Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jantele de tabla se merita sa le ai cu cauciucuri de iarna pe el (elimini montatul si echilibratul de 2 ori pe an pe o perioada mai lunga). Bugetul de 400 de lei pentru cate anvelope l-ai prevazut? Ca daca amintesti de Good Year, iti iei o singura anvelopa cu tot cu janta.

    Comment


    • Daca nu circuli foarte mult nu e musai sa'ti iei niste anvelope "de firma". Poti gasi ceva mai low-cost, care pot face treaba aproximativ la fel de bine.
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • si nu te grabi , pana in decembrie mai strangi ceva bani , iei 4 jante de tabla undeva la 70 de lei e una si iei si 4 gume de iarna, chiar si second poti lua de iarna , doar atat sa aiba ceva "carne" pe ele daca zici ca nu circuli mult si cu vreo 500 de lei sau 600 maxim te-ai scos
        Its just a car ...

        Comment


        • Suma de 400 era pentru 2 anvelope (daca puteti sa dati niste marci m-ar ajuta mult. ) ca le schimb numai pe fata.
          raduprov se gasesc jante de tabla la 70 (eu am vazut pe net de la 130 in sus). Te referi la sh-uri?

          Multumesc

          Comment


          • Acceptabile ca si compromis pret-performante, Debica Frigo, Tigar cele mai raspandite care se gasesc sub 200 lei/bucata. Ma refer la cele noi, ca se gaseste si reesapate. Vad ca esti din Iasi, cauta si tu ofertele de prin magazinele mari, nu neaparat specializate pe auto.
            Last edited by mr.K; 29 October 2010, 10:11.

            Comment


            • Salutare,
              Am si eu un Logan incepand de anul acesta si acum ca vine iarna o sa ii pun si eu cauciucuri de iarna. Imi iau 4 Debica frigo 2. Am si eu o intrebare: cum trebuie sa fac cu echilibrarea ? Am mai auzit pe unii ca trebuie sa mergi un timp cu ele si dupa aceea sa le re-echilibrezi. Multumesc anticipat.

              Comment


              • Echilibrarea se face cand le pui pe jante...ele oricum in timp se mai dezechilibreaza, traiasca drumurile natiunii romane.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Unii spun ca e bine sa pui cauciucurile sa mergi vreo 100km si dupa sa le echilibrezi. Eu le-am echilibrat cum am pus cauciucurile si nu am avut problema. Daca mergi in oras 100km si vrei sa le echilibrezi dupa nu e nici o problema doar ca o sa dai mai mult bani.

                  Comment


                  • Multumesc de raspunsuri. Concluzia este ca n-ar fi rau sa le mai fac o echilibrare dupa ce merg un timp cu ele.(mai ales ca la noi in oras se sapa pt canalizari si sunt niste santuri si gropi de toata frumusetea, cred ca trebuia sa imi iau duster ca e un teren numai bun de oofroad )

                    Comment


                    • eu tot timpul cand le-am schimbat le-am facut pe loc echilibrarea.am facut si chestia cu 100 de km....numai ca am uitat la un momentdat...si am plecat la drum...mi-am dat seama dupa vreo 450km dar indicat din pct meu de vedere...pe loc.
                      Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                      Comment


                      • Am vazut la specificatiile anvelopelor de iarna •185/65/R15 88T. Ce reprezinta acel 88T?

                        Comment


                        • T este indicele de viteza adica T - 190 km/h

                          88 este indicele de sarcina

                          88= sarcina pe anvelopa 560 kg

                          Indicii astia sunt prezenti si pe anvelopele de vara

                          Comment


                          • Originally posted by crull View Post
                            T este indicele de viteza adica T - 190 km/h

                            88 este indicele de sarcina

                            88= sarcina pe anvelopa 560 kg

                            Indicii astia sunt prezenti si pe anvelopele de vara
                            Multumesc mult

                            Comment


                            • am auzit ca din 15 noiembrie obligatoriu gume de iarna
                              am auzit bine ?
                              Its just a car ...

                              Comment


                              • este doar un proiect sau chiar zvon. pana la ceva concret scris pe hartie cu caracter de lege este drum lung. pana acum nu s-a mai miscat nimic, asa ca stati linistiti nu e obligatoriu, nici macar de la 15 nov. si inca ceva, proiectul se refera doar la transportul de marfa si persoane, asa ca autoturismele personale nu sunt luate in calcul.
                                Last edited by dan08; 31 October 2010, 20:31.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google