterre...era/index.html
                            DEBICA - http://www.tyretest.com/pkw_winterre...o_2/index.html

                            Edificator zic eu. Si alea si alea sunt OK calitate/pret si mai mult, asemanatoare. Ramane acum sa spuna cineva daca a avut TIGAR cum s-a descurcat cu ele.
                            Daca a fost multumit sau nu.

                            Comment


                            • De TIGAR m-am interesat pe alte forumuri si se pare ca-si fac treaba surprinzator de bine, asteptam colegi care folosesc asa ceva, sa ne spuna impresiile.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • eu am pe spate tigar sigura!arata foarte bine si ca profil,ce sa zic e o diferenta mare intre ele si kormoranul avut inainte!mie imi plac sunt si silentioase....acum depinde si pretul,eu consider ca nu are rost sa investesc in cauciucuri de iarna scumpe si tocmai de aceea pentru iarna ma gandesc la debica!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google