Anvelope Pe 195

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Da .., e clar vorba despre inaltime. Si cauciucuri la 300 lei bucata, chiar ca e oferta. In general niste cauciucuri, noi se invart in jur de 200 lei/bucata. Cat despre a monta sau nu cauciucuri de alte dimensiuni, eu de obicei sunt adeptul respectarii "gandirii" fabricantului. Dar e o chestie de optiune ...

    Comment


    • #17
      Era vorba de toate 4 la 300 lei probabil era si o ora prea matinala
      si eu mi-as lua 4 gume la 3 mil; mai poti face rost?
      "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

      Comment


      • #18
        Nu era ora prea matinala ... Era oferta socant de buna si de aia m-a zapacit ... Am inteles ca era vorba de 4 bucati dar am scris aiurea.

        Comment


        • #19
          Mie mi-a facut rost un coleg de munca. Prima oara alesesem 4 continental 185/65 R15. Acelea nu le mai avea (va dati seama la asemenea oferta !!!).
          Abia mi le-a facut rost pe astea. Michelin 185/55 R15 de iarna absolut noi.

          Comment


          • #20
            Originally posted by adicata2003 View Post
            BURTOSU !! Total gresit.
            .......................................(ex: Daca ar fi o anvelopa 185/65 R15, inseamna 185 latimea, inaltimea (marimea talonului )este 65% din 185 adica 120.25 mm, si 15 inch diametrul jentii)
            .............................
            Deci odata ce modifici latimea anvelopei se modifica si latimea acesteia.
            Nu e chiar asa. Cel putin nu la toate cauciucele poti face calculul asta.
            Uite niste dimensiuni: 255/40 ; 17 inch.
            Asta ce ar insemna? 40% din 255 adica 102 mm marimea talonului ???
            Niciodata, masurat nu au mai mult de ~50 mm talon.

            PS: daca masori talonul la un cauciuc 185/65 (15 inch) vei vedea ca sunt ~108 mm, departe de 120,25 mm. (de la buza jantei).
            Last edited by Octavian; 17 October 2008, 08:52.

            Comment


            • #21
              Tavi, in cazul asta toti producatorii de anvelope scriu prostii pe gume. Uita-te pe standardul de marcare si o sa te convingi ca asa e, indiferent ca la ochi ti se pare altfel. O lume intreaga face gume dupa specificatiile astea si le marcheaza in consecinta, dar nu, noi le vedem ca sunt diferite. Uita-te la dimensiunea data de tine, e aproape cat aia stock de logan. Aplica formula, masoara anvelopele si o surpriza, "pusca" realitatea cu calculele
              apropo, domn inginer, masuratorile se fac de la partea interiaora a inelului talon, nu de la buza jantei
              Last edited by Seba; 17 October 2008, 09:38.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Eu masuratori am facut.
                Daca tu imi arati mie ca un cauciuc - exemplul dat de mine 255/40 (de 17) ca dupa formula asta de calcul iese 102 mm talon, il mananc bucata cu bucata.
                BMW-ul lu fratello a avut cauciuce noi fata 245/40/17 , spate 255/40/17. Nu vorbesc sa ma aflu in treaba.
                Daca ai posibilitatea fa niste masuratori si mai vorbim (la exemplul dat de mine) si daca iti ies 102 mm talon, repet, il mananc, cu tot cu partile interioare ale inelului talon.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Octavian___30 View Post
                  Eu masuratori am facut.
                  Daca tu imi arati mie ca un cauciuc - exemplul dat de mine 255/40 (de 17) ca dupa formula asta de calcul iese 102 mm talon, il mananc bucata cu bucata.
                  BMW-ul lu fratello a avut cauciuce noi fata 245/40/17 , spate 255/40/17. Nu vorbesc sa ma aflu in treaba.
                  Daca ai posibilitatea fa niste masuratori si mai vorbim (la exemplul dat de mine) si daca iti ies 102 mm talon, repet, il mananc, cu tot cu partile interioare ale inelului talon.
                  Daca vrei da un search pe google si vei vedea ce inseamna aceste notari pe anvelope. Dupa ce o sa te documentezi o sa vezi ca eu am avut dreptate. Crede-ma am facut aproape un semestru intreg la un curs (dinamica autovehiculelor) numai despre anvelope. Crede-ma ca stiu ce vorbesc, mai ales in domeniul asta.

                  Comment


                  • #24
                    Ia o anvelopa de 255/40/17 si masoar-o. Nu este 102 mm dupa calcul.
                    In rest te cred pe cuvant )

                    Comment


                    • #25
                      Poate tu nu o masori bine. Mai bine ca sa te convingi, citeste te rog aici http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_code
                      Last edited by adicata2003; 18 October 2008, 23:18.

                      Comment


                      • #26
                        Poate nu masori tu bine. Mai bine ca sa te convingi singur intra te rog pe http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_code
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Mai, terminati cu cearta. 17 nu e de fapt 17, e 16 si ceva, de aia nu iese fix 102mm. Nu ma faceti sa cer de la conti specificatiile jantelor de test pt 16 si 17 si va arat. Pana la 15 si 16 inclusiv merge formula fara probleme. La 17, 18 si 19 e "cu cantec". Am uitat sa mentionez treaba asta cand am postat prima data si m-am luat de tavi.
                          adicata, daca tot ai facut cursul ala de anvelope, poate-ti aduci aminte de ce vorbesc eu aici. Daca nu, o sa caut in documentatiile de la conti diamtrele exacte pt 16" si 17". Daca tii cont de asta, iese formula, trust me, tavi, ca 3 ani reglam masinile de test dupa specificatiile din manual si iesea diamterul la masuratoarea cu ruleta
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #28
                            Am un prieten care a pus pe logan 195/65/15, pe jentile originale.
                            rezultate :

                            - masina e un pic mai "tzopaitoare"
                            - in curbe e mai stabila
                            - dupa 5000 de km i-a aparut joc in bielete

                            cei care au mai testat pot oferii niste sugestii ....?

                            Comment


                            • #29
                              Ideile 1 si 2 se bat cap in cap. Inclin sa cred ca 1 bate 2, adica si pe curbe e putin mai instabila de fapt, daca e sa testezi viteza de intrare si iesire dintr-un viraj, pt ca avand talon mai mare si deci rezistenta laterala mai mica, anvelopa ce castiga pe latime, pierde pe instabilitatea peretelui lateral. 3: jocul in bielete s-ar putea sa fie o intamplare, stiu cel putin 4 cazuri care avem gume de 195, chiar 205 sau 215 si nu sunt probleme nici dupa zeci de mii de km.
                              ca si sugestie, daca tot ai intrebat: mai bine 195/55r15 sau 195/60r15. Eu am 195/50r15 si perete lateral cu umar pe janta, sta exemplar pe drum, dar scutura...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #30
                                Am pus 235/40/17

                                merge perfect, am facut cam 2000 cu rotile astea fara probleme si e mai stabila
                                ocse-mob Timisoara... Mobila la comanda !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google